Skocz do zawartości

jak cofać przyczepą z hamulcem najazdowym?


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 46
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Akurat na schemacie pokazałem rozwiązanie AL-KO.

Po pierwszym poście wywnioskowałem że piszesz o szczęce obracającej się razem z bębnem ;)

Zasady automaty cofania nie musisz ale widać że wiesz o co chodzi :)

 

No tak , faktycznie "czeski błąd" AL-KO na rysunku a na mojej focie KNOTT. Sorka.

 

A tak przy okazji i na koniec powiem że automaty dla mnie mają jedną istotną wadę .

Wole fatygę z ręcznym blokowaniem najazdu niż automat.

Pod dom mam nie małe wzniesienie z kostką , często z naniesionym piaskiem na którym mój sharan traci przyczepność jak postawię zestaw by otworzyć bramę Często cepa ściąga zestaw w dół. Wypracowałem sobie manewr na tę okoliczność . Po podjeździe daje wsteczny by dodusić najazd i zaciągam ręczny w Szariku. Wówczas zestaw stoi nieruchomo a ja mogę wyjść i otworzyć sobie bramę. Kiedy wprowadzam przyczepę z automatem , muszę zaprzeć jej koło o krawężnik.

 

A tak przy okazji znany filmik z podjazdu pod górę . Tu co prawda problem jest głównie w różnicy DMC i mocy holownika ale ten gość gdyby zachował zimną krew i w odpowiednim momencie chwilowo szarpnął na początku wstecznym to może by z tego wyszedł bez szwanku. . Mając oczywiście hamulce bez automatów.

 

http://www.youtube.com/watch?v=fJJkjT7VB8k

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy da się złożyć automat w drugą stronę ?

Tak by popuszczał do przodu a nie do tyłu ?

 

 

Pytasz bo masz jakieś dziwne plany czy szukasz przyczyny ?

 

Zestawy (tarcze kotwiczne wraz z szczękami ) dedykowane są na odpowiednie strony ( prawa lewa ) by działały w odpowiednim kierunku. Jeśli ktoś pomylił i prawą założył na lewą stronę to popuszczać będzie do przodu czyli jak by w ogóle nie było hamulców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę zrzucić bęben...

Może jutro mi się uda... a podobno nie schodzi tak łatwo :(

 

Jeśli okładzina na bębnie jest już mocno wytarta to może być problem ze zdjęciem bębna.

Dzieje się to tak że w okładzinie wewnętrznej bębna tworzy się na szerokość okładzin szczęk wyżłobienie, a na krawędzi bębna banda tego wyżłobienia na której blokują się okładziny szczęk w czasie ściągania bębna.

Przy takich problemach ściągaj bęben kręcąc nim jak byś jechał do tyłu.

Po demontażu poza szczękami sprawdź stan tej okładziny stalowej na wewnętrznej stronie bębna.

Warto też sprawdzić jakość sprężyn ściągających szczęki i pracę dźwigni rozpieraka, na którą założony jest Bowden - oczko linki hamulca.

 

Jeśli będziesz zmuszony mocno się nawalczyć ze zdjęciem bębna bo będzie się zapierał o szczęki to po jego zdjęciu sprawdź w pierwszej kolejności czy od tej walki nie wyskoczyły tobie sprężynki "ustalające " z talerzykowatymi zawleczkami (patrz na rysunek Kolegi Przyczepy Wiola) Lubią wyskakiwać w takiej operacji jeśli ich zawleczki są wyrobione.

Jeśli takowa sprężyna zeskoczy to za tarczą kotwiczną może wypaść taki bolec , który ową sprężynkę utrzymuje na zatrzasku.

Komplet takiej sprężyny składa się z 3 elementów : sprężynka , talerzyk ze szparką w zagłębieniu oraz w/wspominany bolczyk z łebkiem.Chyba że masz rozwiązanie z samą sprężynką gdzie jej dłuższa prosta część biegnie wewnątrz zwojów i kończy się haczykiem wówczas jest tylko sprężynka i nic więcej a owy haczyk zaczepiony jest w otworze tarczy kotwicznej.

To tak byś wiedział czego szukać w ewentualnej kupie rdzy jaka się posypie przy demontażu.

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okładziny i bęben mam nowiutki...

Może uda się jakoś w weekend z tym zawalczyć...

 

Bardzo dziękuję za wszelkie podpowiedzi :)

Edytowane przez Misio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.