Skocz do zawartości

Historia edycji

BuryKocur

BuryKocur

10 godzin temu, cezarypl napisał(a):

Proszę, podpowiedzcie, czy jest sens instalacji panelu PV 200W z możliwością odchylania go w stronę zachodzącego słońca?

Mogę wykonać konstrukcję z możliwością podnoszenia dłuższego boku panela, ale łatwiej zamontować poziomo i sztywno na dachu.

Drogi Czarku

W drugim zdaniu odpowiedziałeś sam sobie na zadane pytanie czemu ludzie montują solary poziomo - bo jest łatwiej i szybciej.

Dla możliwości odchylania musisz skonstruować cały system zawiasów a także blokowania podnoszonego elementu.

Z własnego doświadczenia - akurat nie bezpośrednio z karawaningu, ale z jachtingu - mam na jachcie dwa solary po 115 W zamontowane na na sztywno w poziomie.

Na etapie montażu miałem podobne przemyślenia i wątpliwości jak Ty powyżej - ale stwierdziłem, że, aby tak naprawdę śledzić najbardziej efektywny kąt padania promieni słonecznych na solar to nie wystarczy podnosić go jednym bokiem - bo to jest niejako pół sukcesu - żeby takie śledzenie miało naprawdę sens to - moim oczywiście zdaniem - należałoby całość zamontować na jakimś przegubie kulistym dla możliwości obracania go tak, aby zawsze kąt padania promieni był zbliżony do 90 st.

I tu pada proste pytanie - będzie Ci się chciało to robić ?

Dla przypomnienia słońce przesuwa się co godzinę o ok. 15 stopni kątowych, więc ową korektę ustawienia należałoby robić niemalże na bieżąco.

Więc osobiście stwierdziłem, że na pewno nie będzie mi się chciało aż tak dokładnie śledzić położenia słońca względem paneli bo inaczej na postoju nic innego bym nie robił.

Montaż w poziomie jest swego rodzaju kompromisem, bo nie zmusza Cię do stałego podnoszenia i opuszczania posiadanych paneli bez względu jak staniesz na kempingu względem słońca.

Do tego dochodzi zdecydowanie bardziej skomplikowany system montażu - weź proszę pod uwagę, że poruszasz się drogami z jakąś tam prędkością i w przypadku paneli podnoszonych musisz zadbać o skuteczne blokowanie całości podnoszonej konstrukcji.

Reasumując - ja sobie odpuściłem pomysły wykonania zawiasowego uchwytu paneli i zamontowałem je poziomo na stałe.

Ale jak wiadomo każdy ma inne zdanie, także na pewno za chwilkę napisze ktoś inny udowodniając wyższość śledzenia słońca nad układem poziomym solarów i z punktu widzenia uzyskiwanych efektów będzie miał na pewno rację - tyle, że czy na pewno będzie Ci się chciało stale to słońce śledzić?

Pzdr

Włodek

BuryKocur

BuryKocur

10 godzin temu, cezarypl napisał(a):

Proszę, podpowiedzcie, czy jest sens instalacji panelu PV 200W z możliwością odchylania go w stronę zachodzącego słońca?

Mogę wykonać konstrukcję z możliwością podnoszenia dłuższego boku panela, ale łatwiej zamontować poziomo i sztywno na dachu.

Drogi Czarku

W drugim zdaniu odpowiedziałeś sam sobie na zadane pytanie czemu ludzie montują solary poziomo - bo jest łatwiej i szybciej.

Dla możliwości odchylania musisz skonstruować cały system zawiasów a także blokowania podnoszonego elementu.

Z własnego doświadczenia - akurat nie bezpośrednio z karawaningu ale z jachtingu - mam na jachcie dwa solary po 115 W zamontowane na na sztywno w poziomie.

Ma etapie montażu miałem podobne przemyślenia jak Ty powyżej - ale stwierdziłem, że aby tak naprawdę śledzić max padanie promieni słonecznych na solar to nie wystarczy podnosić go jednym bokiem - bo to jest niejako pół sukcesu - żeby takie śledzenie miało naprawdę sens to - moim oczywiście zdaniem - należałoby całość zamontować na jakimś przegubie kulistym dla możliwości obracania go tak, aby zawsze kąt padania promieni był zbliżony do 90 st.

I tu pada proste pytanie - będzie Ci się chciało to robić ?

Dla przypomnienia słońce przesuwa się co godzinę o ok. 15 stopni kątowych.

Więc osobiście stwierdziłem, że na pewno nie będzie mi się chciało aż tak dokładnie śledzić położenia słońca względem paneli bo inaczej na postoju nic innego bym nie robił.

Montaż w poziomie jest swego rodzaju kompromisem, bo nie zmusza Cię do stałego podnoszenia i opuszczania posiadanych paneli bez względu jak staniesz na kempingu względem słońca.

Reasumując - ja sobie odpuściłem pomysły wykonania zawiasowego uchwytu paneli i zamontowałem je poziomo na stałe.

Ale jak wiadomo każdy ma inne zdanie także na pewno za chwilkę napisze ktoś drugi udowodniając wyższość śledzenia słońca nad układem poziomym solarów i z punktu widzenia uzyskiwanych efektów będzie miał trochę racji - tyle, że czy na pewno będzie Ci się chciało stale to słońce śledzić?

Pzdr

Włodek

  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.