Skocz do zawartości

Historia edycji

7 godzin temu, konradk napisał(a):

To jeszcze mi powiedzcie poniżej ilu voltów nie mogę zjechać żeby nie zabić tego akumulatora

to jest dosyć trudne pytanie, bo zależy jakim prądem jest rozładowywany i przez jaki czas. Np. przy rozruchu samochodu, jest pobierany bardzo duży prąd, ale sotsunkowo krótko. Napięcie wówczas może nieraz spać nawet poniżej 10V, co nie oznacza, że akumulator się rozładował czy uszkodził.. Ale jak będziesz go rozładowywał jakimś małym prądem przez bardzo długi czas, np. pojedynczą żarówką, czy jakimś wiatrakiem i napięcie zejdzie do 10V, to zasadniczo akumulator jest na śmietnik, bo zostanie trwale uszkodzony.

Bez wchodzenia w szczegóły można takie wartości przyjąć jakie wklejam poniżej, z zaznaczeniem, że to nie jest prawda, natomiast pewnie przybliżenie rzeczywistości:

image.thumb.png.e6e7ac93dbb47843d536a8d8eb384ee1.png

Jak zależy CI na długim życiu akumulatora to warto kupić ochronnik baterii, np 'victron smart battery protect'. To urządzenie zadba, żeby akumulator nie został nigdy zdojony poniżej bezpiecznej wartości. parę zeta kosztuje, ale możliwe że są jakieś tańsze odpowiedniki.

7 godzin temu, konradk napisał(a):

To jeszcze mi powiedzcie poniżej ilu voltów nie mogę zjechać żeby nie zabić tego akumulatora

to jest dosyć trudne pytanie, bo zależy jakim prądem jest rozładowywany i przez jaki czas. Np. przy rozruchu samochodu, jest pobierany bardzo duży prąd, ale sotsunkowo krótko. Napięcie wówczas może nieraz spać nawet poniżej 10V, co nie oznacza, że akumulator się rozładował czy uszkodził.. Ale jak będziesz go rozładowywał jakimśmałym prądem, np pojedynczą żarówką, czy jakimś wiatrakiem i napięcie zejdzie do 10V, to zasadniczo akumulator jest na śmietnik, bo zostanie trwale uszkodzony.

Bez wchodzenia w szczegóły można takie wartości przytjąc jakie wklejm poniżej, z zaznaczeniem, że to nie jest prawda, natomiast pewnie przybliżenie rzeczywistości:

image.thumb.png.e6e7ac93dbb47843d536a8d8eb384ee1.png

Jak zależy CI na długim życiu akumulatora to warto kupić ochronnik baterii, np 'victron smart battery protect'. To urządzenie zadba, żeby akumulator nie został nigdy zdojony poniżej bezpiecznej wartości. parę zeta kosztuje, ale możliwe że są jakieś tańsze odpowiedniki.

  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.