Skocz do zawartości

przetwornica 230 do 12v


misiek_uk

Rekomendowane odpowiedzi

mam pytanko odpalilem zasilacz w cepce ale moj pomysl z uzyciem regulatora do solara by ladowalo aku nie dziala, migaja wszystkie diody[glupieje regulator] , co zamontowac pomiedzy regulatorem a zasilaczem by to ruszylo by regulator sobie ladowal aku bez odlaczania zasilacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie za niskie napięcie zasilacza. Też kiedyś kombinowałem w ten sposób. Skończyło się na zainstalowaniu małego mikroprocesorowego prostownika, który fa funkcję konserwowania acu zimą więc świety spokój nie muszę o tym myśleć.

 

Ale testuj i napisz co wyszło bo temat ciekawy, a zastosowanie regulatora aż się prosi o to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki to jest zasilacz?   Jesli transformatorowy to pewnie slabo prostuje napiecie. Piszesz ze masz przetwornice 230->12.  Podawanie 12V na wejscie kontrolera moze sie udac, to troche za male napiecie, powinno byc kolo 17-20V. Ile masz dokladnie na wyjsciu zasilacza? jakiej on jest mocy?

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to zasilacz transformatorowy z innej przyczepy na wyjsciu ma ok 13-15V, okolo 6A jak pamietam albo wiecej

 

Regulator solara dziala jak pamietam od 11V bo taki sam mam przy solarze

 

Mysle ze trafna uwaga z ta stabilizacja pradu tylko co kupic by to zrobic

Edytowane przez misiek_uk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Mysle ze trafna uwaga z ta stabilizacja pradu tylko co kupic by to zrobic

Sprawdz jakie napiecie mozna podawac kontrolerowi i kup odpowiednia przetwornice z 230 na twoje napiecie.

Przetwornice - czyli zasilacz nie transformatorowy tylko impulsowy (elektroniczny)

Typowe kontrolery 12voltowe spokojnie obsluguja 20V na swoim wejsciu (z reszta takie napiecie podaje panel przy braku obciazenia)

Mysle ze spokojnie mozesz kupic 24V z opcja regulowania i lekko obnizyc napiecie.

 

Do swojego kontrolera moge podawac 5-60V, kupilem wiec przetwornice 230->36V /400W, panel sloneczny bez obciazenia podaje mi 37V.

 

 

Maciej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupic nowy to nie rozwiazanie skoro juz mam taki i sprawny to poco mam zmieniac, to jest zasilacz z przyczepy ale bezposrednio w linie do pompy wody ogrzewania i oswietlenia, u mnie to zasilanie zastepuje aku i solar, lecz do doladowywania aku uzywam prostownika a nie chce bo za grosze wyrwalem ori zasilacz ktory chce zaadoptowac do ladowania aku, myslalem ze regulator od solara zalatwi sprawe ale migaja na nim diody zamiast ładować dlatego pytanie jak ustabilizowac prad z transformatora tak by regulator solara zaskoczyl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/mostek-prostowniczy-1000v-50a-prostownik-kbpc5010-i3433529138.html

 

Kilka lat temu jak robiłem zasilacz do przyczepy korzystałem z takiego mostka. Miałem transformator toroidalny taki z halogenków za tym mostek i tyle.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tak to nie dziala

Mam podłączony do akumulatora zasilacz i ładowanie z regulatora solara ale prąd czerpię bezpośrednio z akumulatora, bez możliwości odcięcia go po spadku napięcia na klemach.

W takiej konfiguracji wszystko działa poprawnie, jedynie mogę rozładować nadmiernie akumulator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem tylko dodać bo tak nie wdrażałem się  we wszystko co pisałeś  tu misiek że przy zastosowaniu regulatora ładowania , niestabilizowane diody będą  zawsze migać z częstotliwością jaką  PWM regulatora aktualnie narzuci. Jest to normalne bo regulator podaje prąd przerywany ( PWM ) - ładowanie pulsacyjne. Jak ładujesz z solarów samych to tego nie widać z prostego powodu - jeśli jest słońce ładujące to nie używamy ledów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamkwiatek jak rozwiazales sprawe przeladowania aku,

 

Pasjonat, Diody kontrolne migaja w regulatorze mowiac ze jest usterka i odcina ladowanie, jesli chodzi o oswietlenie diodowe to jest w sio ok

 

Na ta chwile podlaczylem zasilacz jak w oryginale pomijajac aku, aku zasila tylko tv i radio chyba ze przelacze na panelu by prad pobieralo z samochodu bo w ta instalacje mam wpiety aku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podłączony do akumulatora zasilacz i ładowanie z regulatora solara ale prąd czerpię bezpośrednio z akumulatora, bez możliwości odcięcia go po spadku napięcia na klemach.

W takiej konfiguracji wszystko działa poprawnie, jedynie mogę rozładować nadmiernie akumulator.

Możesz temu zapobiec montując mocny przekaźnik między akumulator , a odbiorniki , których nie chcesz zasilać przez regulator.

Cewkę ów przekaźnika podłączasz do wyjścia odbiorników w regulatorze.

Jeśli krytycznie spadnie napięcie to regulator odetnie zasilanie na odbiorniki  czyli na przekaźnik , który rozłączy swe styki bezpośredniego obwodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.