Skocz do zawartości

pompka wody a instalacja el.


Dzikus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem wymarzonej przyczepy. Niestety moje szczęście zakłócił mały / wielki problem z pompką wody. Otóż, kiedy podpiąłem zasilanie 230V pompka nie działała. Na panelu sterowania nad kuchenką mam przełącznik 220v / 12v. Przełączyłem go na 12v i pompka zagadała. Oświetlenie 12v również. Niestety po chwili w panelu sterowania coś zaskwierczało, zaśmierdziało i wywaliło bezpieczniki w przyczepie i w domu. Odkręciłem panel i znalazłem w nim rozgrzane coś ( chyba jest to transformator ). Poczekałem aż wystygnie i spróbowałem ponownie przełączyć prąd z 230v na 12v. Wynik był ten sam - wybite bezpieczniki.

W związku z powyższym mam prośbę. Oświećcie świeżaka. Dlaczego pompka nie działała po podpięciu 230v, czy to normalne? Jak naprawić tą usterkę? I jak obsługiwać instalację el. aby w przyszłości uniknąć podobnych zdarzeń.

Przyczepa nie posiada akumlatora wew. i nie była podpięta do auta.

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Dzikusie :)

Pompka wody zawsze jest na 12V. Jeśli Ci nie działała bez akumulatora to wiadomo dlaczego.

Po podpięciu 230V teoretycznie w instalacji powinieneś mieć 12V (11-14V) ale z racji tego , że trafo było wcześniej przeciążone, tkwiła w nim trwała wada : Przebicie między zwojowe pierwotne w jakimś znaczącym%

Po Twoim podłączeniu , uzwojenie owe z sekundami przepalało się coraz bardziej i im więcej upalonych zwojów, tym większa tendencja do dalszego przepalania kolejnych co w konsekwencji prowadzi do parszywego zwarcia i wywalania bezpieczników.

Na początek: Wymień trafo na podobne, może być toroidalne od halogenów o mocy 100-300W. Wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasilanie 230 V z zewnątrz daje ci światło w niektórych punktach. Oprócz tego podając zasilanie na trafo powoduje, że mając 12V zasila ci pompkę wody i daje światło np. w łazience i pod okapem.

Ponieważ twoje trafo w zasazie powiedziało Ci "pa pa" proponuję, żebyś kupił sobie najprostszy prostownik automatyczny i akumulator np. żelowy (20Ah). W ten sposób ominiesz już niedziałajace trafo a efekt będzie ten sam. Instalację 12v podpinasz pod aku, a potem prostownikiem do tablicy bezpieczników. Będziesz mógł korzytsać z 12V a prostownik zawsze podładuje ci aku.

 

Dziwi mnie jednak dlaczego wywaliło ci bepieczniki w domu skoro w przyczepie też powinieneś mieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Dzikusie :)

Pompka wody zawsze jest na 12V. Jeśli Ci nie działała bez akumulatora to wiadomo dlaczego.

Po podpięciu 230V teoretycznie w instalacji powinieneś mieć 12V (11-14V) ale z racji tego , że trafo było wcześniej przeciążone, tkwiła w nim trwała wada : Przebicie między zwojowe pierwotne w jakimś znaczącym%

Po Twoim podłączeniu , uzwojenie owe z sekundami przepalało się coraz bardziej i im więcej upalonych zwojów, tym większa tendencja do dalszego przepalania kolejnych co w konsekwencji prowadzi do parszywego zwarcia i wywalania bezpieczników.

Na początek: Wymień trafo na podobne, może być toroidalne od halogenów o mocy 100-300W. Wystarczy.

 

Dziękuję Wszystkim za odpowiedzi .

Mam jeszcze jedno pytanie: czy po wymianie trafo i zasilaniu 230v nadal będę musiał używać przełącznika 230 / 12 żeby skorzystać z wody?, czy proces ten będzie automatyczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli fabrycznie nie był tam przewidziany akumulator na pokładzie, to ten przełącznik 230<>12 pełni rolę wyboru źródła zasilania.

Czyli albo: sieć 230(tj.>trafo>układ prostowniczy> ) i 12V dla sieci budki lub: 12V wprowadzanie do sieci budki z aku spod maski auta.

Jeśli tak jest , to ten proces nie będzie automatyczny, bo od tego jest ów przełącznik źródła.

Zastosowanie akumulatora , po fizyczno-elektronicznym dopasowaniu parametrów da Ci ogromny komfort w użytku budki. Warto, ale najpierw doprowadź sprawność zasilania do ideału, potem pomyśl nad zasilaniem zapasowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.