Skocz do zawartości

Ile i jakie butle gazowe w przyczepie stacjonarnej...!


slaw1948

Rekomendowane odpowiedzi

Witam..! Wiem,wiem....jest tu tyle opisów, jakie urz. ile i jak dużo zużywają gazu w kempingu,jednak  podpiąłem się  bo uznałem,że dość nietypowe będzie moje zapytanie..! Otóż..mój stary "Wilk 460" z 1984 r. miał plastikowy pojemnik na butle gazową /i nie tylko/, pojemnik rozsypał się i 'zamieszkał' na śmietniku..! A ,że przyczepa jest stacjonarną bazą wędkarsko-wypoczynkową w lesie nad wodą ,to jakąś skrzynie na 'graty' warto mieć /ja tam w sezonie bywam 3-5 dni w tyg.z noclegami, bliscy rzadziej/,do domu mam 10 minut autem..! Jest też w lesie nad wodą 230V /mam swój licznik i po 2 zł/kWh prąd/, czysta woda w baniakach kupiona w Biedronce ,a gospodarcza np. do mycia, jest w  jeziorze /pompa,wąż i O'k /..                                                                                                                            Zakupiłem więc, plastikową skrzynie ogrodową ,dużą,około 400l  i ona zamontowana  będzie w miejscu starej wywalonej /pomalowana,bo czarna była i czeka wiosny/..!                                                 Ale,niby największa skrzynia z możliwych do kupienia w plastyku,a z trudem jednak pomieści lub nawet nie ,11kg butle gazową /tu wszyscy taką mają/..?                                                                               W sytuacji extremalnej ,dziura w dnie skrzyni, by butlę obniżyć o wys. jej  podstawy,oraz bezwzgl. musi być to butla bez kołnierza ochronnego/niższa jest/,wtedy klapa skrzyni zamknięta..!                     Tu podstawowe pytanie ..!?  Upierać się przy 11kg butli,czy wystarczy butla 5kg szt.1 i ewent. 2-ga na  wymianę..!? /miejsce w skrzyni będzie /..                                                                                                 Bywają także butle 8kg ,ponoć do grilla, tylko gdzie ją dorwać..!                                                           Aktualnie mam w użyciu 2kg butle do podgrzewania potraw..... kawa,herbata, to czajnik i 230V w przedsionku..!?                                                                                                                                                 Z mojego opisu wynika,że limituje mnie wysokość butli,bo skrzynia już jest i tu nic się nie da zmienić..!                                                                                                                                                   Tylko czy ta"5-tka" ,zapewni mi bezstresowy relax nad wodą..!? OTO JEST PYTANIE....!? "Greenhorn" w temacie jestem /jeden sezon dopiero za mną/, liczę na wasze długoletnie doświadczenie....Uuuu,rozpisałem się ,sorry..!  Pozdrawiam..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Wszystko zależy do twojego zużycia, czy tylko podgrzewasz potrawy czy je gotujesz a w chłodne dni grzejesz ogrzewaniem gazowym  :niewiem:  nikt nie jest w stanie okreslić jaka dla Ciebie będzie lepsza Może starczyć Tobie 5 na cały sezon a może 11 na miesiąc ... wszystko zależy ;)

 

Jak masz 2 to zrób test ;)  zatankuj do pełna i sprawdz na ile wystarczy Tobie przy normalnym użytkowaniu ... reszte łatwo będzie można policzyć :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej zależy czy używasz ogrzewania, szczególnie w takie dni jak np. teraz... Aktualnie ze względów zdrowotnych mieszkam w przyczepie i widzę, a w zasadzie nie widzę tu żadnej ekonomii... Butla 11 kg nie starczy na długo... a jeśli tylko do gotowania itp,to piątka starczy Ci na cały sezon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na działce w altance (nie w przyczepie) dla 2 osób w trakcie tygodnia i 6 osób w weekendy westarcza 5 kg i rezerwa w postaci nabitej 2 kg. W grę wchodzi codzienne gotowanie śniadań, obiadów, kolacji, kawka, herbatka, gotowanie grzybów w sezonie, itp.(nie podgrzewanie potraw). Ogrzewanie pomieszczeń i ciepła woda jest elektryczne. Ważne też jest jak daleko masz do punktu nabijania lub wymiany butli, jeżeli blisko to 11 kg zbędne. Wspomniana piątka starcza na 2 - 3 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej zależy czy używasz ogrzewania, szczególnie w takie dni jak np. teraz... Aktualnie ze względów zdrowotnych mieszkam w przyczepie i widzę, a w zasadzie nie widzę tu żadnej ekonomii... Butla 11 kg nie starczy na długo... a jeśli tylko do gotowania itp,to piątka starczy Ci na cały sezon

Witaj..! Butla w zamyśle do kupienia,a domek na kółkach, to rekreacja i radość..! Nikomu krzywdy nie zrobiłem,by spać w zimne dni/choć sporadycznie to może się zdarzyć/ ryby/,jest 'forelka' na 230V ,daje radę gdy na szczupaka,suma, chcę się zaczaić..Jak wcześniej zaznaczyłem,jadło tylko podgrzanie i dopieszczenie /żonki działka/bo przywiezione z domu /10km/,kawa,herbata,czajnik 230V ..Generalnie,pobyt kwiecień-listopad,na dziś ,przedsionek schowany,instal. wod-kan ''przedmuchana,klop opróżniony,plandeka na wyczyszczony dach zarzucona i przed wiatrem zabezp.,wszystkie cenne rzeczy typu TV,radio i podobny sprzęt ,już w domku..!

 

Wszystko zależy do twojego zużycia, czy tylko podgrzewasz potrawy czy je gotujesz a w chłodne dni grzejesz ogrzewaniem gazowym  :niewiem:  nikt nie jest w stanie okreslić jaka dla Ciebie będzie lepsza Może starczyć Tobie 5 na cały sezon a może 11 na miesiąc ... wszystko zależy ;)

 

Jak masz 2 to zrób test ;)  zatankuj do pełna i sprawdz na ile wystarczy Tobie przy normalnym użytkowaniu ... reszte łatwo będzie można policzyć   Hmm....jestem na etapie "jaką lub jakie, kupić"..!? Kusi mnie 8kg bo bez probl. zmieści się w skrzyni...!? Pozdrawiam

   

U mnie na działce w altance (nie w przyczepie) dla 2 osób w trakcie tygodnia i 6 osób w weekendy westarcza 5 kg i rezerwa w postaci nabitej 2 kg. W grę wchodzi codzienne gotowanie śniadań, obiadów, kolacji, kawka, herbatka, gotowanie grzybów w sezonie, itp.(nie podgrzewanie potraw). Ogrzewanie pomieszczeń i ciepła woda jest elektryczne. Ważne też jest jak daleko masz do punktu nabijania lub wymiany butli, jeżeli blisko to 11 kg zbędne. Wspomniana piątka starcza na 2 - 3 tygodnie.

Witaj..! Wymiana butli tam gdzie mieszkam/10km/,nabijanie /nieoficjalne 5km/..Powiedz proszę,kusi mnie bardzo 8kg butla,czy zapomnieć o pokusach i przy 5kg zostać/ mam jeszcze "in use" 2kg podgrzewanie potraw/..!

Nie wiem czemu,ale wewnętrznie coś mi mówi bym za  8kg butlą się rozglądał..Słuchać,nie słuchać tego głosu..!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi w tym roku 3 kg na 3 tygodnie wystarczyła, codziennie coś gotowane :) skoro grzejesz się elektrycznie, woda do kawek itp. elektrycznie, to ta 5-tka spokojnie Ci wystarczy, a jak masz 2litrową to trzymaj ją nabitą jako rezerwę, ale coś mi się wydaje, że prędko z niej nie skorzystasz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-15811-0-10626200-1414737183_thumb.jpg

Obecnie masz 5 i 2, dobrze zrozumiałem ? A kusi Cię 8 ? Gdzie Ty chcesz kupić butlę PB 8 kg. ???

Witaj..! Np. GRAF-GAZ w Trzebini...


Obecnie masz 5 i 2, dobrze zrozumiałem ? A kusi Cię 8 ? Gdzie Ty chcesz kupić butlę PB 8 kg. ???

Niezbyt dobrze zrozumiałeś...Mam tylko póki co 2kg i tu wahanie 5kg kupić,czy 8 kg kupić,też się 8-ka w nowej skrzyni z przodu butli zmieści..! butla 11kg,to "ciasny" problem..Niżej gdzie można 8-kę kupić ..w nazwie błąd GRAF-GAS powinno być.. i w lepszej ostrości fotka..


Mi w tym roku 3 kg na 3 tygodnie wystarczyła, codziennie coś gotowane :) skoro grzejesz się elektrycznie, woda do kawek itp. elektrycznie, to ta 5-tka spokojnie Ci wystarczy, a jak masz 2litrową to trzymaj ją nabitą jako rezerwę, ale coś mi się wydaje, że prędko z niej nie skorzystasz...

Witaj..! Stojąc przed wyborem 5-tka,czy 8-ka gazowa propan-butan..!? Co byś wybrał..? Ceny porównywalne..Pozdrawiam

post-15811-0-37238600-1414737864_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

slaw1948 zwróć również uwagę na dostępność wymiany lub możliwość nabijania tej 8 w Twojej okolicy. Nie miałem nigdy 8 więc nie wiem, ale gwint do reduktora w 8 musi być taki sam jak w tej Twojej rezerwowej 2, żeby można było od ręki wymienić butle.

Edytowane przez Port (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja mam 11 kg.Wtym sezonie przez 4 tygodnie pracowała na niej lodówka i jeszcze nabiłem 3 kg tą, ne której gotuję na polu namiotowym. Na wioskach wymniana 11 kg butli to koszt 44-48 PLN i nie ma z tym żadnego problemu.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

slaw1948 zwróć również uwagę na dostępność wymiany lub możliwość nabijania tej 8 w Twojej okolicy. Nie miałem nigdy 8 więc nie wiem, ale gwint do reduktora w 8 musi być taki sam jak w tej Twojej rezerwowej 2, żeby można było od ręki wymienić butle.

Witaj..! Gwint jest jak w 11-stce ponoć,,są kształtki/przejściówki ,no problem /tak myślę/,przy wymianie czy nabijaniu.         Hmm.....masz trochę racji, nigdzie nie mogę się dowiedzieć o tych sprawach..W miasteczku w którym mieszkam, jedna stacja wymiany z karteczką,"nieczynne do odwołania" i kilka 'przydomowych z butlami 11kg na wymianę..Dobrze,że do wiosny daleko i czasu trochę dla przemyśleń i orientacji w możliwościach tutejszego regionu /bo z 11kg ,no problem,jednak dla mnie ''kobylasta" i ciasna w skrzyni jest/ ,resztę wyczuję co i jak, jest czas na to.. Wspomniałeś wcześniej o butli 5kg ,że masz takowe,czy tam 3/8'' gwint jest.!? I czy 5-tka i 2kg ,musi być podłączona do instalacji przez reduktor,czy można bezpośrednio..!?    Wczoraj ładnego szczupaka dostałem..   Pozdrawiam                                                                           

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj slaw. Mieszkam w Łodzi i przyznam ci się, że nigdy nie widziałem aby w jakimś punkcie wymiany stała butaką  5 kg. Być może niedokładnie się rozglądałem.Taką butlę widziałem w Castoramie ale tam nie da się jej wymienić na pełną. W punktach wymian butli za wymnianę 3 kg wołają w Łodzi nawet 35 zł -chore.

Piszesz, że twoja budka jest stacjonarna. Myślę, że ekonomiczniejsza będzie 11 kg. Dorób na butlę 11 kg dodatkowy pojemnik i przypnij ją łaćuchem do ramy np. dyszla. Ja awaryjnie mam jeszcze taką przejściówkę przez, którą mogę podłączyć butlę 3 kg lub mniejszą gdy braknie gazu i robi się chodno. Dodam, że testowałem to rozwiązanie w paździeniku bo ok. 2 w nocy brakło mi gazu i zrobiło się w budce ciut chłodno.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butla 11 kg ma wysokość 60 cm i średnicę 30 cm. Zatem mozesz kupić skrzynię hermetyczną z demobilu wojskowego i zamocować ją pionowo na dyszlu (i tak przyczepa nie jeżdzi). Nakrętki daj od wewnętrznej strony, żeby jakiś bałwan nie ukradła łatwo.

Przkłady:

http://allegro.pl/kontener-skrzynia-hermetyczna-80x60x40-cm-wojskowa-i4754837315.html

http://allegro.pl/skrzynia-hermetyczna-80x60x40-cm-i4718279562.html

http://allegro.pl/skrzynia-hermetyczna-90x50x50-cm-i4718307535.html

 

Do takiej skrzyni wstawiasz butlę, podłączasz wężykiem elastycznym z reduktorem (do kupienia w Leroy, Castorama itp.) i gra muzyka. Po co kombinacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butla 11 kg ma wysokość 60 cm i średnicę 30 cm. Zatem mozesz kupić skrzynię hermetyczną z demobilu wojskowego i zamocować ją pionowo na dyszlu (i tak przyczepa nie jeżdzi). Nakrętki daj od wewnętrznej strony, żeby jakiś bałwan nie ukradła łatwo.

Przkłady:

http://allegro.pl/kontener-skrzynia-hermetyczna-80x60x40-cm-wojskowa-i4754837315.html

http://allegro.pl/skrzynia-hermetyczna-80x60x40-cm-i4718279562.html

http://allegro.pl/skrzynia-hermetyczna-90x50x50-cm-i4718307535.html

 

Do takiej skrzyni wstawiasz butlę, podłączasz wężykiem elastycznym z reduktorem (do kupienia w Leroy, Castorama itp.) i gra muzyka. Po co kombinacje?

Witaj..! Rzecz w tym,że skrzynia już jest /plastikowa,bo plastikowa,ale jest 120x42.60 cm to zewn. wymiary,trzeba 3cm odjąć i mam wewn. wymiar..! Mało trochę na butle 11kg..Ale tu kolega podsunął myśl,obok skrzyni zmajstruję pojemnik na butlę i to 11kg, duża trochę ale/wymiana bezproblemowa na tym terenie/..Życie jednak modyfikuje pomysły,czas zejść na ziemię..Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.