Skocz do zawartości

Zwiększenie wydajności energobloku


EVO

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki energoblok post-17544-0-58456300-1409344844_thumb.jpg
Jego wydajność prądowa przy 12V to 2,25A - śmiesznie mało, aku daje mi zdecydowanie więcej prądu. Mam zewnętrzny zasilacz 230/12V 15A który chciałbym podłączyć pod ten energoblok. Priorytetowe jest dla mnie to aby zostało oryginalne sterowanie na energobloku- -wybór zródła zasilania. Pomysł jest taki aby 12V wychodzące z energoblok( w czasie kiedy mam podłaczone 230V) było tylko napieciem sterującym do stycznika ktory by podłączał zewnętrzny zasilacz do sieci 12V przyczepy. Problem jaki widze to z energobloku wychodzą kable 12V te same dla akumulatora i zasilacza wewnetrznego. Czy jest jakaś szansa spiąć taki układ bez rozbierania energobloku? 

 

Wymyśliłem taki układ : 

post-17544-0-33571400-1414252526_thumb.jpg

 

Czy będzie ok?

 

minusem będzie to ze jak będę chciał z jakiegoś powodu skorzystać z zasilania akumulatorowego podczas podpięcia do 230V to będę musiał wyłączyć bezpiecznik zasilający energoblok.

 

Kolejny problem to bezpieczniki sieci 12V ktore zostana pominięte i trzeba bedzie robic nowe poza energoblokiem a przed instalacją 12V przyczepy.

Edytowane przez EVO (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektrykę i elektronikę ogarniam- jednak nie w temacie rozwiązań kamperowym.

Dlatego spytam a nie doradzę: gdzie znajduje się transformator i mostek?

W obudowie tego energobloku czy to tylko "tablica"- a elementy zasilacza są gdzie indziej?

Pytam- bo już planuję jak ja to bym zrobił ewentualnie :)

Z tym że ja bym wolał pozmieniać ewentualnie w energobloku (jak się zmieszczą: większe trafo/mostek/przewody).

Wbrew pozorom łatwiej i bez plątaniny dodatkowej.

Edytowane przez OnionSkin (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektrykę i elektronikę ogarniam- jednak nie w temacie rozwiązań kamperowym.

Dlatego spytam a nie doradzę: gdzie znajduje się transformator i mostek?

W obudowie tego energobloku czy to tylko "tablica"- a elementy zasilacza są gdzie indziej?

Pytam- bo już planuję jak ja to bym zrobił ewentualnie :)

Z tym że ja bym wolał pozmieniać ewentualnie w energobloku (jak się zmieszczą: większe trafo/mostek/przewody).

Wbrew pozorom łatwiej i bez plątaniny dodatkowej.

Wewnątrz energobloku, obudowa jest zanitowana z każdej strony. Zastanawiam sie czy warto to rozbierac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wewnątrz energobloku, obudowa jest zanitowana z każdej strony. Zastanawiam sie czy warto to rozbierac.

Dzięki.

Co do rozbebeszania- to zależy jakie kto ma predyspozycje.

Ja bym nie wytrzymał jak bym nie zobaczył co tam wsadzili  :)

No ale im więcej "amperów"- tym trafo większe, więc jeśli na oko tam nie wejdzie to i rozbierać nie ma co faktycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Co do rozbebeszania- to zależy jakie kto ma predyspozycje.

Ja bym nie wytrzymał jak bym nie zobaczył co tam wsadzili  :)

No ale im więcej "amperów"- tym trafo większe, więc jeśli na oko tam nie wejdzie to i rozbierać nie ma co faktycznie.

mam juz kupiony zasilacz i zdecydowanie tam nie wejdzie:) można rozebrac zeby się podpiąc kabelkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi coś podpowiedzieć bo nie znam logiki działania takiego energobloku.

Zasilacz w energobloku i twój to to sama zasada działania (twój może mieć stabilizację- choć przy takim prądzie wątpię).

Ale czy nie jest to sterowane/przełączane jakąś logiką energobloku- tego nie wiem.

Musiał bym znać schemat oryginalnego układu.

 

Trzeba do Kristofera uderzyć z tą logiką :)

Edytowane przez OnionSkin (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi coś podpowiedzieć bo nie znam logiki działania takiego energobloku.

Zasilacz w energobloku i twój to to sama zasada działania (twój może mieć stabilizację- choć przy takim prądzie wątpię).

Ale czy nie jest to sterowane/przełączane jakąś logiką energobloku- tego nie wiem.

Musiał bym znać schemat oryginalnego układu.

 

Trzeba do Kristofera uderzyć z tą logiką :)

W środę wracam z pracy to coś z tym będę robił :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

roznitowałem obudowę, cała instalacje jest bardzo prosta i intuicyjna, do tego bardzo ładnie rozplanowana w obudowie. Zastosowano tam transformator 50VA co przy oświetleniu, ładowarce i pompce nie jest żadną rewelacją. Aby zostawić wszystkie funkcje podłącze mój nowy zasilacz przed bezpiecznikami a za prostownikiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.