Skocz do zawartości

Solar monokrystaliczny czy polikrystaliczny?


terenowiec

Rekomendowane odpowiedzi

Wydaje mi się, że nieporozumienie bierze się stąd iż odpowiadasz na pytanie które nie zadałem.

Leon35 spytał który z dwóch podanych paneli jest lepszy; giętki poli 150W czy mono twardy 100W.

Ja spytałem dlaczego oczywiście mono? Nie dlaczego są w ogóle lepsze ale dlaczego z tych dwóch mono ma być lepszy.

Moja odpowiedż dotyczy tego przypadku a nie całości zagadnień związanych z fotowoltaniką.

Dlatego wyrywanie pojedynczych zdań z mojego postu i komentowanie bez nawiązania do pytania jest raczej bez sensu.

Rozumiem też, że nie wierzysz w ceny które podałem ale to Twój problem. Nie mam zamiaru udowadniać, że nie kłamię.

I jeszcze jeden bardzo ważny fakt..

Producenci - nie sprzedawcy - jeżeli piszą coś w instrukcji czy w opisie swoich urządzeń to biorą za to odpowiedzialność - w pierwszej kolejności finansową. Dotyczy to również generalnych przedstawicieli.

Jeżeli jest to producent polski to trzeba mu wierzyć, bo za dużo ryzykuje podając nieprawdziwe dane.  Dlatego podane napięcie odcięcia 10,5V uważam za prawidłowe.

Natomiast każdy z piszących na forum; ja, Ty,czy ktokolwiek inny może pisać co zechce ( byle nie obrażać ) dlatego bo nie można go za podanie nieprawdziwych faktów pociągnąć do finansowej odpowiedzialności.

Więc ja pozostanę przy swoim zdaniu.

Reasumując - moim zdaniem Leon35 powinien wybrać większy panel poli giętki.

Pozdrawiam

AH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Wydaje mi się, że nieporozumienie bierze się stąd iż odpowiadasz na pytanie które nie zadałem.

Leon35 spytał który z dwóch podanych paneli jest lepszy; giętki poli 150W czy mono twardy 100W.

Ja spytałem dlaczego oczywiście mono? Nie dlaczego są w ogóle lepsze ale dlaczego z tych dwóch mono ma być lepszy.

Moja odpowiedż dotyczy tego przypadku a nie całości zagadnień związanych z fotowoltaniką.

Dlatego wyrywanie pojedynczych zdań z mojego postu i komentowanie bez nawiązania do pytania jest raczej bez sensu.

 

Trochę mijasz się z prawdą  ;)

Mało, że odpowiadam na Twoje pytania, to nawet je cytuję.

Przykro, że niewiele z tego nie zrozumiałeś, ale może przyda się innym. :hmm:

Pisałem konkretnie, popierając to odpowiednimi przykładami, abyś mógł sam wyciągnąć wnioski (np. w kwestii sposobu eksploatacji akumulatora). To, że rozwinąłem minimalnie odpowiedź, aby poszerzyć informacje na przyszłość, nie oznacza, że cała wypowiedź była bez sensu, skoro jednak tak uważasz, to masz do tego prawo :skromny:

Mimo Twojego osądu, nie były to informacje, które wyssałem sobie z palca, o czym łatwo można się przekonać.

Oczywiście nie musisz w ogóle brać moich słów pod uwagę (nie ma takiego obowiązku) i dalej możesz eksploatować swoją instalację w dotychczasowy sposób, który uznajesz za odpowiedni.

Rozumiem też, że nie wierzysz w ceny które podałem ale to Twój problem. Nie mam zamiaru udowadniać, że nie kłamię.

 

Zupełnie tego nie rozumiem  :niewiem:  - nie byłem i nie jestem w jakikolwiek sposób zainteresowany cenami Twoich zakupów! Na ten temat wypowiedziałem się w poprzednich postach, a wiara nie ma z tym nic wspólnego. Jeśli uważasz, że ktoś ma z tym problem, to z pewnością nie ja, tym bardziej, że po tylu postach sam ponownie do tego wracasz.

Producenci - nie sprzedawcy - jeżeli piszą coś w instrukcji czy w opisie swoich urządzeń to biorą za to odpowiedzialność - w pierwszej kolejności finansową. Dotyczy to również generalnych przedstawicieli. Jeżeli jest to producent polski to trzeba mu wierzyć, bo za dużo ryzykuje podając nieprawdziwe dane.  Dlatego podane napięcie odcięcia 10,5V uważam za prawidłowe.

Natomiast każdy z piszących na forum; ja, Ty,czy ktokolwiek inny może pisać co zechce ( byle nie obrażać ) dlatego bo nie można go za podanie nieprawdziwych faktów pociągnąć do finansowej odpowiedzialności.

 

Ponownie i któryś raz z rzędu piszesz ogólnikowo, mimo  że wielokrotnie prosiłem, abyś sprecyzował konkretnie, o czym piszesz. Skoro postanowiłeś poruszać się w zagadnieniu ogólnie, to powtórzę: jest wiele przykładów na to, że papier wszystko przyjmie, dlatego nie zawsze ma to pokrycie w rzeczywistości. Poza tym, może nieodpowiednio interpretujesz to, co przeczytałeś :hmm: - tego nie wiem, bo nie podajesz najważniejszych informacji. Uparcie piszesz o "jakimś" napięciu odcięcia, ale bez podawania, czego ono konkretnie dotyczy (typ, model sprzętu, fragment instrukcji itd.), nawet nie wiem, czy sam dobrze rozumiesz, o czym piszesz (jak już mówiłeś, "elektrykiem nie jesteś"), więc jaka jest możliwość, aby się do tego odnieść? Praktycznie żadna.

Więc ja pozostanę przy swoim zdaniu. Reasumując - moim zdaniem Leon35 powinien wybrać większy panel poli giętki.

 

I to jest clou Twojego posta, ponieważ w żadnym miejscu nie chciałem, abyś swoje zdanie zmienił, a jedynie wyraziłem własną opinię, do czego mamy identyczne prawo. Co powinien wybrać Leon, to chyba on sam zadecyduje, a jakie jest nasze zdanie, to już napisaliśmy.

Każdy z nas w pewien sposób opisał, co w omawianej sprawie sądzi. Czytający sami wyciągną wnioski, wybierając najbardziej odpowiednie dla siebie urządzenia.

Tak już na zakończenie: nie przeczę, że rozwiązanie, które sobie wybrałeś jest dla Ciebie najlepsze i w Twoim przypadku się sprawdzi. Całkiem możliwe, że będzie OK, a typowe bolączki dla tego typu elementów, nigdy w Twojej instalacji nie wystąpią, czego serdecznie Ci życzę.

IMHO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, Kristofer doradził mi w sprawie solara jak i w innych sprawach był pomocny  i jestem zadowolony. Panel śmiga aż miło i prądu nie brakuje. Dla mnie Kristofer jest Guru w tych sprawach.

Przyczepa kupiona u Klai i ma roczną gwarancję na szczelność i dlatego zleciłem to firmie a nie montowałem sam.

Panowie z Center Camp stanęli na wysokości zadania i pięknie zamontowali zgodnie z moimi wskazówkami czyli zamontowali tak jak na fotach Hobbyusera.

Powiem jeszcze że panel mam poklejony nie tylko na rogach ale i dodatkowo wzmocniony po dłuższych bokach. Czyli panel klejony w sześciu miejscach.

Edytowane przez Leon35 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Jako, że nie znalazłem właściwego działu (Powitalnia), a jest to mój pierwszy post, przywitam się tutaj.

 

Witam Szanowne Koleżanki i Kolegów!

 

Niejako z marszu przejdę do "natarcia".

Otóż bardzo niedawno drogą kupna wszedłem w posiadanie lekkiej przyczepki i borykam się z problemem związanym z fotowoltaiką (z paroma innymi związanymi z użytkowaniem przyczepy zresztą też, ale te będę rozwiązywał w poświęconych im tematom).

 

Do rzeczy.

Przyczepę zamierzam wykorzystywać głównie jako miejsce do spania podczas dłuższych wyjazdów na ryby.

Lodówka i grzanie z gazu, oświetlenie (okazjonalnie) z akumulatora. Nie przewiduję używania radia, TV i innych gadżetów zarezerwowanych dla cywilizowanych ludzi - bo ja taki trochę dziki jestem i nie chcę tego zmieniać.

Wszędzie gdzie pływam swoim pontonem obowiązują strefy ciszy. Oznacza to, że pływam z użyciem silnika elektrycznego - i tutaj właśnie rodzi się pytanie do którego zmierzam.

Posiadam dwa akumulatory 12V (120 i 130 Ah), oba żel i choć to bez znaczenia, oba są tej samej firmy (co skutkuje zbliżoną jakością).

Do niedawna nosiłem się z zamiarem kupna baterii słonecznej 200W, teraz zastanawiam się nad większą (260-280W). Wiadomo, regulator MPPT, okablowanie itd.

Nie zamierzam montować panelu na stałe, zatem te 15-20 kg. nie stanowi problemu. Ponad to nie zamierzam ładować akumulatorów równoległych (250 Ah). Po prostu - jeden pływa, drugi się ładuje. Po "dniu" takiej pracy podmianka ogniw i tak przez cały pobyt.

Problem polega na wyborze właściwego panelu, a mianowicie - monokryształ, czy może lepiej polikryształ?

Po przebrnięciu przez ten temat w zasadzie już wiedziałem, że będzie to monokryształ, zaś po przeczytaniu pewnej informacji (ze strony  modernhome.pl) trochę zgłupiałem i doszedłem do punktu wyjścia. (Czerwone pogrubienie powoduje lekki ból głowy i dalszą niepewność w kwestii wyboru).

 

Rodzaje krzemu wykorzystywane w bateriach słonecznych:

  • monokrystaliczny - najwyższa sprawność: 14-20%, szczególnie w słoneczny dzień, najwyższa trwałość, najwyższa cena,

  • polikrystaliczny - wysoka sprawność konwersji: 13-17%, w warunkach zachmurzenia może być nawet wyższa od modułów monokrystalicznych, trwałość porównywalna z krzemem monokrystalicznym, cena minimalnie niższa od ogniw z krzemu monokrystalicznego,

  • amorficzny - nieco niższa sprawność od baterii monokrystalicznych. Coraz powszechniej stosowane ze względu na niska cenę. Wykorzystywane również w elastycznych panelach słonecznych stosowanych w turystyce

  • molykrystaliczny - połaczenie kszemu monokrystalicznego z polikrystalicznym. Na etapie produkcji kryształów krzemu dochodzi do zmiany technologii z mono na polikrystaliczną. Baterie słoneczne tego typu osiągaja sprawność nieco niższa niż monokrystaliczne a wyższą od polikrystalicznych

 

Pozdrawiam i liczę na Waszą pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.