Skocz do zawartości

Podłączenie akumulatora do przyczepy + auto przełączanie


PrzemoTM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Nastał mnie mały problem w przyczepce, zamontowałem solar z regulatorem i akumulatorem i do tego czasu wszystko szło gładko. Problem pojawił się w momencie podpięcia zasilania z akumulatora do przyczepki tak aby to wszystko miało ręce i nogi.

Zależy mi na automatyczny przełączaniu/odłączaniu akumulatora w momencie podpięcia zasilania 230v. Energoblok to najprawdopodobniej Dometic mk140 przyczepa knaus azur 500 97r

Od razu podpowiem że w momencie podpięcia akumulatora do zaznaczonych pinów na zdjęciu zapala się tylko zielona dioda sygnalizująca podpięcie aku, napięcie nie jest dalej podawane do reszty pinów i wydaje mi się że tutaj coś jest nie tak bo widziałem na forum mnóstwo schematów jak to podłączyć ale nie działa :( .

IMG-20220328-WA0005.jpg

IMG_20220323_220406.jpg

Edytowane przez PrzemoTM (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aa zapomniałem dodać że tam był bezpiecznik taki z resetem/guziczkiem (nie wiem jak to nazwać) i się uszkodził, nigdzie nie mogłem go dostać i w jego miejsce poszło gniazdo na bezpiecznik szklany i taki zamontowałem.

IMG_20220328_143345.jpg

Edytowane przez PrzemoTM (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz wyjętą płytkę to sprawdź sobie po ścieżkach ( z tyłu ) jaki jest przepływ prądu. Tylko plusowe. Wtedy powinno Ci się coś rozjaśnić. Przekaźnik, to powinna być w takim razie ta kostka nad niebieskim bezpiecznikiem. W momencie załączenia transformatora 12V przekaźnik powinien odcinać zasilanie instalacji z akumulatora. Przy zaniku napięcia od strony trafa powinno być zasilanie z aku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź tez przy okazji czy nie są zamienione piny +/-   Z lewej są odwrotnie kolory niż z prawej. Co nie znaczy, że tak ma nie być ;)  Z tyłu będzie wyraźnie widać połączenie masowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, BUMERANG napisał:

Sprawdź tez przy okazji czy nie są zamienione piny +/-   Z lewej są odwrotnie kolory niż z prawej. Co nie znaczy, że tak ma nie być ;)  Z tyłu będzie wyraźnie widać połączenie masowe

Myślisz że jak bym odwrotnie podłączył to dioda sygnalizująca by się paliła? 

9 minut temu, marekrudz napisał:

Zachęcam do lektury

myślę że rozwiąże to twój problem

A wcześniej skorzystać z opcji szukania

Czytałem, ale tak jak pisałem, akumulator podłączony tak jak w tym poradniku i nie działa, druga sprawa czy po podłączeniu aku tak tak jak na poradniku automatycznie rozłączy akumulator w momencie podłączenia 230v??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plus i minus podłączony prawidłowo sprawdziłem jeszcze ze w momencie kiedy podłącze akumulator w pierwsze gniazdo zaznaczone na zdjęciu nie daje zasilania pozostałym gniazdom, ale w momencie kiedy podłącze plus i minus w kolejne gniazda to na tym pierwszym podaje napięcie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się samo rozwiązało. odkręciłem płytkę przyniosłem do domu sprawdzałem patrzyłem, zrobiłem improwizowany zasilacz 12v żeby nie latać do przyczepy ciągle, podłączyłem zasilacz i działa :huh:, zaniosłem do przyczepy płytkę podłączyłem akumulator i... działa :rolleyes:, pytanie tylko czy ta płytka sama rozłączy zasilanie z akumulatora gdy podepnie się 230v z sieci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, PrzemoTM napisał:

 pytanie tylko czy ta płytka sama rozłączy zasilanie z akumulatora gdy podepnie się 230v z sieci

Powinna po przez ten przekaźnik, który klika :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, PrzemoTM napisał:

Myślisz że jak bym odwrotnie podłączył to dioda sygnalizująca by się paliła? 

Czytałem, ale tak jak pisałem, akumulator podłączony tak jak w tym poradniku i nie działa, druga sprawa czy po podłączeniu aku tak tak jak na poradniku automatycznie rozłączy akumulator w momencie podłączenia 230v??

czy po podłączeniu aku tak tak jak na poradniku automatycznie rozłączy akumulator w momencie podłączenia 230v??

Tak rozłączy przy zastosowaniu oczywiście przekaźników

U mnie tak podłączone i działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, marekrudz napisał:

czy po podłączeniu aku tak tak jak na poradniku automatycznie rozłączy akumulator w momencie podłączenia 230v??

Tak rozłączy przy zastosowaniu oczywiście przekaźników

U mnie tak podłączone i działa

Czyli jakieś dodatkowe przekaźnik muszę zakładać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.