Skocz do zawartości

Renowacja mebli w Hobby Prestige


moro

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że pierwszy weekend w tym roku w nowej cepce za nami to i przyszedł czas na dopracowanie jej przed kolejnymi wyjazdami.

 

Na obecną chwilę chciałbym odnowić meble oraz blaty.

 

W jaki sposób odnowić fronty drzwiczek? Chciałbym nadać im ostrzejsze barwy i lekki blask. Czy olej do drewna wystarczy? Jak tak to jaki najlepiej się opłaci cena/jakość i ile bym go potrzebował do całej przeczepy? Nałożyć go szmatką lub pędzelkiem i poczekać aż wyschnie i to wystarczy? Czy należy jakoś najpierw te meble do tego przyszykować?

post-4365-0-04651100-1367234980.jpg

 

 

Drugie pytanie to blaty. Są one na 2 stołach, stoliku przy drzwiach pod telewizor oraz jako przykrcie zlewu oraz kuchenki. Ten w stole w salonie ma lekkie wgniecenie w związku z czym będe szukał chyba nowego ale pozostałe jak można odświerzyć? Papier ścierny drobnoziarnisty a potem lakier bezbarwny a może inny sposób?

Stół i blaty mają taką fakturę:

post-4365-0-63315500-1367234829.jpg

Przy okazji może ktoś wie czy da rade kupić identyczny blat?

 

 

Mam jeszcze pytanie o obudowę okapu oraz przedni front kuchenki z przełącznikami. Planuję pomalować je bo mają odpryski, tylko czy gdzieś można dostać naklejki z opisami przełączników?

Jak będę chciał malować to zedrzeć stary lakier odtłuścić i najpierw dać podkład czy od razu mogę pryskać sprayem?

post-4365-0-32795000-1367234856_thumb.jpg

 

 

Właśnie oglądam młodsze wersje mojego modelu i mają one bardzo ładne blaty.

Można zakupić takie blaty powiedzmy 5mm i nakleić je na obecne? Jak tak to gdzie szukać i z jakiego materiału musiały by być?

post-4365-0-87629400-1367235780_thumb.jpeg

 

 

 

Edytowane przez moro (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odp1. Olej nie wniknie Tobie we fronty jeśli nie usuniesz z ich powierzchni lakieru. Czyli albo mozolne szorowanko papierem do gołej sklejki albo piaskowanie.

 

Odp2.Blaty mają  p.podobnie laminat. Najlepiej było by go wymienić. Cokolwiek na niego położysz i jakkolwiek go pod farbę  przygotujesz  powierzchnia już  nie będzie tak trwała jak oryginał. Będzie bardzo podatny na zarysowania.

 

Odp3. Blaszane fronty okapu i kuchenki trzeba zeszlifować i na pewno zastosować  podkład do metalu . Jeśli chodzi o naklejki to nie będą  trwałe. Lepiej zrobić  szablon i prysnąć  piktogramy. Łatwym sposobem do tego jest kolejno. Na podkład prysnąć warstwę  koloru piktogramów (biały lub żółty. W sklepie z artykułami plastycznymi zakupić w odpowiednim rozmiarze zestaw samoprzylepnych literek. Literki te nakleić  na pierwszą  warstwę  lakieru , a następnie całość  pokryć  ostateczną  warstwą (np. brąz z oryginału) . Po wyschnięciu usunąć  literki i masz piktogramy jak z sitodruku. :)

 

Odp4. Z tymi blatami to największy problem jest wykończenie krawędzi. Jeśli dorzucisz  na wierzch te 5mm to jak wykończysz krawędzie?Chyba że usuniesz laminat i w to miejsce wkleisz nowy o tej samej grubości tak by nie wystawał ponad oryginalne bandy.

Proponuje zabrać  jeden najmniejszy blat do stolarza i u niego szukać  rady . Ma sprzęt do zakańczania krawędzi - band..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasjonat dzięki za opinię.

W takiej sytuacji z renowacji frontów mebli chyba w tym roku zrezygnuję, no ale z tymi blatami... nadal chcę je zmienić. Dzisiaj się orientowałem że podobno jest dostępny fornit o grubości 2-3mm do klejenia na zimno. Mógłbym go użyć, a rogi odstające ponad origalny blat zaokrąglić.... tylko muszę się dowiedzieć jeszcze jakie to będą koszta, bo zamarzyły mi się takie jasne jak w modelu nowszym niż mój : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj,

 

mam identyczne wnętrze jak Ty, w ubiegłym roku podpatrzyłem kogoś z forum i wszystkie fronty nasączyliśmy olejem (bezbarwnym do konserwacji drewna), malując je pędzlem.

To drewno jest tak wyschnięte przez 20 lat, że momentalnie wszystko wsiąknęło, po drugim malowaniu efekt dla nas więcej niż zadowalający - jedna uwaga nie nakładać za dużo aby nie powstały zacieki z niewchłoniętego oleju.,

pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj,

 

mam identyczne wnętrze jak Ty, w ubiegłym roku podpatrzyłem kogoś z forum i wszystkie fronty nasączyliśmy olejem (bezbarwnym do konserwacji drewna), malując je pędzlem.

To drewno jest tak wyschnięte przez 20 lat, że momentalnie wszystko wsiąknęło, po drugim malowaniu efekt dla nas więcej niż zadowalający - jedna uwaga nie nakładać za dużo aby nie powstały zacieki z niewchłoniętego oleju.,

pozdrawiam

Michał

Pamiętasz może jaki konkretnie olej użyłeś? I ile go potrzebowałeś na całą przyczepę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info... to też tak spróbuję :)

 

A co do blatów mógłby się ktoś wypowiedzieć na temat płyt HDF? Znalazłem w okolicy hurtownię meblową i polecają mi własnie takie płyty, 2,5mm do naklejenia na oryginalne blaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mdf pęcznieje pod wpływem wilgoci już z samego powietrza , a co dopiero jak wylejesz herbatę i podcieknie . Może i w przyczepie masz wystarczająco sucho ale ja bym omijał mdf. Poza tym na zastępstwo oryginalnego laminatu 2,5mm to za grube. Oryginalne laminaty to 07-1mm

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasjonat a mógłbyś coś polecić co by się nadało? I  przy okazji ładnie wyglądało.

 

Kolejny wyjazd planuję na weekend 18-19 maj i do tego czasu bardzo chciałbym już mieć nowe blaty na stole i na przykryciach kuchenki i zlewu.

Edytowane przez moro (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.