Skocz do zawartości

przejazd E65 przez węgry dla zestawu >3,5 T


Cytrus

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowny Panie!
 

Uprzejmie informujemy, że wszelkie informacje na temat oplat w formie e-winiety dla samochodów osobowych znajdzie Pan na stronie: https://en-ematrica.autopalya.hu/, a dla ciężarówek w  systemu elektrycznych opłat drogowych są podane na stronie  www.hu-go.hu.

 

W odpowiedzi na Pana zapytanie, przekazujemy wyjaśnienia, otrzymane z odpowiednich instytucji z Węgier: samochód osobowy w zestawie należy do kat. B.  "Kat. B2 obejmuje autobusy, samochody campingowe (camper) oraz samochody z jakimkolwiek przyczepa, których masa przekroczy 3,5t". 

 

Pojazdy lub zestawy takie podlegają obowiązku wykupienia e-winiety (też są sprzedawane w systemie elektronicznym, nie są naklejane) - natomiast nie są objęte system HU-GO. Przy wykupieniu winiety należy dokonać wybór, czy dany pojazd jest objęte kategoria D1 lub B2  (decyduje dopuszczalna masa zespołu pojazdu turystycznego wraz z przyczepą - D1 jest do 3500 kg, a B2 powyżej 3500 kg.). Na stronach internetowych - również w języku polskim - te informacje zostały precyzowane i mam nadzieję, że nie będzie na tym tle nieporozumień.

Ceny e-winiety dal kategorii B2:

tygodniowy tj. na 10 dni: 13 385 HUF, na 30 dni: 21 975 HUF, na rok: 199 975 HUF.

 

Z poważaniem

Gábor Kónya

dyplomata ds. ekonomicznych

Wydział Handlowy Ambasady Węgierskiej

 

 

 

 

TAKA INFORMACJA ZOSTALA MI PRZEKAZANA Z AMBASADY


WYGLADA NA TO ZE NIE MA ZNACZENIA MASA HOLOWNIKA TYLKO ZESTAWUI WYPADALO BY KUPIC WINIETE B2 CZYLI OK.200ZL ZA 10DNI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

jak tam koledzy mamy już jakieś precyzyjne info odnośnie opłat na Węgrzech ?

 

a dokładnie czy kategoria D1 liczy sam holownik czy również musi się w 3,5T zmieścić przyczepa ?

 

Informacje są bardzo nie precyzyjne - nawet na węgierskiej stronie : https://de-ematrica.autopalya.hu/ - tutaj w wersji językowej niemieckiej po podświetleniu kategorii D1 wychodzi nam że możemy jechać zestawem 3,5 do 7,5 tony.   ale na tej samej stronie w wersji angielskiej już nie możemy i łapiemy się w kategorię B2.

 

Dalej. Dzwoniłem do Pzmotu i każda miła pani mówi co innego, z czego jedna "ważniejsza" powiedziała mi że dane na tej stronie : http://www.pzmtravel.com.pl/pzmsklep/d1,e-matrica,miesieczna,0,1,199.html a dokładnie stwierdzenie " Kategoria D1  jest przeznaczona dla motocykli i pojazdów silnikowych o maksymalnej masie do 3,5 tony łącznie z wszelkiego rodzaju przyczepami. Skład pojazdów nie może przekraczać 3,5 t " - jest błędne i należy je wykasować.

 

mamy też na tej stronie mapkę : http://www.pzmtravel.com.pl/media/projects/pzmtravel/file/2013/mapa_HU.jpg - gdzie na północnym zachodzie - wjeżdżając od miejscowości Rajka - trafiamy na bezpłatny odcinek M1 a dalej skręcam w prawo na drogę 86, koloru czerwonego - darmową dla pojazdów w kategorii D1 - ale co z tego jak nie wiadomo jaka kategoria mnie dotyczy.

 

Na koniec rozmowy w pzm dowiedziałem się, że żadna informacja nie jest ostateczna i nigdzie takiej nie uzyskam - nawet w ambasadzie. W skrócie - obywatelu radź sobie sam.

 

mamy jeszcze taki serwis - http://www.gitd.gov.pl/content/elektroniczne-pobieranie-oplaty-drogowej-na-wegrzech

 

gdzie kategoria  D1: motocykle, samochody osobowe o dmc do 3,5 t oraz samochody osobowe o dmc do 3,5 t wraz z przyczepą;

a B2: pojazdy kempingowe i autobusy o dmc powyżej 3,5 t oraz samochody kempingowe i autobusy o dmc powyżej 3,5 t wraz z przyczepą.

 

Wniosek z tego taki, że dalej nie wiem nic i się nie dowiem - aż do kontroli na drodze w HUN, gdzie pan policjant łamanym niemieckim powie mi ile to tysięcy forintów mam przelać na żółty czek za brak winiety.

 

P.S

 

chyba dalej nie mamy zestawienia opłat  tak jak w latach ubiegłych na portalu k.pl ?

 

szerokości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 rok później...

Mamy znajomych SK którzy w obie strony jadą zestawem < 3,5 tony bez winiet przez H taką     trasą

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

PS

Dalej przez HR w obie strony  czołgają się drogami lokalnymi do  Zadaru od wielu lat.

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy znajomych SK którzy w obie strony jadą zestawem < 3,5 tony bez winiet przez H taką     trasą

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

PS

Dalej przez HR w obie strony  czołgają się drogami lokalnymi do  Zadaru od wielu lat.

Jak by się każdy woził do roboty to i na autostrady i winiety by było stać.

SKNERUSY :]  :ee:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Daniel DJR  > ...SKNERUSY   nie przyzwyczajenie, wszyscy tak jeżdzili

 

                Czołganie się przez Wegry koniec XX wieku 

i początek XXI w.      więcej...

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

PS

Przed transformacją ustrojową w PL darmowe autostrady w Austrii były za "żelazną kurtyną".

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.