Skocz do zawartości

Historia edycji

czyś

czyś

Victron 75/15 zdecydowanie nie wystarczy. Max. 220W paneli na 12V, a mają być 2x180W. Pod pojedynczy, to i owszem, ale nie nie tutaj. I jestem tego pewny, bo mam i znam parametry :)

Przy tej przetwornicy zwróć uwagę, żeby była to przetwornica z czystym sinusem, a nie wersja z aproksymowanym (modyfikowanym) sinusem (sinusem w trapezie). Z wyglądu się nie różnią, tylko ceną. Przybliżony sinus ~320PLN, pełny sinus ~550-600 PLN. Jeśli kolega wyrwał rzeczywiście pełnosinusową za 320PLN, była to mega okazja. M.zd. szkoda kasy na modyfikowany/aproksymowany sinus, a potem przeżywać rozczarowanie, że coś np. nie działa (niby w przyczepie styknęłaby mi ta tańsza, ale wielu rządzeń z których przyszło skorzystać np. na działce, z betoniarką i kompresorem włącznie :) bym nie odpalił na aproksymowanym, albo działąłoby to kulawo, buczało itp.).

Jeśli więc kupować przetwornicę to kupić raz, a dobrą, tzn. przede wszystkim pełny sinus, żeby kiedyś nie było że coś nie działa, i mieć ten sprzęt na lata. Taka przetwornica może zasilić wszystkie urządzenia, którym podoła mocą, więc razem z aku może z powodzeniem służyć również poza cepą (j.w.) albo jako opcja doraźnego backup-u w urządzeniach domowych, w razie jakiejś awarii itp. Z przydatnych opcji przetwornicy jest soft-start (miękki rozruch urządzeń indukcyjnych o mocy zbliżającej się do mocy przetwornicy), EcoMode z autodetekcją obciążenia (śladowy pobór prądu na biegu jałowym, bez konieczności wyłaczania co chwilę żeby uniknąć strat) ew. zdalny wyłącznik (na kablu/pilot), ale to już dość mocno podnosi koszty.

czyś

czyś

Victron 75/15 zdecydowanie nie wystarczy. Max. 220W paneli na 12V, a mają być 2x180W. Pod pojedynczy, to i owszem, ale nie nie tutaj. I jestem tego pewny, bo mam i znam parametry :)

Przy tej przetwornicy zwróć uwagę, żeby była to przetwornica z czystym sinusem, a nie wersja z aproksymowanym (modyfikowanym) sinusem (sinusem w trapezie). Z wyglądu się nie różnią, tylko ceną. Przybliżony sinus ~320PLN, pełny sinus ~550-600 PLN. Jeśli kolega wyrwał rzeczywiście pełnosinusową za 320PLN, była to mega okazja. M.zd. szkoda kasy na modyfikowany/aproksymowany sinus, a potem przeżywać rozczarowanie, że coś np. nie działa (niby w przyczepie styknęłaby mi ta tańsza, ale wielu rządzeń z których przyszło skorzystać np. na działce, z betoniarką i kompresorem włącznie :) bym nie odpalił na aproksymowanym, albo działąłoby to kulawo, buczało itp.).

Co prawda większość odbiorów generalnie rezystancyjnych zadziała na aproksymowanej sinusoidzie, ale indukcyjne mogą mieć problem. Jeśli więc kupować przetwornicę to kupić raz, a dobrą, tzn. przede wszystkim pełny sinus, żeby kiedyś nie było że coś nie działa. Taka przetwornica może zasilić wszystkie urządzenia, którym podoła mocą, więc razem z aku może z powodzeniem służyć również poza cepą (j.w.) albo jako opcja doraźnego backup-u w urządzeniach domowych, w razie jakiejś awarii itp. Z przydatnych opcji przetwornicy jest soft-start (miękki rozruch urządzeń indukcyjnych o mocy zbliżającej się do mocy przetwornicy), EcoMode z autodetekcją obciążenia (śladowy pobór prądu na biegu jałowym, bez konieczności wyłaczania co chwilę żeby uniknąć strat) ew. zdalny wyłącznik (na kablu/pilot), ale to już dość mocno podnosi koszty.

czyś

czyś

Victron 75/15 zdecydowanie nie wystarczy. Max. 220W panel na 12V, a mają być 2x180W. Pod pojedynczy, to i owszem, ale nie nie tutaj. I jestem tego pewny, bo mam i znam parametry :)

Przy tej przetwornicy zwróć uwagę, żeby była to przetwornica z czystym sinusem, a nie wersja z aproksymowanym (modyfikowanym) sinusem (sinusem w trapezie). Z wyglądu się nie różnią, tylko ceną. Przybliżony sinus ~320PLN, pełny sinus ~550-600 PLN. Jeśli kolega wyrwał pełnosinusową za 320PLN, była to naprawdę mega okazja. Szkoda kasy na modyfikowany/aproksymowany sinus, a potem rozczarowanie, że coś np. nie działa (niby w przyczepie styknęłaby mi ta tańsza, ale wielu rządzeń z których przyszło skorzystać np. na działce, z betoniarką i kompresorem włącznie :) bym nie odpalił).

Co prawda większość odbiorów rezystancyjnych zadziała na aproksymowanej sinusoidzie, ale indukcyjne mogą mieć problem. Jeśli więc kupować przetwornicę to kupić raz, a dobrą, tzn. pełny sinus, żeby kiedyś nie było że coś nie działa. Taka przetwornica może zasilić wszystkie urządzenia, którym podoła mocą, więc razem z aku może z powodzeniem służyć również poza cepą (j.w.) albo jako opcja doraźnego backup-u w urządzeniach domowych, w razie jakiejś awarii itp. Z przydatnych opcji przetwornicy jest soft-start (miękki rozruch urządzeń indukcyjnych o mocy zbliżającej się do mocy przetwornicy), EcoMode z autodetekcją obciążenia (śladowy pobór prądu na biegu jałowym, bez konieczności wyłaczania co chwilę żeby uniknąć strat) ew. zdalny wyłącznik (na kablu/pilot), ale to już dość mocno podnosi koszty. 

  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.