Skocz do zawartości

Zasilanie 12v pomocy


MikiSow

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Piszę w sprawie pomocy z podłączeniem zasilania 12v z akumulatora. Zakupiłem prayczepe Knaus Azur 380 1983r, sprzedawca nie zbyt wiedział co w niej jest, proszę o pomoc w podłączeniu 

 

1. Co to za czarne urządzenie oraz wychodząca wtyczka 230v (męski wtyk)

2. Z pod tego urządzenia w szafie wychodzą dwa przewody dwu żyłowe,  w tym urządzeniu są cztery wejścia

 

Ten Przewód dwu żyłowy podłączony przezemnie uruchomił tylko to czarne urządzenie 

20220512_192840.jpg

20220512_193534.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według schematu to jest to transformator zmieniający napięcie 220 na 12V, i prostownik na diodach zenera. Zmienia 12V prądu zmiennego na 12V stałego. Np do ładowania akumulatora czy zasilania instalacji przyczepy.

Eingang 12V to wejście, tam teoretycznie można podłączyć akumulator.
Ausgang 12V tam powinna być podłączana instalacja 12V przyczepy.


Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, beniamin82 napisał:

Według schematu to jest to transformator zmieniający napięcie 220 na 12V, i prostownik na diodach zenera. Zmienia 12V prądu zmiennego na 12V stałego. Np do ładowania akumulatora czy zasilania instalacji przyczepy.

Eingang 12V to wejście, tam teoretycznie można podłączyć akumulator.
Ausgang 12V tam powinna być podłączana instalacja 12V przyczepy.


Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
 

Proszę mi jeszcze powiedz czy jeżeli tak podłączę jak napisałeś to czy gniazdka elektryczne, oświetlenie przyczepy będzie działało, co mi da podłączenie do tej instalacji samego akumulatora np. (lodówka? jak jest na 12v przełącznik przy niej) czy potrzebna do tego jest przetwornica i podłączyć ją zwisającym przewodem z transformatora.

Edytowane przez MikiSow (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To urządzenie działa tylko z 220 na 12V. Nie działa to jak przetwornica 12 na 220.
Przypuszczam że będziesz miał tak jak ja w Hobby 1991r, 220 tylko jak podłączysz się na polu campingowym.

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, beniamin82 napisał:

To urządzenie działa tylko z 220 na 12V. Nie działa to jak przetwornica 12 na 220.
Przypuszczam że będziesz miał tak jak ja w Hobby 1991r, 220 tylko jak podłączysz się na polu campingowym.

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
 

A czy jak dokupię przetwornice z 12v na 220v to po podłączeniu jej tym zwisającym przewodem coś zmieni, da prąd na gniazdka ??

Bo generalnie chodzi mi o to żeby działało oświetlenie pod akumulatorem w przyczepie i na zewnątrz( czy trzeba przerabiać by cała instalacje? )

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, MikiSow napisał:

A czy jak dokupię przetwornice z 12v na 220v to po podłączeniu jej tym zwisającym przewodem coś zmieni, da prąd na gniazdka ??

Bo generalnie chodzi mi o to żeby działało oświetlenie pod akumulatorem w przyczepie i na zewnątrz( czy trzeba przerabiać by cała instalacje? )

 

Przetwornica będzie działać prawidłowo tylko zasilania z akumulatora. Widzę tam u ciebie akumulator. Po podłączeniu pod wejście ( Eingang ) instalacja przyczepy powinna działać. Ale tylko część 12V. Oświetlenie zewnętrzne masz raczej na 230V więc najlepiej przerobić na LED 12V.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, MikiSow napisał:

A czy jak dokupię przetwornice z 12v na 220v to po podłączeniu jej tym zwisającym przewodem coś zmieni, da prąd na gniazdka ??

Nie dotykaj tego. Zaciągnij przyczepę do elektryka i powiedz jemu co byś chciał.
Na pewno zapłacisz co nieco, ale chyba jest to warte uśmiechów na twarzy rodziny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, BUMERANG napisał:

Przetwornica będzie działać prawidłowo tylko zasilania z akumulatora. Widzę tam u ciebie akumulator. Po podłączeniu pod wejście ( Eingang ) instalacja przyczepy powinna działać. Ale tylko część 12V. Oświetlenie zewnętrzne masz raczej na 230V więc najlepiej przerobić na LED 12V.

 

Dokładnie to mi chodzi o oswietlenie wewnętrzne i zewnętrzne 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na modelach przyczep, ani ich instalacjach. Mogę tylko przypuszczać ze jest podobnie jak w mojej.
W przyczepie mam dwie instalacje. Jedna na 12V, oświetlenie, pompka wody spłuczka.
I druga 220v, oświetlenie i gniazdka 220v.

Jesli po podłączeniu akumulatora nie działa pompka wody i/lub oświetlenie to coś jest skopane. Jedź do elektryka, nie musi być samochodowy on znajdzie co i jak powinno być. Jeśli nie masz pojęcia o elektryce lepiej nie rób nic sam.

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, beniamin82 napisał:

Nie znam się na modelach przyczep, ani ich instalacjach. Mogę tylko przypuszczać ze jest podobnie jak w mojej.
W przyczepie mam dwie instalacje. Jedna na 12V, oświetlenie, pompka wody spłuczka.
I druga 220v, oświetlenie i gniazdka 220v.

Jesli po podłączeniu akumulatora nie działa pompka wody i/lub oświetlenie to coś jest skopane. Jedź do elektryka, nie musi być samochodowy on znajdzie co i jak powinno być. Jeśli nie masz pojęcia o elektryce lepiej nie rób nic sam.

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
 

Oswietlenie działa ale tylko przy okapie 1 światło i tyle czyli reszta moze być tylko na 220v?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.