Skocz do zawartości

Ile i jakie butle gazowe w przyczepie stacjonarnej...!


slaw1948

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj slaw. Mieszkam w Łodzi i przyznam ci się, że nigdy nie widziałem aby w jakimś punkcie wymiany stała butaką  5 kg. Być może niedokładnie się rozglądałem.Taką butlę widziałem w Castoramie ale tam nie da się jej wymienić na pełną. W punktach wymian butli za wymnianę 3 kg wołają w Łodzi nawet 35 zł -chore.

Piszesz, że twoja budka jest stacjonarna. Myślę, że ekonomiczniejsza będzie 11 kg. Dorób na butlę 11 kg dodatkowy pojemnik i przypnij ją łaćuchem do ramy np. dyszla. Ja awaryjnie mam jeszcze taką przejściówkę przez, którą mogę podłączyć butlę 3 kg lub mniejszą gdy braknie gazu i robi się chodno. Dodam, że testowałem to rozwiązanie w paździeniku bo ok. 2 w nocy brakło mi gazu i zrobiło się w budce ciut chłodno.

Pozdrawiam

Witaj ,też tak myślę,może być probl. z nabiciem lub wymianą tych mniejszych..Pora mi zejść na ziemię i przeprosić się z butlą 11kg, /nie ma tu probl. z wymianą/,czas zacząć kombinować sposób i miejsce ustawienia i zabezpieczenia tej butli przy dyszlu "budki".! Jak wygląda przejściówka ,którą masz....!? Czy mniejsze butle można podłączyć bezpośrednio do instalacji,czy musowo reduktor..!? Namieszałem tu pytając i wróciłem do początku...Przekonuje mnie, nie butla 11kg /kobylasta,ciężka/,tylko bezprobl. możliwość jej wymiany tu, 2-3 km we wiosce/..! Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W mojej wsi jest niewiele ponad 600 mieszkańców i mamy na pewno dwa, a może nawet trzy punkty wymiany butli 11 kg (tego trzeciego nie jestem pewien). To jest w Polsce bardzo popularne, a wcale nie jest strasznie uciążliwa wymiana. Nie ma co kombinować.

 

Ale pamiętaj o podłączeniu koniecznie przez reduktor. Na butlę przykręcasz reduktor i od niego dajej idzie węzyk. To jest łatwo dostęnpe wyposażenie i nie jakoś specjalnie drogie. Kup nowe i będziesz miał na lata. Sam reduktor widziałem w cenie chyba 18 zł. Do tego wężyk.

W sprawach z gazem nie ma co drutować i raczej bym stawiał na bezpieczeństwo - sprzęt nowy i zgodny z normami. Będziesz spał spokojnie i przez lata zapomnisz o gazie - za wyjatkiem wymiany butli co jakiś czas.

Z mojej praktyki wynika, że do gotowania to butla w warunkach przyczepy kempingowej starcza nawet na dwa lata i może dłużej. Gdy ogrzewasz to już oczywiscie różnie - ja nie jeżdżę zimą więc nigdy nie mam takiego zużycia, żeby co 3 dni wymieniać. Jesli będziesz dogrzewał w jesienne wieczory, a nie grzał w mróz to też bulta starczy na długo. Koszt wymiany około 50 zł więc nie bije po kieszeni.

Proste rozwiązania są najlepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej wsi jest niewiele ponad 600 mieszkańców i mamy na pewno dwa, a może nawet trzy punkty wymiany butli 11 kg (tego trzeciego nie jestem pewien). To jest w Polsce bardzo popularne, a wcale nie jest strasznie uciążliwa wymiana. Nie ma co kombinować.

 

Ale pamiętaj o podłączeniu koniecznie przez reduktor. Na butlę przykręcasz reduktor i od niego dajej idzie węzyk. To jest łatwo dostęnpe wyposażenie i nie jakoś specjalnie drogie. Kup nowe i będziesz miał na lata. Sam reduktor widziałem w cenie chyba 18 zł. Do tego wężyk.

W sprawach z gazem nie ma co drutować i raczej bym stawiał na bezpieczeństwo - sprzęt nowy i zgodny z normami. Będziesz spał spokojnie i przez lata zapomnisz o gazie - za wyjatkiem wymiany butli co jakiś czas.

Z mojej praktyki wynika, że do gotowania to butla w warunkach przyczepy kempingowej starcza nawet na dwa lata i może dłużej. Gdy ogrzewasz to już oczywiscie różnie - ja nie jeżdżę zimą więc nigdy nie mam takiego zużycia, żeby co 3 dni wymieniać. Jesli będziesz dogrzewał w jesienne wieczory, a nie grzał w mróz to też bulta starczy na długo. Koszt wymiany około 50 zł więc nie bije po kieszeni.

Proste rozwiązania są najlepsze

Witaj raz jeszcze..! Hmm...głupio mi trochę,że głowę zawracam znawcom i fachowcom ,a potem wracam do punktu ZERO....człowiek się całe życie uczy..! Nie wiem tylko jeszcze,czy mniejsze butle 2-3kg awaryjnie podłączać do instalacji przez reduktor,czy bezpośrednio/reduktor odziedziczyłem wraz z przyczepą od Helmuta /"buda" w PL nie była używana /...Małe bez ,czy z reduktorem ewent. podłączyć,gdy np. duża w podróży na wymianę...!?Pozdrawiam..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Nie mam zdjęcia tej przejściówki ale pozwala ona przejść z ,, dużego,, na ,,mały,, gwint. Koszt takiej przejściówki to 7 zł i nie potrzeba innego reduktora, pasuje ten co już jest w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym podłaczyc sie pod temat zapytac kogos mądrego co zrobic z butlami duńskimi...Mam 2 sztuki butli oryginalny reduktor ,które dostałem wraz z przyczepa która kupilem...i róznia sie zaworem od polskich...Chcialbym je zaadoptowac do mojej cepki ale jak to zrobic czy zna ktos jakies redukcje do tych butli tak zeby je napelniac na stacji???....Ponizej foto....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym podłaczyc sie pod temat zapytac kogos mądrego co zrobic z butlami duńskimi...Mam 2 sztuki butli oryginalny reduktor ,które dostałem wraz z przyczepa która kupilem...i róznia sie zaworem od polskich...Chcialbym je zaadoptowac do mojej cepki ale jak to zrobic czy zna ktos jakies redukcje do tych butli tak zeby je napelniac na stacji???....Ponizej foto....

Najlepiej popytaj na stacjach co ładują butle, oni mają różne redukcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym podłaczyc sie pod temat zapytac kogos mądrego co zrobic z butlami duńskimi...Mam 2 sztuki butli oryginalny reduktor ,które dostałem wraz z przyczepa która kupilem...i róznia sie zaworem od polskich...Chcialbym je zaadoptowac do mojej cepki ale jak to zrobic czy zna ktos jakies redukcje do tych butli tak zeby je napelniac na stacji???....Ponizej foto....

 

 

 

to sa takie butle jak i w hiszpani u Repsola ,reduktor jest tez taki sam , ale te reduktory stosuje sie wylacznie do urzadzen stacjonarnych , cena cos kolo 12 euro , za 15 euro masz reduktor pasujaca na gwinty , naszych przewodow gazowych  ja te butle nabijam sam w hiszpani , posiadam tez reduktory , ale na te dwie butelki tobie nie karkuluje sie to cale przedsiewziecie , sprzedaj je komus kto sie wybiera do Hiszpani cena to 20 euro za sztuke , + reduktor

 

DAKOTA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystawilem ale póki co nikt nie dzwoni stąd  moje zapytanie ...ale widze ze adoptowac sie nie oplaci.....poczekam na kogos komu bedą  wlasnie takie butle  potrzebne......Pzdr

 

http://olx.pl/oferta/butla-gazowa-2-sztuki-reduktor-wersja-dunska-CID628-ID7vzgx.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slaw1948 zwróc uwagę na odpowiedni rodzaj reduktora. Te używane w przyczepach kempingowych dają na wyjściu 30 lub 50 mbar a te stosowane w Polsce 37 mbar.

Sprawdzisz to na etykietach urządzeń gazowych.

Obojętnie jaką butlę (11, 8, 5, 3, 2 czy 1 kilogramową) zawsze podłączasz poprzez reduktor.

Dodatkowo jeśli nie jesteś w 100% pewny instalacji kup sobie specjalny preparat do sprawdzenia szczelności.

Przy przedłużaniu węża do butli w nowym pojemniku możesz napotkać problem z połączeniem węża miękkiego do sztywnej instalacji przyczepy. Ale tu przydałyby się jakieś zdjęcia Twojej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy mniejsze butle 2-3kg awaryjnie podłączać do instalacji przez reduktor,czy bezpośrednio

 

Można podłączyć małą butle i też przez reduktor, ale po co? Koszt gazu w małej butli jest kilkukrotnie wyższy niż gazu z butli dużej. Nie lepiej mieć jedną dużą butlę na zapas jeśli boisz się, że gazu braknie?

Ja uważam, że rozwiązania najprostsze są najlepsz i do tego zwykle najtaniej wychodzą. Kup drugą butlę i wrzuć ją do bagażnika auta gdy będziesz jechał na działkę w sytuacji, gdy poprzednia butla się już konczy i nie wiadomo kiedy zdechnie.

Poza tym taniej jest wymienić butlę 11 kg niezupełnie opróżnioną na nową (i zmarnować trochę zapłaconego gazu) niż używać do ogrzewania butli 2 kg. U nas 2 kg gazu kosztują 25 zł, a 11 kg 52 zł - policz sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile być może kuchenkę to i jeszcze bym w razie "W" spróbował podłączyć bez reduktora to Trumy już na 100% nie. 

W kuchence masz kurki do regulacji i można coś pomyśleć, ale Truma reguluje się sama i tu trzymałbym Ciśnienie takie jakie na niej powinno być zachowane poprzez odpowiedni reduktor.

 

A i Miodzio dobrze pisze. Reduktory karawaningowe są inne niż te w sklepach. Pomijając samo ciśnienie to reduktor zwykły ma podłączenie na wężyk poprzez wcisk, a karawaningowy poprzez złącze gwintowane. Na to też zwróć uwagę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i wszystkim Wam serdecznie dziękuję za rady i porady...! Czuję się oświecony lekko w temacie, dzięki Wam ,mam takie już moje własne gazowe ABC.....przynajmniej wiem jak się w nim poruszać i ...... z 'czym to się je' ... oraz, czego tu konkretnie szukać..! Dziękuję i pozdrawiam..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slaw1948 zwróc uwagę na odpowiedni rodzaj reduktora. Te używane w przyczepach kempingowych dają na wyjściu 30 lub 50 mbar a te stosowane w Polsce 37 mbar.

Sprawdzisz to na etykietach urządzeń gazowych.

Obojętnie jaką butlę (11, 8, 5, 3, 2 czy 1 kilogramową) zawsze podłączasz poprzez reduktor.

Dodatkowo jeśli nie jesteś w 100% pewny instalacji kup sobie specjalny preparat do sprawdzenia szczelności.

Przy przedłużaniu węża do butli w nowym pojemniku możesz napotkać problem z połączeniem węża miękkiego do sztywnej instalacji przyczepy. Ale tu przydałyby się jakieś zdjęcia Twojej instalacji.

Witaj podczas wywalania starej zniszczonej,spękanej i kilkakrotnie klejonej skrzyni z przodu przyczepy ,musiałem przeciąć metalowy przewód dopr. gaz do kempingu,zostawiłem 10-15cm zapasu na ewent. podłączenie w przyszłości /wiosna 2015/ węża gazowego i zacisków do niego,by mieć elastyczne połączenie z reduktorem i butlą..Wszystko stanie się gdy umiejscowię konkret. butlę 11kg i jej zabezp.Poza skrzynią przy przyczepie /limituje to dł. węza/...Odcięty koniec z nakrętką w 'przechowalni'..Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym podłaczyc sie pod temat zapytac kogos mądrego co zrobic z butlami duńskimi...Mam 2 sztuki butli oryginalny reduktor ,które dostałem wraz z przyczepa która kupilem...i róznia sie zaworem od polskich...Chcialbym je zaadoptowac do mojej cepki ale jak to zrobic czy zna ktos jakies redukcje do tych butli tak zeby je napelniac na stacji???....Ponizej foto....

Może to Ci pomoże...

 

http://www.igaz.pl/index.php?p495,adaptery-do-butli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.