Skocz do zawartości

Rowery na dyszlu


szczepan

Rekomendowane odpowiedzi

Znam przypadek, gdy przyczepka towarowa wypięła się z haka ( na lekkim łuku drogi w prawo ) i nawet nie przemieszczając się wiele idealnie uderzyła w bok auta jadącego z przeciwka, zabijając na miejscu kierowcę tego auta. Zdarzenie miało miejsce kilka lat wstecz pod Poznaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 40
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Rewir Twoja teoria skrętu w prawo ma sens to wynika z rozłożenia sił na rysunku schematycznym który zamieściłeś ... ale kółko musi byc uniesione do momentu zablokowania jego osi obrotu względem dyszla ...... czyli samo kółko musi się obracać ale nie możne skręcać ...wtedy OK w tak zwanych warunkach optymalnych pojedzie w prawo .....

 

PS

Tylko nie wiadomo co bedzie w danej chwili po prawej .... a jak wycieczka z przedszkola .... ;) niech one się nie wypinają ....tak bedzie lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

samo kółko musi się obracać ale nie możne skręcać ...wtedy OK w tak zwanych warunkach optymalnych pojedzie w prawo ..

 

Przecież tak właśnie jest, kółko jest wysuwane z metalowej tulei, z dwoma nacięciami które mają blokować ruch kółka względem osi. Akurat na tym zdjęciu tuleja jest obrócona, ja ustawiam ją dopiero po zapięciu na hak.

 

kolko1.jpg

 

Praktycznie każda teoria jest stworzona dla warunków optymalnych, jeśli jest inaczej to staje się już zasadą. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie dyskutować o szczegółach technicznych i przeznaczeniu koła wsporczego proszę odpowiedzieć tylko na dwa pytania.

-Dlaczego większość nowych przyczep ma koło wsporcze po środku (czyżby względy bezpieczeństwa i teoria ruchu się zmieniły)?

-Dlaczego w przyczepach brytyjskich koła wsporcze umieszcza się podobnie jak na kontynencie (jest tam ruch lewostronny a gdy przyczepa zjedzie na prawo .....)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

madmir, słuszne spostrzeżenia :czerwona: , niemniej jednak teoria rewira, też wydaję się rozsądna z jednym tylko zastrzeżeniem, wydaję mi się że nacięcia unieruchamiające kółko są po to żeby podczas jazdy nie kręciło się wokół własnej osi i tym samym nie wysunęło i nie tarło o podłoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koła wsporcze nigdy nie były projektowane do zmiany kierunku jazdy podczas utraty sprzęgu zasadniczego (kula/zaczep) tym bardziej że nie są standardowym ani obowiązkowym wyposażeniem przyczep.

Odrębna kwestia to linka-ta w przeczepach wyposażonych w hamulec w przypadku utraty sprzęgu ma zaciągnąć hamulec i się urwać.

Natomiast w przyczepach bez hamulce linka ma za zadanie uniemożliwić opadnięcie dyszla na drogę w przypadku utraty sprzęgu.Tyle teoretycznch wywodó na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Dlaczego większość nowych przyczep ma koło wsporcze po środku (czyżby względy bezpieczeństwa i teoria ruchu się zmieniły)?

 

hmmm ... aż pofatygowałem się do katalogów żeby sprawdzić. Mam katalogi wszystkich znaczących europejskich producentów na 2010 rok. Co widzę:

 

Tabbert: Puccini, Paganini Da Vinci itd.

Caravelair Antares, Venicia.

Knaus DESEO, Sport, Sudwind, Azur.

Buirstner Premio, Averso, Belcanto, Trecento.

Hymer: Eriba Touring na 90% słabo widoczne w katalogu.

T.E.C.: Weltbumler

 

Wszystkie mają po jednej stronie! Lewej! Przypadek? Moda? Uważam że tak jest bezpieczniej i jak pokazuje powyższa lista nie tylko ja tak myślę.

 

Nie chce mi się dalej wymieniać, co do angielek się nie wypowiadam bo żadnej na oczy nie widziałem. Wyszliśmy od tego czy trzeba jeździć z kółkiem ... tak powinno się, podobnie jak z linką zaciągającą hamulec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.