Skocz do zawartości

Przyczepa Radka - prąd, gaz, solar itp


radek_1987

Rekomendowane odpowiedzi

radek_1987

zapłon piecyka możesz mieć albo "wciskany" albo automatyczny - "na baterię"

Ani jeden ani drugi do uruchomienia piecyka nie wymaga 12V ani 230V.

230V potrzebujesz żeby uruchomić nawiew ciepłego powietrza tymi rurami, o których pisałeś.

Sterownik do nadmuchu wygląda tak: http://komis.mark2006.pl/oferta689_nadmuch_ogrzewania_do_przyczepy_campingowej_lub_campera_uzywany.html

Szukaj "tego czarnego z okrągłym pokrętłem" albo czegoś podobnego :hehe:

No i najpierw poszukaj - gdzieś powinieneś mieć główne zawory od odcięcia gazu. Osobny do kuchenki, lodówki i piecyka. Czasami są one na zewnątrz, czasami (jak w mojej przyczepce) widać je po otwarciu drzwiczek lodówki. Przeszukaj forum - było tu trochę takich zdjęć.

Na ile wystarcza gazu? Dzieciom - w ich przyczepce - 11 kg wystarczyła na 30 dni ciągłego zasilania lodówki i kilka razy kilkugodzinne grzanie piecyka. Kuchenkę mieli inną, wstawioną do przedsionka, podłączoną do innej butli.

W mojej (też 11 kg), po 3 tygodniach używania j.w. jeszcze zostało w butli sporo gazu. :jump:

 

Aha, wyszedł bałagan, bo piszemy o gazowych odbiornikach w temacie "bateria słoneczna"

możne to ktoś naprawić i przenieść do nowego wątku? :bzik:

 

pozdrawiam serdecznie - Pan Kleks

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

tak, rzeczywiście nagmatwało się, przepraszam.

jeżeli ktoś by to mógł przenieść byłby super.

czyli jednak nadmuch jest na 230 a nie jes to to obieg wymuszony. tak tez coś myślałem. dziekuje wszystkim za odpowiedzi. odcięcie gazu mam w szafce pod zlewem. 3 kurki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jednak nadmuch jest na 230 a nie jest to to obieg wymuszony

no właśnie jest wymuszony - przez silnik dmuchawy :hehe:.

Wtedy powietrze z przyczepki przepływa przez "żeberka" piecyka, nagrzewa się i jest wydmuchiwane przez otwory pod kanapą i w wc. Jest to o tyle fajne że wtedy obudowa od piecyka jest chłodna. Przy wyłączonej dmuchawie ciepło "rozchodzi" się od piecyka grawitacyjnie. Obudowa jest wtedy znacznie rozgrzana. Nie do tego stopnia żeby się oparzyć ale przy małych dzieciach - wskazana wzmocniona czujność.

 

pozdrawiam serdecznie - Pan Kleks

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

radek_1987, może czas podsumować.

1. Musisz poszukać koniecznie kogoś do przeglądu instalacji gazowej, aby sprawdzić jej szczelność, oraz działanie urządzeń.

2. Lodówkę zasilisz gazem z butli 11 kg, w którymś z wątków (nie mogę odszukać) obliczaliśmy z kolegami że gazu z tej butli wystarczy na około miesiąc. Jak będzie zimno to masz jeszcze do dyspozycji trume.

3. Do akumulatora 55Ah chcesz użyć panela słonecznego. Moim zdaniem taki 50W wystarczy przy zastosowaniu oświetlenia diodowego + pompki wody powinno dać radę. Pewnie jeszcze jakiś laptop by się przydał wobec tego przetwornica potrzebna.

 

Z takim zestawem ogranicza się chyba tylko czysta woda przed wypoczynkiem na działce, ale pewnie ją tam posiadasz. W takim razie 2 butle po 11kg i dwa miesiące wakacji :hehe: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za podsumowanie

a teraz jeszcze z innej beczki, w przyczepie mam światło stopu, migacze, pozycyjne i przeciwmgłowe. nie powiem fajnie by było zrobić tak, aby te światła świeciły na stałe. czy wpinając się do 7 pinowej wtyczki z zewnątrz światła będą świecić? mam schemat 7 i 13 pinowego złącza z forum. chodzi mi o to, czy ta instalacja zewnętrzna jest na 12 v?

druga sprawa, czytałem, ze do aku kwasowego należy zrobić jakieś odprowadzenie za pomocą rurki. ja swój aku położyłem w schowku pod siedzeniem, jak zrobić to odprowadzenie za pomocą rurki, muszę najpierw włożyc aku do jakiegoś pojemnika i stad zrobić wyprowadzenie?

 

Obecnie położyłem u siebie w przyczepce własna instalację na 12 wolt ( standardowe instalacja na 12 v dochodzi jedynie do swiatełka w łazience i w kuchence wiec dość ciemnawo by było) mam do niej wpięte jedynie oświetlenie diodowe i radio poprzez ups od kompa no i pompke na wodę. gdzie powinienem zastoswac bezpiecznik i ile A?

 

pobór mocy dla diod to około 1,8 A,

radio o mocy 5 W na 230 v ( z obliczen wynika że ma pobór pradu w granicach 0,02 A ). Radio mam podłaczone do starego upsa od kompa (maks pobór mocy przez urzadzenia podlaczone do upsa 190 wat - ale jakos migocze mi na tym lampka o mocy 35wat, nie wiem dlaczego), z upsa z kolei jest wyciagnieta stara bateria która juz nie ładowała i w miejscu gdzie powinna sie ona znjadowac po prostu podlaczylem aku 12 v 55 ah.

pompka nie wiem ile ciągnie

 

 

na nastepny sezon moze uda mi sie kupic aku żelowy, myśle ze 45-50 Ah wystarczy. do tego wspomniany solar. Czy taki aku żelowy mozna ładowac solarem? nie trzeba specjalnego zasilacza?

 

planuje jeszcze założyć dwa wentylatorki samochodowe aby w sezonie było troszkę chłodzniej.

 

jaki powinienem złożyć bezpiecznik na to wszystko i jaki przekrój kabla zastosowac. obecnie diody mam założone na kabelku głośnikowym o przekroju 0,25 mm, ups do aku jest podłączony dość grubym kablem, pompka wody na 0,25 mm

 

ps. Czysta woda owszem, jest ze studni. Wode pitną zawszę sobie kupuje w 5 litrowych baniaczkach wiec z tym nie ma problemu. Także czeka mnie jedynie sprawdzenie instalacji gazowej:)

moje wypady nie są dłuższe niż 3-4 dni wiec da się żyć :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ta instalacja zewnętrzna jest na 12 v?
tak
pompka nie wiem ile ciągnie
max 60 W
Czy taki aku żelowy mozna ładowac solarem? nie trzeba specjalnego zasilacza?
trzeba zastosować solarny regulator ładowania

tu masz komplet http://allegro.pl/panel-sloneczny-bateria-sloneczna-50w-regulator-i1212353361.html ale to jest 50W dla akku 40 Ah ponoć bdb.

 

Zabezpieczenie 10 A powinno wystarczyć przekrój przewodu myślę że 0,75mm będzie uniwersalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostanie pytanie:)

 

na lodówce mam przyciski - 12 v i 230 v - wybór zasilania

obok 230 v mam pokretło - wnioskuje ze to regulator

nastepnie sa dwa pokretła od palników na gaz

a pożniej sa dwa pstryczki i pokretło- wg forumowej instrukcji to chyba jest gaz w lodowce, dobrze wnioskuje? zastanawia mnie tylko po co sa dwa przyciski

post-152638-imported-46194e82-f91a-4d1c-930f-e54593e03598_thumb.jpg

post-152638-imported-b60c1574-c9ec-4754-91b6-96386a283759_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od lewej: wybór zasilania 12 lub 230V następnie jak dobrze widzę to regulacja chłodzenia przy 230V następne to pokrętła do kuchni, później chyba czerwony przycisk nie wiem do czego służy, następnie pokrętło zasilania gazem lodówki i czarny przycisk to iskrownik do jego odpalenia.

 

Nie masz zdjęcia od czoła, byłoby łatwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki, a powiedzcie mi jeszcze gdzie uchodzą produkty spalania z z gazu w lodówce? bo nad piecykiem w przyczepce jest kominek wychodzący z dachu a z lodówki nie. Jedynie obok kratek jest jakas metalowa płytka z dziurką, nie wiem do czego to jest. no i jak zwykle przepraszam za marną jakość zdjęcia.... proponuje ściagnąc i powiększyć. nie wiem czy to coś to nie jest jakaś samoróbka bo widziałem na necie zdjęcia takiej samej przyczepy i nie miały tego czegos

post-152720-imported-48f74200-9856-4ba6-9f51-9c94c49ac6f5_thumb.jpg

post-152720-imported-9743d879-07d9-4da6-9c1f-16bfb8fdd3f6_thumb.jpg

post-152720-imported-962c630e-e6bb-44f5-92dd-32bb569a81ad_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyglada troszke inaczej, znaczy nie ma tylu otworów, w sumie nie przygladałem się temu specjalnie ale to jest pewnie to o czym piszesz

niezwykle pomocne to forum :)

 

[ Dodano: Czw 09 Wrz, 2010 23:54 ]

koledzy powiedzcie mi jeszcze jak zamontować bezpiecznik? nie mam zielonego pojecia gdzie go mam wsadzić, musiałbym jakieś gniazdo zrobić albo cos innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpiecznik można wstawić rurkowy jak na foto lub płytkowy http://allegro.pl/bezpiecznik-w-obudowie-30a-obudowa-bezpiecznika-i1188412762.html

 

 

 

A gdzie zamontować?

Między odbiornikiem a źródłem zasilania, np między pompką wody a akumulatorem.

 

Pozdrawiam Bluesmen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz o bezpiecznik na 12 czy230V?

Na 230 powinien być bezpiecznik oryginalnie w instalacji przyczepy. W starszych rocznikach był to najczęściej rurkowy, szklany bezpiecznik, lub dwa znajdujący się z tyłu ( w środku przyczepy) gniazda zasilającego na 230V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.