Skocz do zawartości

czerwony alarm w Kamperze


Heniekag

Rekomendowane odpowiedzi

Mój wujaszek, który mieszka dość daleko ode mnie zapytał mnie, czy mam pojęcie dlaczego zapaliła mu się czerwona dioda.

Ma ktoś pojęcie i mógłby podpowiedzieć co jest nie tak albo po prostu dlaczego świeci się ta czerwona dioda?

Edytowane przez Heniekag (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to moze byc cos z zasilaniem bo swieci sie kontrolka 12v i akukulatorow czy w chwili awari kamper jest podlaczony do 230v moze oznaczac awarie tego przylacza i korzysta tylko z 12v

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za zainteresowanie i próbę pomocy.

Kamper jest od kilku miesięcy w rękach wuja i nie wszystko jeszcze rozeznał - zimę spędził z hangarze, a teraz pożyczył córce i to Jej się to pojawiło podczas jazdy powrotnej z weekend-owego wyjazdu.

To co widać dzieje się podczas gdy nie jest podłączony do zewnętrznego zasilania i po zapaleniu silnika. Przed zapaleniem silnika wskaźniki naładowania pokazują stan akumulatorów (w samochodzie i w zabudowie), po zapaleniu oba wskaźniki wskakują na max i zapala się czerwona dioda - wcześniej zapalała się zielona. Wujaszek testuje i sprawdza to, co może (sprawdził bezpieczniki) i na razie do niczego nie doszedł - w instrukcji też nic nie znalazł (trochę dziwne - no ale nie mam możliwości jej zobaczyć). Jest możliwe, że w ten sposób wskazywane jest ładowanie akumulatorów, a dioda świeci się na zielono jak są naładowane? :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę ponownie, ponieważ chyba zbyt ogólnikowo napisałem poprzednio :
pokazana na filmie czerwona LED (pierwsza od lewej) pokazuje, że kamper korzysta w danej chwili z własnych akumulatorów (czyli nie jest podłączony do 230 V).
Kolejna czerwona LED pokazuje, aby zwrócić uwagę na ten właśnie wskaźnik LED (nr 4).
Wskaźnik ten jest wspólny dla accu samochodu oraz zbiornika wody. Wyboru, co chcemy sprawdzić dokonujemy przyciskami 11 (tak, jak na filmie) - wtedy zobaczymy poziom naładowania accu samochodu lub naciskając przycisk 10 (zobaczymy poziom wody w zbiorniku). Pokazana na filmie sytuacja świadczy o pustym lub niemal pustym zbiorniku wody.

 

 

post-8228-0-67650000-1395003275_thumb.jpg

1 - kamper podłączony do zewnętrznego zasilania 230 V

2 - kamper nie podłączony do 230 V, pobór prądu z wewnętrznych akumulatorów

3 - LED sygnalizacyjna wspólna dla accu samochodowego i zbiornika wody (gdy świeci, należy sprawdzić naciskając przycisk     nr 10, a następnie nr 11, aby się przekonać, czy alarm dotyczy rozładowania akumulatora czy pustego zbiornika wody

4 - poziom naładowania accu samochodowego oraz poziom wody w zbiorniku ( w zalezności czy naciśniemy 10 czy 11)

5 - poziom naładowania accu zabudowy

6 - zapełnienie zbiornika wody szarej

7 - włącznik oświetlenia wewnętrznego

8 - włącznik oświetlenia zewnętrznego

9 - włącznik pompy wody

10 - sprawdzenie poziomu wody w zbiorniku (diody LED nr 4)

11 - sprawdzenie poziomu naładowania accu samochodu (diody LED nr 4) oraz accu zabudowy (diody LED nr 5)

P.S.
Tak to wygląda moim zdaniem, ponieważ instrukcji obsługi do w/w kampera nie widziałem na oczy.

:hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rozpiskę, jestem pod wrażeniem. Jak do tego doszedłeś? - pytanie retoryczne :)

Mimo to, odpowiem.

Jakby to rzec ..., metodą dedukcji :)

Problem dotyczy tylko koloru diody, która teraz świeci na czerwono a w/g wuja wcześniej świeciła na zielono.

 

Widocznie w zbiorniku było więcej wody, niż "poziom alarmowy" :hmm:

Ta dioda jest diodą "alarmową" dla dwóch rzeczy:

zbiornik wody oraz accu samochodu. Gdy się zaświeci na czerwono, któraś z tych rzeczy wymaga uwagi.

Wyboru "która" i "jej"sprawdzenia, dokonujemy przyciskami 10 oraz 11.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

adamkwiatek - dawno się tak nie rozbawiłem :)

 

Tak, Adam ma specyficzny sposób pisania i często bardzo trafnie ujmuje różne kwestie, a przy tym również rozrywkowo.

Po jego w/w odpowiedzi śmiałem się kilka minut. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.