Skocz do zawartości

Za duży nacisk na hak - jak rozwiązać problem


Rekomendowane odpowiedzi

Witam koledzy. Jestem na etapie odbudowy starej przyczepy i pracę już są prawie na finiszu, ale dzisiaj postanowiłem z ciekawości sprawdzić nacisk na hak- z powodu braku profesjonalnego sprzętu zrobiłem to za pomocą wagi łazienkowej - wyszło równo 70kg, i niby mieściło by się w zakresie max obciążenia haka w aucie(75kg), ale problem jest taki, że przyczepa jest jeszcze bez łóżek, materacy, lodówki. Z przodu przyczepy ma być łóżko na stałe 140x190 a z tyłu łóżko składane 90x190. W dużym łóżku miał być materac sprężynowy, ale w obecnej sytuacji raczej odpada, bo jest za ciężki i dodatkowo zwiększy nacisk na hak. Konstrukcja do przedniego łóżka również będzie cięższa od łóżka na tyle przyczepy. Lodówka jeszcze nie zamontowana ale będzie częściowo stała na osi ale bliżej przedniej strony co dodatkowo zwiększy nacisk na hak. Pod przednim łóżkiem miały być schowki (kolo zapasowe, przedsionek itp.) - znowu zwiększenie nacisku. Jak to teraz rozwiązać aby było dobrze. Dodam,że te 70 kg wyszło wraz z pełną butla 11kg w bakiście bez butli 56kg. Jak zrobię tak jak planowałem, to ciężar przedniej części przyczepy znacząco się jeszcze zwiększy. 

Pomóżcie,co można z tym zrobić? Dodam, że holownik ma dosyć miękkie tylne zawieszenie i przedni napęd. Wolałbym nie przekraczać nacisku na hak ok 60kg. Dociążenie tyłu przyczepy to też chyba nie rozwiązanie

Tak wygląda teraz przód przyczepy- wnęka po prawej to miejsce na lodówkę

IMG_20240616_203913.thumb.jpg.f4bfcd3adf423e6bdd901e6320589240.jpg

Tak w tej chwili wygląda tył

IMG_20240616_203925.thumb.jpg.ab8edb71d0a9ed84799d733967fdf010.jpg

Pomocy bo nie wiem już co zrobić, bo przychodzi mi do głowy tylko wymiana butli 11kg na np 3kg - na letnie wyjazdy wystarczy do kuchenki,ale już w gorsza pogodę na długo nie starczy przy ogrzewaniu - dzięki takiej zmianie pewnie ok 10 kg da się zrzucić z haka, ale po pełnej odbudowie obawiam się,że i tak może wyjść z 90kg na hak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś że to odbudowa ? Może materiały użyte są za ciężkie,
Swoją drogą to czy łazienka jest już urządzona? Ona wypada chyba za kołem i trochę odciąży, pamiętaj że np akumulator też można postawić za osią, zbiornik wody, jest trochę tych gratów do wyważenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy tylniej szybie przyczepy mam  łóżko, do kufra łóżka  wkładam przedsionek i problem się rozwiązuje :)
Czyli albo trzeba odchudzić przód przyczep albo obciążyć tył...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Misio napisał(a):

Przedsionek "na tylnej ścianie" to proszenie się o kłopoty...

A czy mogę prosić o rozwinięcie jakie kłopoty?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tył przyczepy jest słaby konstrukcyjnie, a "skaczący" ciężki element może doprowadzić rozszczelnienia, a nawet do złamania przyczepy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, maniacs99 napisał(a):

Może materiały użyte są za ciężkie,

Różnice w wadze raczej mało istotne 

25 minut temu, maniacs99 napisał(a):

Swoją drogą to czy łazienka jest już urządzona?

W łazience przewidziana tylko toaleta, ale centralnie na osi wypada

12 minut temu, gito napisał(a):

Ja przy tylniej szybie przyczepy mam  łóżko, do kufra łóżka  wkładam przedsionek

Nie mam takiej możliwości w tylnych kufrach - są za małe. Jedynie w czasie jazdy może wyrzucić na środek przyczepy luzem.

12 minut temu, Misio napisał(a):

Przedsionek "na tylnej ścianie" to proszenie się o kłopoty...

Owszem, ale chyba tylko przy zbyt małym nacisku na hak , a i mnie ewidentnie bedzie dużo za dużo 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, tomek83 napisał(a):
16 minut temu, Misio napisał(a):

Przedsionek "na tylnej ścianie" to proszenie się o kłopoty...

Owszem, ale chyba tylko przy zbyt małym nacisku na hak , a i mnie ewidentnie bedzie dużo za dużo 

Obciążenie tylnej ściany jest niewskazane nie zależnie od nacisku na hak...

Jak jest zbyt duży nacisk, to trzeba pomyśleć co z przodu można przesunąć na oś przyczepy lub zmniejszyć ich wagę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tył przyczepy jest słaby konstrukcyjnie, a "skaczący" ciężki element może doprowadzić rozszczelnienia, a nawet do złamania przyczepy...
A czy mogę prosić o rozwinięcie tematu? Bo kilka razy udało mi się widzieć budowę ściany bocznej i nie dopatrzyłem się żadnych różnic przód - tył...... Tak samo i podłoga..... Zwykła kratownica drewniana wypełniona styro i obłożona blacha z jednej oraz sklejką/hdf'em z drugiej....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama pod podłogą jest zupełnie inna (konstrukcyjnie) z przodu niż z tyłu...

Poza tym tyłem mocniej "zamiata" - są większe przeciążenia za osią niż przed osią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uff dobrze  ze przyciskam klapę łóżka fotelami is stolikiem dzięki temu przesionek nie podskakuje,,,
A tak be żartów, moja przyczepa ma niemal 30 lat, jak już pisałem z tyłu znaduje się łóżko i to pietrowe na stelażu stalowym mocowanym do tyłu oraz boków przyczepy.
Nie sądzę ze dodatkowe kilkadzieśiąt KG może być problemem dla tej kontrukcji  - poprzedni właściciel woził tak dobre 25Lat 
Wożenie przedsionka do tyłu jest jedynym sposobem na równomierne rozłożenie masy, gdyż z przodu przyczepu mam łóżko w kształcie podkowy 
i za bardzo nie ma gdzie przedsionka wsadzić.  
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Misio napisał(a):

Rama pod podłogą jest zupełnie inna (konstrukcyjnie) z przodu niż z tyłu...

To ma sens, ale czemu ktoś zaprojektował tak przyczepę, że bez łóżek już ma za duży nacisk a docelowo będzie (i przed remontem też musiał być) jeszcze wiekszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, gito napisał(a):

uff dobrze  ze przyciskam klapę łóżka fotelami is stolikiem dzięki temu przesionek nie podskakuje,

Niestety podskakuje na każdym wyboju i zakręcie...

A przeddionek wsadź do auta

33 minuty temu, tomek83 napisał(a):

ale czemu ktoś zaprojektował tak

Bo to nie ma być solidne na lata... To ma się rozpaść byś kupił nową...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Misio napisał(a):

Bo to nie ma być solidne na lata... To ma się rozpaść byś kupił nową...

Ona ma 34 lata i jeszcze pewnie ładnych kilka lat przed nią. 

A wracając do tematu to jeszcze jakieś pomysły jak zmniejszyć wagę na haku? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dla starszego człowieka wieka jest prościej podnieść 20 czy dla młodego? Swoje przeżyła, więc tymbardxiej dobrze by było jej ulżyć...

Poza tym - wówczas jeszcze robili coś solidniej - pewnie te nowe w większości nie dożyją tych lat...

 

Poszukaj,dużo jest na forum...

Koło zapasowe pod przyczepę

Akumulator na Oś, małą lub lekka butla, w odpowiednim miejscu zbiornik na wodę...

Nie wiem jak masz to tam urządzone, co masz, czego nie, jak rozmieszczone...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.