Skocz do zawartości
witus

Amortyzator - zakładać czy nie ?

Rekomendowane odpowiedzi

witus

Przy mojej przyczepie nie ma amortyzatora http://www.forum.karawaning.pl/index.php?/topic/14277-Eifelland-Holiday-415-TM-%285303%29---witus%2E

Zakładać czy nie ? Producent nie założył to może nie trzeba ? Zyskam coś zakładając ? Przy starej miałem.

Co robić ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kajetan

Jak Cie stać, i masz możliwość - zakładać. Jest różnica.

Pytałem o to również w czasie przeglądu w Knurowie. Zdecydowanie polecali.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Heniekag

Sprawdziłem (znalazłem zdjęcie, gdzie widać) moja miała amortyzatory - fakt, że trochę była większa ale to dziwne, ze Twoja nie ma. Ciekawe czym się kierują, do jednych zakładając, do innych nie - wagą?

Według mnie wszystko dużo mniej cierpi jeśli są amortyzatory - jechałeś kiedy autem z niesprawnymi amortyzatorami? Wręcz na dziurach przestawia samochód.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
witus

Sprawdziłem (znalazłem zdjęcie, gdzie widać) moja miała amortyzatory - fakt, że trochę była większa ale to dziwne, ze Twoja nie ma. Ciekawe czym się kierują, do jednych zakładając, do innych nie - wagą?

Według mnie wszystko dużo mniej cierpi jeśli są amortyzatory - jechałeś kiedy autem z niesprawnymi amortyzatorami? Wręcz na dziurach przestawia samochód.

Nie jeździłem. Niby sama oś amortyzuje, ale jak ma mieć to wpływ na stabilność jazdy i całej budy dorzucę. Koszt nie powinien być duży bo są fabrycznie przygotowane miejsca. Kwestia dokupienia zestawu montażowego i amorków.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kajetan

. Koszt nie powinien być duży 

Żebyś się nie zdziwił.... :look: Ja też mam miejsca, orientowałem się i mi trochę przeszło... :oslabiony:  a różnicę znam z prostego przykładu Niewiadówki, kiedy ja miałem przerobiony zawias z amorami a Bynio48 nie. Moja jechała jak samochód a w tym czasie jego już myszkowała i skakała jak piłka...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
gazirek

Są miejsca,to zakładaj na pewno amortyzatory pomogą i ustabilizują przyczepę.Oś skrętna tłumi ,ale dlaczego jej nie wspomóc amortyzatorami,szczególnie,że mówisz o niezbyt wysokich kosztach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ir & Ed

Przy mojej przyczepie nie ma amortyzatora http://www.forum.karawaning.pl/index.php?/topic/14277-Eifelland-Holiday-415-TM-%285303%29---witus%2E

Zakładać czy nie ? Producent nie założył to może nie trzeba ? Zyskam coś zakładając ? Przy starej miałem.

Co robić ? < NIC !

@witus napisał:

Producent nie założył to może nie trzeba ? < to niemożliwe

Na pewno masz na drążkach/wałkach skrętnych < zerknij jak to działa

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

PS

W poprzedniej przyczepie miałem takie rozwiązanie.

Edytowane przez ired

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kajetan

@witus napisał:

Producent nie założył to może nie trzeba ? < to niemożliwe

Na pewno masz na drążkach/wałkach skrętnych < zerknij jak do działa

Pozdrawiamy,

PS

W poprzedniej przyczepie miałem takie rozwiązanie.

Sądzę, że większość z nas ma takie rozwiązanie. Chodzi natomiast o wspomożenie go dodatkowym amortyzatorem

Witusowi chodzi o:

post-9355-0-93868300-1395301066_thumb.jpg

Większość z nas ma gotowe mocowania pod amor. Niektórzy pewnie mają je nawet założone :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
adamkwiatek

Zastanawiam się, czy dodanie amortyzatorów do i tak już amortyzowanej gumą osi, nie pogorszy parametrów, zamiast polepszyć ?

Jeździłem przyczepą z amortyzatorami i podobną bez nich, i nie odczułem żadnej różnicy - jakaś sprzeczność teorii z praktyką ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kajetan

Jednak po coś są mocowania  :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ir & Ed

Przez 16 lat jeżdziłem na wałkach skrętnych w poprzedniej przyczepie.

Po podniesieniu przyczepy koła "opadały".

Po załadowaniu przyczepa "siadała" podglądałem od wewnątrz nadkola nie było śladów otarć opon o nadkola.

Gdyby były ślady na nadkolach przy "dobijaniu" na nierównej drodze, to założył bym odboje jak niżej.

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

Edytowane przez ired

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
witus

Żebyś się nie zdziwił.... :look: Ja też mam miejsca, orientowałem się i mi trochę przeszło... :oslabiony: a różnicę znam z prostego przykładu Niewiadówki, kiedy ja miałem przerobiony zawias z amorami a Bynio48 nie. Moja jechała jak samochód a w tym czasie jego już myszkowała i skakała jak piłka...

Patrzyłem teraz na cennik w katowicach 144 zł amorek, uchwyt amortyzatora AL-KO 19 zł. Czyli ok 350 zł brutto całość ze śrubami. Tragedii nie ma.

Sądzę, że większość z nas ma takie rozwiązanie. Chodzi natomiast o wspomożenie go dodatkowym amortyzatorem

Witusowi chodzi o:

{style_image_url}/attachicon.gif Amortyzator-osi-AL-KO-1.jpg

Większość z nas ma gotowe mocowania pod amor. Niektórzy pewnie mają je nawet założone :)

Dokładnie chodzi mi o rozwiązanie pokazane przez Kajetana.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ir & Ed

@witus

Skoro producent nie zamontował dodatkowych amortyzatorów, to nie są potrzebne.

Proszę zwrócić uwagę (powiększ zerknij na koła) jak nisko jest moja przyczepa po załadowaniu wnętrza + rowery.

Nic się działo, dlatego nic dodatkowego nie zakładałem.

foto1 < info > foto2

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

Edytowane przez ired

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Heniekag

No to w dalszym ciągu jest pytanie czym się kierują, że jedne mają, a inne nie?

Moja była troszkę większa (DMC 1300 kg), z tego samego rocznika i miała.

Zastanawiam się po prostu, czy nie mogło być tak, że to jakaś uboższa wersja - ktoś chciał taniej - choć to wydaje mi się mało prawdopodobne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Speedy

Witus: żeby mieć 100km/h w Niemczech musisz mieć amory..czyli "coś" to daje. Pstryknij zdjęcia ramy w okolicach osi oraz wahacza...alko często jest przygotowane pod amorek (może nawet był a ktoś go zabrał??)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi