Skocz do zawartości

Pytania świeżaka


Andrew_80

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chcialbym zadac kilka roznych pytan w jednym miejscu, jako ze jestem zupelnie swiezy w temacie karawaningu. Z gory sorki, jesli pojawily sie one wczesniej na forum :D

Planuje zakup przyczepki dla 2 doroslych i 2 dzieci (2 lata oraz 1 mc), ktora bedzie ciągniona przez foczke 1,8 tddi, 90 KM. a pytanka to:

 

1. Jaka wielkosc przyczepy dla 2 + male 2

angielka z 3 miejscami wystarczy? Poki co niemowlak spi w gondoli wozka i mozna go w zasadzie na parapecie postawic :D, ale kiedys jednak urosnie i bedzie pelnowymiarowy :)

Planuje troche na dziko pojedzic, wiec przyczepka powinna byc samowystarczalna (ogrzewanie, natrysk, itp)

 

2. Pojedyncze lozko czy 2 oddzielne? Sypialnia jedna czy oddzielana druga?

Chyba przy dzieciach przydaloby sie cos odzielnego, choc pewnie te scianki (drzwi przesuwne) nie sa super dzwiekoszczelne, ale zawsze cos no i swiatlo nie bedzie razic

 

3. Jak w upaly w przyczepce?

Dzieci to moga chyba ciezko zniesc... Czy szukacie zacienionych miejsc na postuj czy nie szczegolnie?

 

4. Jak ze sciekami? Jest jeden zbiornik czy osobny na WC i osobny reszta?

 

5. Ceny chemii do WC?Jak to sie uzywa?

6. Jak sie sprawuje foczka 1,8 tdd 90 KM z 1000 kg z tyłu? Nie dostaje zadyszki?

7. Planuje od czasu do czasu przyczepke wynajmowac. Moze narazie znajomym a pozniej zamiescic ogloszenie. Czy ktos praktykuje takie cos? Jak to wyglada w praktyce (porownanie zyskow do zuzycia przyczepy)?

 

 

Bede niezmiernie wdzieczny za oswiecenie mnie :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ad1 i 2.

uzależnij wybór budki o DMC przyczepy jaką masz wpisaną w Dowodzie Rejestracyjnym. To Cię dzisiaj ogranicza.

Ja sugeruję przyczepkę z dwoma oddzielnymi spaniami (dużymi).

KIbelek - na 100%. Czy prysznic jest niezbędny? Dla mnie nie. W łazience mam brodzik i mogę się umyć w nim cały.

Ad3

upały się znosi dość ciężko. Ale upał na słońcu wogóle źle się znosi. Namiot plus daszek pomagają w przeżyciu. My staramy się wybierać pola w lesie. Tam zawsze cień się znajdzie...

A4

kibel ma zupełnie inny charakter ścieków niż woda po umyciu rąk/garków.

Kibelek ma opróżniany pojemnik - więc tremat jest załatwiony.

Ścieki z łazienki i zlewu wylewają się najczęściej "na bieżąco" rurką pod przyczpką. Wystarczy podstawić kubeł lub (o wiele lepiej) pojemnik na szarą wodę. Raczej nie polecam wylewania pod przyczepkę. Jest świeży wątek n/t zbiorników na szarą wodę. Zapraszam do lektury.

Ad5.

Dobrej klasy płyny to koszt około 2x50-60 zł za butelki (dwa rodzaje płynów - do spłukiwania-zapachowy i do rozkładania fekaliów). One chyba mają coś koło 1,5 litra. Na sezon na pewno starczą.

Ad6 - nie wiem. Spytaj Jacekwwa. Ona też chyba z 90KM w Corolli. Ciąga 1100 kg. Powinno być ok.

Ad7.

NIe wiem jak moi koledzy, ale ja osobie obcej nie powierzyłbym przyczepy. Znajomemu - pewnie tak (albo być może tak). Po to szukałem fajnej zadbanej budki, żeby ją w tym stanie utrzymać maksymalnie długo i przy zmianie wziąć uczciwe pieniądze za uczciwy sprzęt. Po kilkakrotnym wypożyczeniu niektóe elementy mogą ulec "nieodrwacalnym zmianom". NIe podejmuję takiego ryzyka :D

 

Powodzonka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Słuchaj kolego jakbyś poświęcił trochę czasu i poczytał na forum to większość odpowiedzi byś znalazł ale widzę że chcesz wszystko na już. Odpowiem Ci co ja myślę. Też mam rodzinkę 2+2.

 

Ad1

Układ na pewno minimum 2+1. Maluch może spać z Wami, lub mama z dziećmi a Ty na jedynce.

Może najpierw powinieneś jechać gdzieś na pole aby "przetestować" taką formę wypoczynku a nie od razu na dziko.

Ad2 w Ad1

 

Ad3.

Z dziećmi różnie bywa. Gdy staniesz w słońcu to gorąco - jak jest 30stopni na powietrzu to ok 40 w cepie, ale gdy spadnie deszcz i jest wiatr to słonko jest super zwłaszcza z dziećmi. W przyczepie generalnie tylko śpisz, całe "życie odbywa się" w namiocie.

 

Ad4.

Tak ........... pytanie że wstrzymam się od wypowiedzi. CZYTAJ forum.

 

Ad5.

http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=p%C5%82yn+do+toalet+chemicznych + poczytaj forum

 

Ad6.

Da radę!

 

Ad7.

Swój dom/mieszkanie też chcesz wynająć?

 

Cepa to taki drugi dom, tyle że na kołach, mniejszy, ale w nim masz swoje graty, robisz ją dla siebie i pod swoje potrzeby, a dawać ogłoszenie żeby ktoś obcy wynajął - wybacz - dla mnie to idiotyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ na pewno minimum 2+1. Maluch może spać z Wami, lub mama z dziećmi a Ty na jedynce.

 

Ja się nie zgadzam z takim układem. Takie układanie faceta na "kozetce". Miejsce dla spania dla faceta jest obok jego kobiety, a nie gdzieś indziej. Dzieci (póki małe, może spać z rodzicami), jak wyrośnie to powinno spać z rodzeństwem lub samo.

Stąd dwa spore łóża dla 2+2 to dla mnie minimum.

Oczywiście to jest IMHO.

Mam trójkę dzieci. Aktualnie my śpimy na większym łóżku z najmłodszą, a dwoje starszaków razem na drugim. Planuję dorobić pięterko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za info.

Bede dalej i bacznie przegladal forum :D

 

Co do tej kozetki, to rzecz jasna, ze dzieci powinny spac razem a rodzice razem. Ale odstepstwo od tej reguly w takich polowych warunkach jesy chyba uzasadnione :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy u kogo. Zależy jak kto na to patrzy.

Ja mam przyczepę 2+1+1. Żona śpi z najmłodszym a ja ze starszym mamy swoje "koja". Oczywiście jak podrosną to sytuacja ta ulegnie zmianie, ale do tego czasu także chyba już przyczepkę zmienię na 2+2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzicie - ja patrzę na to inaczej. Śpię z żoną i najmłodszą pociechą :D .

Po to jest urlop, żeby się przytulić :D

 

I już kombinuję dodatkowe łóżko dla moich maluchów, bo się za chwilę mieścić nie będą :) . A może i czwarte się pojawi? Nie mówię nie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje zakup przyczepki dla 2 doroslych i 2 dzieci (2 lata oraz 1 mc)
Planuje troche na dziko pojedzic, wiec przyczepka powinna byc samowystarczalna (ogrzewanie, natrysk, itp)

W przypadku takich dzieci radze udawac sie poki co na kemping, majac na uwadze ze chcesz na dziko dochodzi sprawa zasilania. Na kempingu masz 230V i sprawa zalatwiona, a i sprawa cieplej wody to w przypadku takich maluchow obowiazek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasna sprawa, ciepla woda i sprawne ogrzewanie (np. gazowe, nawet w lecie) oraz jakas lazieneczka to podstawa. Ale mam nadzieje ze to bede mial zapewnione w cepce :D

 

Ale racja, zapewne kila pierwszych wypadow spedze na kempingu. Moze z czasem, jak

sie dobrze przygotuje (np. agregat) skusze sie na biwak nad jeziorkiem :D

Tez planuje biwakowanie na posesji gospodarzy, za jakas oplata z pradem i woda, o co pytalem w innym poscie. Praktykujecie taki sposob postoju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może panele słoneczne? Głośny agregat podczas obcowania z naturą jakoś mi nie pasuje ... ;(

 

Chyba że będzie miał przedłużacz jakieś 100 czy 200 metrów, wykopie dołek na agregat i może ...... rano nie będzie ani agregatu ani kabla. ;(;(;(

 

A tak poważnie to panele kupisz w podobnej cenie co dobry agregat. Nie jakiś no name co piszą że ma 1000W a w rzeczywistości to tylko moc chwilowa. W necie widziałem zestaw panel 40W + akku 40Ah + regulator ładowania za coś koło 1100 pln. Nie wiem ile Ty potrzebujesz mocy, jeśli więcej to oczywiście cena rośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mondeo TDDi 2l 90km dostaje zadyszki przy tonie masy własnej przyczepy.

Kupiłem mniejszą/lżejszą 766kg i jest OK

 

Moze foczka 90KM ciagnie ciut lepiej, bo lzejsza...? Ale 766kg to MW, nie DMC?

 

A tak poważnie to panele kupisz w podobnej cenie co dobry agregat. Nie jakiś no name co piszą że ma 1000W a w rzeczywistości to tylko moc chwilowa. W necie widziałem zestaw panel 40W + akku 40Ah + regulator ładowania za coś koło 1100 pln. Nie wiem ile Ty potrzebujesz mocy, jeśli więcej to oczywiście cena rośnie.

_________________

 

No ja to sobie tak wyobrazam: odpalam raz dziennie agregata na 1-2h, podczas czego: laduje akku przyczepy, akumulatorki do latarek itp, komorki, laptopa (niby biwak, ale sie moze przydac ;() i inne. Agregat nie musi byc duzy i drogi (ok 800W, za ok 400-500zl), ale musi byc cichy. Siedzi sobie w przednim schowku na dyszlu, zamkniety, tylko spaliny jakąs rurka na zewnatrz. Moze schowek jeszcze wygluszyc...? ;D

Generalnie staram sie uzywac zailania 12V i gazu.

Tzn... tak tylko to sobie wyobrazam... ;(

Co Wy sądzicie?

Jak solary sie wyrabiaja kiedy stoimy w cieniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrew_80, Solary nie działają tylko w pełnym słońcu. Mogę Ci powiedzieć że mam w domu latarkę solarną która stoi cały czas na szafce kuchennej gdy zabraknie prądu i trzeba będzie przyświecić aby odpalić lampę gazową. Stoi tam cały czas w cieniu i tylko profilaktycznie zaglądam czy świeci.

Chłopie nie chcę cię tu do niczego zrazić ale czy Ty miałeś do czynienia z agregatami prądotwórczymi? Jak chcesz mieć cichy agregat za podaną kwotę? Jak sobie wyobrażasz go w schowku? Myślałeś o tym że jest to silnik spalinowy który ma wibracje. Chyba że sądzisz iż tłumiki gumowe wygłuszą je.

W każdym razie jeśli już chcesz stosować agregat to na pewno musisz mieć przedłużacz aby postawić go gdzieś na ziemi.

Do ładowania urządzeń możesz zastosować ładowarki na 12V ewentualnie zaopatrzyć się w przetwornicę z 12 na 230V.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem nowy ale ponieważ nieco już w kamperach i kampingach spędziłem czasu to napisze jak ja to widzę.

 

Z takimi dzieciakami i dla początkującego przygodę należy zacząć od pól kempingowych lub u gospodarzy prywatnych - to jedyna opcja na "dziko" według mnie.

Po pierwsze bezpieczeństwo, po drugie normalne sanitariaty, te w przyczepie powinny być używane awaryjnie na trasie.

Szkoda kasy na agregat czy solary, przetwornice owszem należy mieć ale tylko na wszelki wypadek ( np. laptop ), w te pieniądze lepiej kupić doposażenie budki, jakiś LCD z DVD i antenkę.

 

Wielkość przyczepy - nie wyobrażam sobie pobytu na wakacjach bez zamykanej oddzielnej sypialni plus np. pietrowe spanie dla dzieci, wygłuszenie sypialni najlepsze jest TV w sypialce ;( , choć na początek w Twoim przypadku z takimi maluszkami to nie ma znaczenia, wystarczy cokolwiek byle było wygodnie w środku, nawet dałbyś rade w niewiadowie ;(

 

Ciepło jest, komary są, z takimi dzieciakami nie wypoczniesz na bank, już z kilku miesięcznym dzieciakiem wyjazd taki to pomysł dla kamikadze hehe.

 

Obcym nie wynajmuj, to bardzo kiepski pomysł, rodzinie przyjaciołom owszem ale tylko pod pisemną umową dotyczącą szkód, pamiętaj że dobry zwyczaj nie pożyczaj, stracisz przyjaciół w moment jeśli ci uszkodzą coś, a na pewno coś uszkodzą - kwestia rozliczeń i zapłaty równowartości za szkody skutecznie mogą popsuć stosunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.