Skocz do zawartości

Niedziałająca pompa w ABI Jubilee 1993r.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

System to Carver Cascade 2, wsxystko pozostałe działa oprócz wody... Tzn. woda się grzeje (zbiornik jest ciepły), ale z kranu nie leci ani ciepła ani zimna woda. Przyczepę kupiłem 2tyg. temu i od 2 dni próbuje ją zrobić do końca i wszystko inne działa tylko właśnie nie woda - nie ma ani pod prysznicem, ani w kranie - wygląda na to, że pompa nie pcha wody tak jak powinna. Moglibyście mi powiedzieć gdzie dokłądnie jest pompa? W tym 9L zbiorniku, obok niego, przed nim czy może jeszcze gdzie indziej? Mam zdjąć ten styropian otaczający zbiornik i ona tam gdzieś będzie? No i jeżeli już ją znajdę to co mam spróbować zrobić/sprawdzić, żeby działała?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, nie odpalaj termy zanim nie odpowietrzysz układu!

Po drugie, angielki prawie zawsze mają przyłącze na pompkę z zewnątrz cepki. Masz taką klapkę na poszyciu zewnętrznym? Klapka ma wymiar około 13x 18cm.  Jeśli ją posiadasz, tam właśnie musi być podpięta pompa. Może być tak, że ktoś już przerobił wodę i wtedy musisz szukać pompki po przewodach.

 

Edit: Prawie zawsze jest dodatkowy włącznik do pompki. Może go nie włączyłeś?

Edytowane przez Gewehr (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, nie odpalaj termy zanim nie odpowietrzysz układu!

 

 

 

Układ się chyba sam odpowietrzył, gdyż działą normalnie wszystko tzn. wszystko oprócz wody (grzałka grzeje wodę, grzejnik też działa)

 

Po drugie, angielki prawie zawsze mają przyłącze na pompkę z zewnątrz cepki. Masz taką klapkę na poszyciu zewnętrznym? Klapka ma wymiar około 13x 18cm.  Jeśli ją posiadasz, tam właśnie musi być podpięta pompa. Może być tak, że ktoś już przerobił wodę i wtedy musisz szukać pompki po przewodach.

 

 

Tutaj zdjęcia całej instalacji wewn. i tej klapki zewn. Mógły ktoś doradzić?  http://i.imgur.com/HJ2abYo.jpg  http://i.imgur.com/OaceuXG.jpg  

 

 

Prawie zawsze jest dodatkowy włącznik do pompki. Może go nie włączyłeś?

 

 

 

Chodzi o to?  http://i.imgur.com/dxT9BN7.jpg  Zawsze włączam grzanie wody najpierw i potem to wciskam i nic, wody w kranie i prysznicu nie ma. Woda do spłukiwania w toalecie zaś jest, ale to chyba nie działa przez tę pompę, tak?

 

Przepraszam za wiele głupich pytań, lecz naprawdę nie mam pojęcia jak to zrobić, a jutro chciałem jechać na pierwszą wycieczkę.

Edytowane przez agatkatojejimie (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz podłączyć do tego gniazda z pierwszego zdjęcia pompkę wody i zanurzyć ją w zbiorniku zewnętrznym ( stawiasz go obok przyczepy i napełniasz wodą). Później uruchamiasz pompkę wody ( ostatni przycisk z szeregu na zdjęciu ), woda jest pompowana do układu. Otwierasz wszystkie krany i układ się odpowietrza. Sprawdź czy wszystko jest szczelne i dopiero uruchom bojler. Nigdy wcześniej ( bo grzejesz powietrze, albo resztki wody !).

 

Taka pompka może wyglądać np tak (  w zależności od rodzaju przyłącza ):

 

http://www.ebay.pl/itm/WHALE-CARVER-WATER-MASTER-ASSEMBLY-HIGH-FLOW-12v-DC-CARAVAN-PUMP-FAST-DELIVERY-/230886275420?pt=UK_Campervan_Caravan_Accessories&hash=item35c1e4f95c

 

PS 1 -  ten 9-litrowy zbiornik to bojler Carver Cascade - nie zbiornik wody.

 

PS 2 -  kibelek ma swój zbiornik, znajdziesz go otwierając drzwiczki do wyciągania kasety wc.

Edytowane przez Kocer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mam teraz zrobić gdy wlewałem wodę zwyczajnie z węża ogrodowego do tej dziury na pierwszym zdjęciu i ona wlatywała? Co mam z nią zrobić (tzn. z tą wodą)? A pompkę kupić mam jaką? Mógłby ktoś podrzucić linkiem do przykłądowej pompki?



Ale i tak trochę nie rozumiem... Co to za różnica czy wtłoczę wodę do układu zwykłym wężem ogrodowym pod ciśnieniem czy pompką? Ta pompka jes użyta tylko raz - tzn. wtłaczasz wodę, odłączasz pompkę i masz wodę normalnie działającą aż do momentu gdy ona się skończy, tak? A w jaki sposób ta woda będzie przepychana jeżeli zostanie jej np. połowa w układzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W momencie kiedy spada ciśnienie w instalacji ( czyli odkręcasz kran ) pompa dopompowuje wodę i układ się nie zapowietrza. Instalacja wodna w przyczepie nie wytrzyma ciśnienia wodociągowego ( na bojlerze masz prawdopodobnie informację ile wytrzyma (u mnie 1,5 bara , ale zaleca się żeby ciśnienie nie  było większe niż 1,2). Taką pompkę w Polsce ciężko kupić ( czasami trafiają się pojedyncze sztuki ), łatwiej na ebayu ( patrz link, ale musisz dobrać odpowiedni kształt przyłącza do przyczepy ( w różnych latach były różne). W układzie nie zostanie ci połowa wody, bo kiedy pompka przestanie ją pompować z kranów nic nie poleci. Napisz skąd jesteś może coś poradzimy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli bieżąca woda jest tylko wtedy jak jestem podłączony tą pompką, tak? Jak np. napełnię pompką wodę, odłączę ją i będę chciał umyć naczynia to nie mogę? To nie rozumiem w takim razie istoty tej pompki - nie łatwiej podłączyć wąż ogrodowy pod niskim ciśnieniem i w efekcie będzie prawie to samo? Te 2 bolce co się wpina obok wejścia na wodę to jest zasilanie pompki, tak? Zasilana akumulatorem/z samochodu, tak? A jestem z Bydgoszczy.



A taka pompka np. http://allegro.pl/pompa-wody-do-przyczepy-12v-21l-min-1-5bar-wawa-i3173994366.html  by się nie nadawała? Czy musi by z tymi bolcami etc.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinna być z bolcami ( to jest zasilanie pompki ). Można to przerobić ( połączyć na tzw sztukę ), ważne żeby było szczelne ( dlatego masz te zaciski przy gnieździe pompy ). Jeśli nie ma pompki nie ma bieżącej wody ( inaczej instalacja musiałaby być grawitacyjna - np zbiornik gdzieś na dachu ). Możesz przerobić instalację na wodę "miejską", ale musisz zastosować reduktor ciśnienia i mieć pewność, że tam gdzie się zatrzymasz będziesz miał dostęp do przyłącza z wodą ( nie na wszystkich kempingach jest taka możliwość ). W trasie też raczej nigdzie się nie podłączysz. Dlatego stosuje się zbiorniki wody  i pompki 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz przerobić instalację na wodę "miejską", ale musisz zastosować reduktor ciśnienia i mieć pewność, że tam gdzie się zatrzymasz będziesz miał dostęp do przyłącza z wodą ( nie na wszystkich kempingach jest taka możliwość ). W trasie też raczej nigdzie się nie podłączysz. Dlatego stosuje się zbiorniki wody  i pompki 12V.

:bravo:

Bardzo ważny, istotny szczegół, dlatego pozwolę sobie ten fakt zaakcentować.

W przeciwnym wypadku, grozi to uszkodzeniem bojlera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, muszę to samo dokupić więc wiem gdzie jest !

 

Redukcja do węża

http://bit.ly/13A3I3M

 

post-13875-1367003243,76_thumb.jpg

 

Pompka do wody whale stary model

http://bit.ly/13A4duG

 

post-13875-1367003258,28_thumb.jpg

 

Przydałby sie nowy filtr do wody i przeczyścić cały układ !

 

post-13875-1367003309,09_thumb.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj tematu "przyłącze wody miejskiej". Tam opisałem jak zrobić podłączenie wody z kranu. W opisie nie ma montażu dodatkowego zbiornika, który daje zapas wody w trasie i "na dziko". Ale przynajmniej zobaczysz jak to mniej więcej wygląda.

Kiedyś zrobię opis jak wstawić wewnętrzną pompę i wpiąć ją w układ. Teraz będę tydzień siedział w przyczepie, może się zbiorę i opiszę w tamtym temacie. Wyjeżdżam w poniedziałek i jak będzie kiepska pogoda, to opis się pojawi w tygodniu :]  Moja cepka jest bardzo podobna do Twojej, będziesz miał gotowca :ee:

Post piszę zmęczony i może wyjść trochę niezrozumiale, za co przepraszam :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj tematu "przyłącze wody miejskiej". Tam opisałem jak zrobić podłączenie wody z kranu. W opisie nie ma montażu dodatkowego zbiornika, który daje zapas wody w trasie i "na dziko". Ale przynajmniej zobaczysz jak to mniej więcej wygląda.

Kiedyś zrobię opis jak wstawić wewnętrzną pompę i wpiąć ją w układ. Teraz będę tydzień siedział w przyczepie, może się zbiorę i opiszę w tamtym temacie. Wyjeżdżam w poniedziałek i jak będzie kiepska pogoda, to opis się pojawi w tygodniu :] Moja cepka jest bardzo podobna do Twojej, będziesz miał gotowca :ee:

Post piszę zmęczony i może wyjść trochę niezrozumiale, za co przepraszam :ok:

 

Chętnie poczytam na ten temat, bo sam nie wiem co mam zrobić, czy kupić taką pompkę zewnętrzną ( za prawie 200zl ) czy kupić wewnętrzną używaną za 50 zł ???

Jest różnica w mocy ??? Potrafi ktoś coś doradzić na ten temat ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie poczytam na ten temat, bo sam nie wiem co mam zrobić, czy kupić taką pompkę zewnętrzną ( za prawie 200zl ) czy kupić wewnętrzną używaną za 50 zł ??? Jest różnica w mocy ??? Potrafi ktoś coś doradzić na ten temat ???

 

Ja miałem oryginalną pompkę, a pomimo to zainstalowałem wewnętrzny zbiornik i w nim pompkę. Daje mi to pewne poczucie bezpieczeństwa. Jakoś nie widzę bańki na zewnątrz. Stare podłączenie zostawiłem i nim mogę nadal pobierać wodę, np. z jeziora. W tej chwili siedzę w cepce i mam podłączoną wodę miejską. Jest to pierwszy sprawdzian mojego przyłącza i napisze że się sprawdza wyśmienicie. Jak masz dać 200 za zewnętrzną pompkę, to dołóż drugie 200 plnów i montuj w cepce zbiornik. Różnicy w ciśnieniu niema prawie wcale, znaczy dokładana daje lepiej. Nie podnosi słupa wody z gruntu i w tym jest wydajniejsza.

Edytowane przez Gewehr (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam  forumowiczów,  ale tez tych zainteresowanych tym tematem. Od tygodnia jetem włascicielem angielskiej przyczepy ABI Celebration 450.  Zaczynam sie jej uczyć i przygotowywac do urlopowego wyjadu do Chorwacji.  Mam pytania do Gewehr > poradziłes sobie z trojnikiem,  podpieciem wody  do zbiornika  z bagaznika. Tez nurtuje mnie ten problem,  napewno nie zrobię tego przed tym urlopem,  ale  poxzniej  napewno TAK.  Kolejnym pytaniem jest filtr wody, Czy on jest wymienny - gdzie go kupić,  czy moze jest do czyszczenia. Więc jak go rozebrac, jak czyscić.  Tyle dzisiaj o "wodzie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.