Skocz do zawartości

Prośba o poprawny odczyt poboru prądu z multimetra


schabo78

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba już nie mogę edytować ale jak słusznie zauważył kol. Kristofer wskazanie to jest bzdurą wynikłą z błędnego podłączenia miernika na tym zakresie pomiarowym, lub błędnego doboru zakresu pomiarowego- na tym zacisku zakres tylko 5A pozostałe zakresy na zacisku niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko co oznacza ten "-" natężenia ? nie kumam.

 

... to, że masz za mało prądu :]

 

A tak poważnie, to odwrotna polaryzacja na końcówkach pomiarowych, czyli źle (odwrotnie) przyłożone końcówki w stosunku do plusa i minusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... to, że masz za mało prądu :]

 

A tak poważnie, to odwrotna polaryzacja na końcówkach pomiarowych, czyli źle (odwrotnie) przyłożone końcówki w stosunku do plusa i minusa.

OK, nie wiem dlaczego zasugerowałem się, że to prąd zmienny :niewiem: przecież na mierniku wyraźnie pokrętło ustawione jest na stały, chwilowe zaćmienie. :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz tak patrze na fotke, ale kabelek mi zasłania więc nie jestem pewny na 100%.

Ale czy ten najwyzej położony otwór jest do mierzenia mA? Na zakresie masz ustawione 20mA. Wydaje mi się że ten górny jest do pomiarów w zakresie powyżej 200mA. Sprawdz to :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz tak patrze na fotke, ale kabelek mi zasłania więc nie jestem pewny na 100%.

Ale czy ten najwyzej położony otwór jest do mierzenia mA? Na zakresie masz ustawione 20mA. Wydaje mi się że ten górny jest do pomiarów w zakresie powyżej 200mA. Sprawdz to :)

U mnie w podobnym (kształtem) mierniku to trzecie pojedyncze gniazdo jest do pomiaru natężenia prądu powyżej 10 A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo, że tekst krótki, ale warto go zauważyć - post #7 :]

 

O podłączeniu Wszystko już napisano, post #3

 

P.S.
Jeśli dalej miałby ktoś wątpliwości, to ...
zawsze warto zajrzeć do instrukcji - polecam, mierniki też taką posiadają ;)


Trzeba wiedzieć mniej więcej, jakiego rzędu wartości prądu można się spodziewać, gdy włącza się taki "miernik" w obwód.
Przyrządy mają swoje zakresy pomiarowe, które trzeba odpowiednio wybrać. Dodatkowo, jak np. w w/w, konieczne jest odpowiednie przyłączenie do miernika czerwonego przewodu pomiarowego w zależności od mierzonej wartości prądu (inne jest dla zakresu 0 - 0,2 A, a inne dla zakresu 0,2 - 5 A).
Na foto wskazanie " - " pokazuje odwrotną polaryzację na końcówkach pomiarowych, a ponadto jest źle ustawiony zakres i przewód "plusowy" w nieodpowiednim gniazdku miernika. Przy takim ustawieniu i podłączeniu, jak na foto - wyświetlacz pokazuje 90 mA, czyli 0,09A i tyle jest właśnie w mierzonym obwodzie.
Gdyby to był dobrej klasy przyrząd, to przełączając go na zakres "200m" i podłączając czerwony przewód w gniazdko, które znajduje się trochę niżej, można by poznać bardziej dokładną wartość płynącego w owym obwodzie prądu.

Nie zmieniając położenia czerwonego przewodu, czyli tak, jak na foto, pokrętło zakresów powinno być wyłącznie w pozycji "5". Jeśli tak by to ustawić, to ten "miernik" powinien mieć w omawianym przypadku identyczne wskazanie - 0,09
Mała uwaga:
Jeśli po przełączeniu czerwonego przewodu do gniazdka niżej, miernik nie pokazuje żadnych zmian podczas pomiaru, to oznacza uszkodzony "niski" zakres pomiaru prądu. Najczęściej jest w mierniku szybki bezpiecznik (tu, o wartości 200 mA).
Jeśli bezpiecznik był już zmieniany i był nieodpowiedni, a po jego wymianie, miernik dalej nie pracuje w tym zakresie, to ten obwód mógł zostać już "spalony".

 

Omawiany "miernik"

 

post-8228-0-95370300-1422369315_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.