Skocz do zawartości

terkotanie transformatora


jawor61

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

W przyczepie LMC oświetlenie, pompki, krany są na 12V. 230V jest tylko w gniazdkach. Po włączeniu kranu lub spłuczki trafo terkocze i trwa to kilka sek. a czasem całkiem długo. Kończy to włączenie oświetlenia lub wyłączenie zasilania na głównym wyłączniku. Czy trafo się kończy czy jakiś stycznik szwankuje, czy ktoś miał coś podobnego?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć. Sprawdź dokręcenie elementów zasilacza może coś się poluzowało terkocze. transformatory pod większym obciążeniem bardziej brzęczą. obejrzy w miarę możliwości sam transformator i stan uzwojenia i płytek rdzenia, czy nie są pordzewiałe i rozwarstwione. inną usterką może być bezpiecznik autoamtyczny, jeśli takowy posiadasz, czasem autoamty dokonując żywota zaczynają pod obciążeniem brzęczeć. nie wiem jak bardzo skomplikowane zasilanie, czy masz jakieś przekaźniki też mogą brzęczeć przed całkowitym zdechnięciem. ja miałem w przyczepie stary transformator, który jak się okazało dawał ponad 30V co skończyło się spaleniem trzech wkładek diodowych w oświetleniu. teraz założyłem transformator i prosty mostek prostowniczy złożony z diód o mocy 25A. transformator wygrzebałem z demobilu ale jest pożądnej niemieckiej produkcji i brzęczy ale cicho bardzo co nie preszkadza w ogóle.

 

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak mam i też w LMC. Najpierw myślałem, że to akumulator bo był w stanie agonalnym. Wymieniłem akumulator i na dwa dni się poprawiło, ale dzisiaj znów zaczęły się brzęczenia. Coś chyba działa w zwarciu :oslabiony:

 

Żona mówi, że myszy jakiś kabelek przegryzły :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam

 

Prawdopodobnie brzęczenie to wynik drgań poluzowanych blach rdzenia transformatora. Łatwo to sprawdzić. Podczas pracy transformatora drewnianym klockiem próbuj przycisnąć blachy i nasłuchuj czy przestaje brzęczeć bądź brzęk się zmienia.

 

Jeśli Twoje trafo jest przykręcone do podstawy na cztery śruby to spróbuj je dokręcić. Jeśli nie pomoże to pod dwie z czterech śrub po przekątnej podłuż po jednej podkładce między trafo a podstawę i ponownie przykręć trafo do podstawy czterema śrubami. W ten sposób nieznacznie przekosisz i naprężysz rdzeń i jest duże prawdopodobieństwo że blachy przestaną drgać.

W ostateczności zmiana transformatora.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym, że to nie brzęczy cały czas. U mnie pojawia się to czasami gdy wieczorem włączonych jest kilka odbiorników 12V. Jak wyłączę lampki na chwilę to przestaje. Dźwięk jest taki jak praca w zwarciu. Włączę lampki za chwilę i jest wszystko OK. Zastanawiam się czy przyczyna może leżeć w słabym prądzie na kampingu :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzień temu taką samą sytuację w LMC miał kolega ,sprawdź polutowanie diody ,od temperatury sie rozlutowała i jak uruchamiało się 12 v raz dotykała styku a raz nie i od tego to brzęczenie i mruganie lampek na 12v ,polutowanie pomogło choć nie wiem czy nie trzeba dać diody większej mocy pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

 

Nie jest to brzęczenie ale "suche" terkotanie, jakby szybko przejechać patykiem po starego typu kaloryferze. Spadek napięcia raczej nie ma wpływu bo było to w różnych miejscach i o różnych porach. Może tak jak sugeruje Macieku przekaźnik ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj cepka trafiła do serwisu,okazało się, że przyczyną terkotania był bezpiecznik przed akumulatorem. Nie przepalił się a działał w zwarciu :oslabiony: powodując terkotanie czarnej skrzynki

Edytowane przez Kajman (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.