Skocz do zawartości

Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    Nie pokazuj więcej tej informacji

Zdjęcie

Przetwornica - czysta sinusoida

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
55 odpowiedzi w tym temacie

#46 GLASSIO

GLASSIO

Nowy

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 1 postów

Napisano 31 maj 2017 - 13:39

Witam, przeglądałem forum ale jakoś nie znalazłem rozwiązania mojego problemu.

Proszę o poważne odpowiedzi - jestem laikiem i potrzebuję pomocy a nie nabijania się.

Zamontowałem przetwornicę 1500 stałej 3000 chwilowej. Akumulator w aucie pojemności 80 Ah

Wszystko działa ok, można odpalić wiertarkę mikrofalę i takie tam... ale jak podpinam odkurzacz czy coś mocniejszego przetwornica wyłącza się....

czy to wina pojemności aku? szlifierka kontowa także ma problem z ruszeniem - jednak jak ją 10x włącze i wyłącze to wystartuje i chodzi.

Wpadłem na pomysł aby podłączyć ups - taki od komputera... myślę ups nadrobi braki... ale działał przez 1 sekunde ;P zjarał się...

czy gdybym dorzucił drugi aku o takiej samej pojemności - czy to może pomóc - ma ktoś doświadczenie w tym temacie?

#47 strus251

strus251

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3458 postów
  • Telefon:daj znać na PW to prześlę :)
  • SkądŁódzki Wschodni
  • Sprzęt:Przyczepa
  • Model:Hobby 420
  • Holownik:Nissan X-Trail; 136KM, 314Nm, 2.2 dCi

Napisano 31 maj 2017 - 14:26

a przetwornica jest z sinusem modyfokowanym czy pełnym? Podaj dane o przetwornicy.

Przypuszczam, że masz modyfikowany sinus a nie pełny i przetwornica się wyłącza bo silniki komutatorowe potrzebują pełnego sinusa (flex, odkurzacz itd).

Lub ich chwilowy (startowy prąd )przekracza 3000W. 

#48 Kristofer

Kristofer

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • 8665 postów
  • Telefon:Jest
  • SkądLubelskie
  • Model:Specjalny II
  • Holownik:Stary ale żwawy.

Napisano 31 maj 2017 - 16:25

[...]  lub ich chwilowy (startowy prąd )przekracza 3000W. 

Przekroczenie wartości mocy wyjściowej przetwornicy może być właśnie jednym z powodów :ok:

Witam, przeglądałem forum ale jakoś nie znalazłem rozwiązania mojego problemu.

Proszę o poważne odpowiedzi - jestem laikiem i potrzebuję pomocy a nie nabijania się.

Zamontowałem przetwornicę 1500 stałej 3000 chwilowej. Akumulator w aucie pojemności 80 Ah

Wszystko działa ok, można odpalić wiertarkę mikrofalę i takie tam... ale jak podpinam odkurzacz czy coś mocniejszego przetwornica wyłącza się....

czy to wina pojemności aku? szlifierka kontowa także ma problem z ruszeniem - jednak jak ją 10x włącze i wyłącze to wystartuje i chodzi.

Wpadłem na pomysł aby podłączyć ups - taki od komputera... myślę ups nadrobi braki... ale działał przez 1 sekunde ;P zjarał się...

czy gdybym dorzucił drugi aku o takiej samej pojemności - czy to może pomóc - ma ktoś doświadczenie w tym temacie?

Przetwornica może się wyłączać z wielu powodów.
Jest np. słabej jakości i parametry papierowe nie odpowiadają rzeczywistym, akumulator jest wyeksploatowany i nie posiada odpowiedniej wydajności prądowej, zwłaszcza w chwili rozruchu urządzeń o dużej mocy (w tym przypadku, powyżej 1300 - 1500 W), szybko spada napięcie na accu, a zabezpieczenie przed jego całkowitym rozładowaniem wbudowane w przetwornicę, ma dosyć wysoko ustawiony próg. Dodatkowo, jeśli przekrój i długość przewodów łączących przetwornicę z accu są źle dobrane (zbyt mały przekrój/zbyt długie przewody), a konektory źle zaciśnięte lub podłączenie jest wykonane przy pomocy zacisków sprężystych, to sumaryczny spadek napięcia może być na tyle wysoki, że zabezpieczenie odczyta taki stan, jako rozładowany akumulator i będzie przetwornicę wyłączać.
Elektronarzędzia posiadają na ogół silniki komutatorowe, więc nie powinny mieć problemów przy zasilaniu z przetwornic mających na wyjściu aproksymowany "sinus".
Przetwornica z tzw. pełną sinusoidą napięcia wyjściowego potrzebna jest w przypadku zasilania np. silników indukcyjnych i urządzeń zawierających transformatory.
PS
Te 3000W mocy chwilowej, to w zależności od jakości przetwornicy, może być pobrane tylko przez kilkanaście milisekund do kilku minut w bardzo drogich i dobrych przetwornicach, więc praktycznie, najważniejszym parametrem jest rzeczywista wartość mocy ciągłej na wyjściu przetwornicy, która w omawianym przypadku wynosi 1500 W (być może teoretycznie ;) , ponieważ nic o jej jakości nie wiemy).
IMHO

Użytkownik Kristofer edytował ten post 31 maj 2017 - 16:27

Cenię swój wzrok i czas, dlatego nie czytam niechlujnie pisanych postów!  :foch:   

Oczekujesz pomocy? Używaj poprawnej pisowni. Popieraj akcję na rzecz poprawnej pisowni i ortografii w Internecie: BYKOM-STOP!

Zezwalam na kopiowanie bez pytania mnie o zgodę, powyższego tekstu, dotyczącego poprawnej pisowni i umieszczanie go w sygnaturze własnego profilu.

"Inteligencja, to zdolność, przy pomocy której pojmujemy ostatecznie, że wszystko jest niepojęte"  ;) 

#49 strus251

strus251

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • 3458 postów
  • Telefon:daj znać na PW to prześlę :)
  • SkądŁódzki Wschodni
  • Model:Hobby 420
  • Holownik:Nissan X-Trail; 136KM, 314Nm, 2.2 dCi

Napisano 31 maj 2017 - 19:01

Sorry, pokręcilem silniki i sinusy dokładnie na odwórt. Dzięki Krzysiu za sprostowanie.

#50 Kristofer

Kristofer

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • 8665 postów
  • SkądLubelskie

Napisano 31 maj 2017 - 19:21

Ja wiem, że Ty to wiesz :ok: , bo niejeden raz już o tym rozmawialiśmy.
Pamięć lubi czasem płatać psikusy nam wszystkim :rolleyes:

Cenię swój wzrok i czas, dlatego nie czytam niechlujnie pisanych postów!  :foch:   

Oczekujesz pomocy? Używaj poprawnej pisowni. Popieraj akcję na rzecz poprawnej pisowni i ortografii w Internecie: BYKOM-STOP!

Zezwalam na kopiowanie bez pytania mnie o zgodę, powyższego tekstu, dotyczącego poprawnej pisowni i umieszczanie go w sygnaturze własnego profilu.

"Inteligencja, to zdolność, przy pomocy której pojmujemy ostatecznie, że wszystko jest niepojęte"  ;) 

#51 danielpoz

danielpoz

Weteran karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 985 postów
  • SkądPoznań/Swarzędz
  • Model:ADRIA Optima 4270 TD
  • Holownik:Ford Expedition

Napisano 10 sierpień 2017 - 20:42

Czym konkretnie różnią się te dwie przetwornice?

http://allegro.pl/pr...6790491631.html

http://allegro.pl/pr...6513565656.html

Ta droższa z tego co widzę ma powiedzmy że zdalne sterowanie wł/wył.

Ewentualnie jaka inna alternatywa na przetwornice 150W do 400-500zł ?

#52 Kristofer

Kristofer

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • 8665 postów
  • SkądLubelskie

Napisano 10 sierpień 2017 - 23:02

MSI 212, to obecnie produkowana seria. Poza tym, co sam zauważyłeś, to ma jeszcze niższy, o 50 % pobór prądu w stanie jałowym, ma mniejsze wymiary, jest lżejsza o 1,2 kg, posiada gniazdo ładowania USB/2 A. Pozostałe parametry podobne.
Alternatywa? Po co? Każda z nich, to bardzo dobry wybór.
IMHO

#53 danielpoz

danielpoz

Weteran karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 985 postów
  • SkądPoznań/Swarzędz

Napisano 10 sierpień 2017 - 23:10

MSI 212, to obecnie produkowana seria. Poza tym, co sam zauważyłeś, to ma jeszcze niższy, o 50 % pobór prądu w stanie jałowym,

Ten parametr bardzo mnie zastanawia bo jakoś nie chce mi się wierzyć że podobne modele a tak duża różnica. Firma poważna i raczej nie pisze byle czego ale jakoś mnie to nurtuje.

ma mniejsze wymiary, jest lżejsza o 1,2 kg, posiada gniazdo ładowania USB/2 A.

Właściwie dla mnie to nie istotne.

Alternatywa? Po co? Każda z nich, to bardzo dobry wybór.
IMHO

Też tak uważam. Nie licząc możliwości zdalnego wł/wył to ta droższa może być w czymś jednak lepsza?

#54 Kristofer

Kristofer

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • 8665 postów
  • SkądLubelskie

Napisano 10 sierpień 2017 - 23:24

Ten parametr bardzo mnie zastanawia bo jakoś nie chce mi się wierzyć że podobne modele a tak duża różnica.

To akurat wcale nie jest dziwne - "postęp".

Firma poważna i raczej nie pisze byle czego ale jakoś mnie to nurtuje.

W takim razie pozostaje Ci napisać do Waeco - na podstawie dostępnych informacji, nic więcej nie można powiedzieć.

Nie licząc możliwości zdalnego wł/wył to ta droższa może być w czymś jednak lepsza?

Może, albo i nie ;)

Pytasz ogólnie, czy o moje prywatne zdanie :hmm:

#55 danielpoz

danielpoz

Weteran karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 985 postów
  • SkądPoznań/Swarzędz

Napisano 11 sierpień 2017 - 04:38

Pytasz ogólnie, czy o moje prywatne zdanie :hmm:

Może być prywatne :)

#56 Kristofer

Kristofer

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • 8665 postów
  • SkądLubelskie

Napisano 11 sierpień 2017 - 08:13

Osobiście wybrałbym poprzedni model - był dłużej na rynku, jest sprawdzony i pewnie nie poczyniono w nim jeszcze "ekonomicznych oszczędności". Większe zużycie prądu (w st. jałowym) nie byłoby dla mnie problemem, ponieważ i tak zawsze wyłączam przetwornicę, gdy nie jest potrzebna. Te 1,2 kg mniej, pewnie ma jakieś "konsekwencje" układowe. Teraz założenia projektowe są trochę odmienne, nawet od tych sprzed kilku lat. ;)
IMHO

Użytkownik Kristofer edytował ten post 11 sierpień 2017 - 08:14

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych