Skocz do zawartości

TEC 530, 2006


vrs

Rekomendowane odpowiedzi

Nigdy nie wydziałem bojlera zamontowanego na tylnej ściance. ...

 

To mógłby być osobny temat :hmm:

Ze względów technicznych nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak bojler zamontować, jednak z reguły na tylnej ścianie mamy pokaźne zderzaki, lampy i tablicę rejestracyjną, co na ogół wyklucza takii montaż, jeśli nie z uwagi na konstrukcję, to np. z uwagi na bliskość świateł i tablicy rejestracyjnej. Z pewnością jednak znalazły by się przyczepy, w których można by było to zrobić.

 

Wracając do omawianej przyczepy, to być może na moich rysunkach można odczytać takie właśnie umieszczenie bojlera, ale tak nie sugerowałem.

W opisie wyjaśniłem, że chodzi o umieszczenie bojlera w tylnej części przyczepy pod oknem (okno jest tylko na bocznej ścianie, tylna okna nie posiada).

Jaka to będzie odległość od narożnika, nie wiem, ponieważ nie jestem zorientowany, czy są tam jakieś elementy, które będą przeszkadzać. Kilka cm w jedną, bądź drugą stronę nie stanowi problemu.

 

Dla jasności: w mojej propozycji, komin bojlera znajduje się w tylnej części lewej ściany.

Oczywiście fotka wklejona na rysunku, posiada komin skierowany gdzieś do wewnątrz i na ścianę tylna, ale to tylko fotka poglądowa, mająca pokazać jego umiejscowienie pod łóżkiem piętrowym.

Są takowe w warunkach montażu Carvera Cascade i stąd mi się przypomniało;)

 

Marcin, dla "CC" być może tak, teraz nie pamiętam, ale mówimy cały czas o Trumie, a ta ma zupełnie inną budowę komory spalania, oraz komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin pisał o CC bo na offline'nie prowadziliśmy rozmowę właśnie to tym urządzeniu. Ale dziura którą trzeba wyciąć w ścianie żeby go zainstalować chwilowo mnie odstraszyła...

 

Wydaje mi się, że propozycja Kristofera z zainstalowaniem bojlera jak najbliżej rogu przyczepy jest najlepsza, mam tam taki stelaż od łóżka więc do samego rogu nie dojdę ale powinienem się zmieścić w rogu okna. Postaram się jutro zrobić jakieś foto pogladowe.

 

Czy ten bojler ma stać na jakiejś deseczce? Widziałem to na kilku zdjęciach, instrukcja chyba nic o tym nie mówi. Jeżeli by był bez deseczki to zmieszczę go pod ten stelaż.

 

Ewentualnie czy mógłbym użyć tego dłuższego komina wtedy bojler mógłbym odsunąć trochę od ściany? Gdzieś widziałem go w akcesoraiach ale nie znam jego wymiarów ani cen.

 

I trzecie pytanie, nie wiecie skąd można by wziąć szablon do wycinania dziury?

 

W ogóle dzięki panowie za zaangażowanie w temat ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler montuje się na podstawce lub wyższym postumencie tylko w przypadkach koniecznych, np. w miejscu, gdzie powinien wyjść komin jest jakaś listwa lub inny element na ścianie przyczepy.

 

post-8228-0-46029900-1395883540_thumb.jpg

Z reguły bojler Trumy montuje się bezpośrednio do podłogi i tak standardowo jest montowany przez producentów przyczep, a jego wysokość jest tak dobrana, że mieści się wygodnie pod stelażem łóżka.

Podobna sprawa jest z 5-cio centymetrowymi "wstawkami" kominowymi. Jest to dodatkowy element stosowany wyłącznie w przypadku ścian, których grubość przekracza 35 mm.

Komin ma najlepsze warunki pracy, gdy bojler jest przy samej ścianie i "wstawka" nie musi być stosowana. Osobiście bym tego nie zastosował, jeśli nie jest konieczne, jednak gdybyś się przy tym rozwiązaniu upierał, to podaję dane tego elementu:

Poszerzenie komina 5cm "VBO 2" nr kat. Trumy: 70131-00

 

post-8228-0-64129200-1395883538_thumb.jpg

Szablonu osobno nie dostaniesz, tylko z nowym bojlerem, ale to akurat najprostsza sprawa w całym montażu.

 

post-8228-0-66882100-1395883942_thumb.jpg

 

Stawiasz bojler na stole, przykładasz pionowo sztywny, prosty arkusz tektury (to ściana przyczepy) i oznaczasz / rysujesz na tekturze kształt komina. Później przykładasz tekturę na równi z podłogą, pamiętając o odmierzeniu odległości po bokach, aby bojler się zmieścił i o nic nie ocierał, oraz aby był dobry dostęp do przyłączy wody i elektrycznych.
Przenosisz / zaznaczasz na ścianie to, co oznaczyłeś na tekturze powiększając to zaznaczenie o ok. 1 - 2 mm z każdej strony (np. ostro zakończonym szpikulcem). Po zaznaczeniu, odrysowaniu i trzykrotnym sprawdzeniu, że zrobiłeś to prawidłowo, zabierasz się do wycinania. Reszta zgodnie z opisem w instrukcji montażu.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 Bojler montuje się na podstawce lub wyższym postumencie tylko w przypadkach koniecznych, np. w miejscu, gdzie powinien wyjść komin jest jakaś listwa lub inny element na ścianie przyczepy.

Dzięki za wyjaśnienie, 

 

 

 

Stawiasz bojler na stole, przykładasz pionowo sztywny, prosty arkusz tektury (to ściana przyczepy) i oznaczasz / rysujesz na tekturze kształt komina. Później przykładasz tekturę na równi z podłogą, pamiętając o odmierzeniu odległości po bokach, aby bojler się zmieścił i o nic nie ocierał, oraz aby był dobry dostęp do przyłączy wody i elektrycznych.

Przenosisz / zaznaczasz na ścianie to, co oznaczyłeś na tekturze powiększając to zaznaczenie o ok. 1 - 2 mm z każdej strony (np. ostro zakończonym szpikulcem). Po zaznaczeniu, odrysowaniu i trzykrotnym sprawdzeniu, że zrobiłeś to prawidłowo, zabierasz się do wycinania. Reszta zgodnie z opisem w instrukcji montażu.

 

Rzeczywiście to proste ;)

 

Czy dobrze zrozumiałem że po wycięciu dziury trzeba wydłubać styropian do okoła i w to miejsce wstawić deseczki. Zrobić taką ramkę.

 

BTW. Boiler już zamówiony, znalazłem nówkę w UK za ok 360 GBP + przesyłka. Oczywiście świadomy jestem tego że może mieć palnik 1300W i ustawienie gazu tylko na dwie temperatury, nie jestem też pewien czy jest to wersja tylko G czy też GE ale będzie nowy i w sumie niewiele droższy od tego używanego na allegro.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie, 

Rzeczywiście to proste ;)

Czy dobrze zrozumiałem że po wycięciu dziury trzeba wydłubać styropian do okoła i w to miejsce wstawić deseczki. Zrobić taką ramkę.

 

Dobrze zrozumiałeś.

Nie mam zbytnio zdolności rysunkowych, ale mniej, więcej coś takiego:

 

post-8228-0-26638300-1395945016_thumb.jpg

 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie wiem jak twoje prace kolego - mam taki sam uklad w LMC i jak chcesz moge ci powiedziec jak ciepla woda i inne jest u mnie zrobione fabrycznie, jak cos pisz na PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.