Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

?? CHORWACJA w dniach 19-21 lipca zamierza zainaugurować otwarcie mostu Peljesac, najdroższego projektu infrastrukturalnego współfinansowanego ze środków unijnych, poinformowała w piątek Hina źródło z Komisji Europejskiej.

W otwarciu powinni wziąć udział przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz unijna komisarz ds. polityki spójności Elisa Ferreira.
„Biorąc pod uwagę, że jest to największy projekt ze środków unijnych, powinni oni wtedy wziąć udział w ceremonii otwarcia” – powiedział źródło, dodając, że uroczystość odbędzie się 19, 20 lub 21 lipca. Otwarcie planowane jest w środku sezonu turystycznego, kiedy do Dubrownika mogły przyjechać tysiące turystów.
Odwiedzając plac budowy mostu Peljesac, premier Andrej Plenković powiedział w styczniu br., że terytorium lądowe Chorwacji powinno zostać połączone przed początkiem tegorocznego sezonu turystycznego. Część obwodnicy Pelješca ma zostać oddana do ruchu do lata, a jedyne otwarcie węzła Ston zostało przesunięte na jesień tego roku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, nomadka napisał:

Super! Ciekawe ile będzie kosztował.

Wydaje mi się, że na początku nic, zazwyczaj tak bywa w projektach unijnych. Po za tym całkiem możliwe, że pozostanie bezpłatny. Tunel Sv. Ilija pod Biokovem prowadzący z autostrady na Makarską Rivierę był płatny chyba przez jeden czy dwa sezony i zrezygnowano z pobierania opłat. Mieszkańcy tego regionu żądali swobodnego dostępu, twierdząc że opłaty wpływają na ruch turystyczny. Za tym poszła też likwidacja opłat na moście krckim, więc ... może ?‍♀️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, gusia-s napisał:

 Za tym poszła też likwidacja opłat na moście krckim, więc ... może ?‍♀️

Korzystałem z niego przez ostatnie 2 lata i o ile w 2020 r. zniesienie opłaty tłumaczyli COVIDem o tyle w zeszłym roku już nie, więc może faktycznie odpuścili.

Zobaczymy w tym roku - już za 3 miesiące sprawdzę znowu:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...
16 godzin temu, karjon1 napisał:

Most otwarty. Dojazd do kempingu Prapratno, dziecinnie prosty. Z tego co słyszałem to po to go budowali. Żeby tym z przyczepami było łatwiej. I w sumie się udało. ?

Obecnie bezpłatny. 

 

Budowali go po to aby uzyskać swobodny dostęp do swojego terytorium bez konieczności dwukrotnego przekraczania granicy bośniackiej jak też po to by skrócić odległość i czas przejazdu na półwysep i dalej na wyspy Mljet i Korcula. 

Dojazd na Prapratno z przyczepą dotychczasową trasą był również dziecinnie prosty pod warunkiem, że nie utknęło się w korku na granicy z BiH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gusia-s napisał:

Budowali go po to aby uzyskać swobodny dostęp do swojego terytorium bez konieczności dwukrotnego przekraczania granicy bośniackiej jak też po to by skrócić odległość i czas przejazdu na półwysep i dalej na wyspy Mljet i Korcula. 

Dojazd na Prapratno z przyczepą dotychczasową trasą był również dziecinnie prosty pod warunkiem, że nie utknęło się w korku na granicy z BiH.

Nie wiem, czy to był jeden z elementów opóźniających wejście Chorwacji do Schengen, ale zdaje się, że wchodzą od 1 stycznia 2023 r. (razem z wprowadzeniem EUR).

To bardzo ważna data dla nas, bo znaczyłoby to, że w przyszłym roku powinny zniknąć kolejki na granicy słoweńskiej i węgierskiej.

No i odnośnie samego mostu - zdaje się, że ostatecznie nazywa się PELJEŚKI.

A przenosząc się na północ i wspomniany w tym wątku Krk - to już trzeci sezon, w którym most jest bezpłatny i wydaje mi się, że może to być już stan permanentny, bo tak jak by tą infrastrukturę opłatową ograniczyli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Zulos napisał:

Nie wiem, czy to był jeden z elementów opóźniających wejście Chorwacji do Schengen, ale zdaje się, że wchodzą od 1 stycznia 2023 r. (razem z wprowadzeniem EUR).

Raczej nie, bardziej chodziło o spór ze Słowenią o maleńki fragment wód Adriatyku  ?‍♀️

Około października br.  Parlament Europejski ma opiniować decyzję Rady Europ., potem Rada ja przyjmie a potem jeszcze przyjąć muszą wszystkie kraje członkowskie więc zobaczymy.

Płatność w Euro od 2023 ale już od 5.09 br. mają  podawać ceny w obu walutach w ramach przyzwyczajenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, gusia-s napisał:

Płatność w Euro od 2023 ale już od 5.09 br. mają  podawać ceny w obu walutach w ramach przyzwyczajenia .

No przyzwyczajeni to oni już są od jakiegoś czasu - zwłaszcza na północy.

Na południu wiadomo - jest inaczej. Tam to są nieprzyzwyczajeni jeszcze nawet do płatności kartą:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przyzwyczajeni to oni już są od jakiegoś czasu - zwłaszcza na północy.
Na południu wiadomo - jest inaczej. Tam to są nieprzyzwyczajeni jeszcze nawet do płatności kartą
Na północy już w te wakacje widziałem w sklepach ceny w Kunach i w Euro. Czyli już się widać niektórzy szykują
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Zulos napisał:

No przyzwyczajeni to oni już są od jakiegoś czasu - zwłaszcza na północy.

Nie no wiadomo, że np.  za kwatery brali w zasadzie tylko w euro już od dawna. 

Cenniki na kempingach były też czasem w euro ale płatność i faktura już w kunach po kursie z danego dnia.

Sklepy, knajpy, promy, rejsy, wejściówki na różne atrakcje nie spotkałam się z eu, zawsze kuny. Czasem na straganach brali każda walutę, nawet PLN.

11 godzin temu, Zulos napisał:

Na południu wiadomo - jest inaczej. Tam to są nieprzyzwyczajeni jeszcze nawet do płatności kartą:D

Na 10 pobytów w tym 7 na południu w niezliczonej ilości miejscowości, nigdy nie miałam problemów z płatnością kartą ?‍♀️

Gotówka przydawała się na straganach na dary morza, warzywa, owoce, lody czy u gospodarzy na trunki, oliwę. Reszta wszystko kartą począwszy od autostrad, paliwo, promy, kemping, zakupy, knajpy ?‍♀️

Wyjątkiem było płacenie gotówką na kempingu jeśli np. akceptował zniżkę na kartę avtokampi ale w cenniku na tym portalu było info o tym, że obowiązuje przy płatności gotówką.

9 godzin temu, jacek00 napisał:

Na północy już w te wakacje widziałem w sklepach ceny w Kunach i w Euro. Czyli już się widać niektórzy szykują

Widać nie mogą się doczekać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.