Skocz do zawartości

Akumulator w przyczepie - gdzie umieścić?


marek8a

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam miejsce z przodu zaraz obok butli z gazem. Pytanie czy są jakiekolwiek przeciwskazania, żeby tu stał? Chcę kupić aku kwasowy, sporo jednak tańszy. Miejsce obok butli jest fajne, bo nie zabiera miejsca w środku. Tylko czy tak można bezpiecznie? Na zdjęciu miejsce na aku.

Moja największa obawa jest o to, czy to się nie rozwali? Pod spodem nie ma ramy, jest to sam narożnik przyczepy a aku jednak waży swoje.

20210306_141234.thumb.jpg.a98333742e948866c6c4fe6120040a0f.jpg

 

 

Edytowane przez marek8a (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna elektryka nie powinna stać obok gazu...Taki akumulator nie nadaje się również do używania w środku przyczepy, chyba że z odpowiednimi wywietrznikami. Nie sądzę żeby było to opłacalne pod jakimkolwiek kątem... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, w79 napisał:

Żadna elektryka nie powinna stać obok gazu...

Przecież bardzo często stoi - np oświetlenie w bakiście czy oświetlenie obrysowe ;) Też są producenci, którzy fabrycznie montowali aku w bakiście. 

Myślę, że aku obok samej butli niekoniecznie, ale po drugiej stronie bakisty czemu nie? 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, jacek00 napisał:

Przecież bardzo często stoi - np oświetlenie w bakiście czy oświetlenie obrysowe ;) Też są producenci, którzy fabrycznie montowali aku w bakiście. 

Myślę, że aku obok samej butli niekoniecznie, ale po drugiej stronie bakisty czemu nie? 

Oczywiście, a domowe płyty gazowe są sterowane tylko elektrycznie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, w79 napisał:

Oczywiście, a domowe płyty gazowe są sterowane tylko elektrycznie ...

Nie rozumiem. Przecież płyty gazowe podłączone są zazwyczaj do prądu.  Ja tylko zwracam uwagę, ze w bakiście jest prąd. Na szczęście bakista jest tak skonstruowana, aby nie było tam możliwości nagromadzenia się ulatniającego się gazu potrzebnego do wybuchu.

Ja osobiście nie wsadzałbym aku do bakisty z innego powodu. Mianowicie ciężar aku, który będzie źle wpłwywał na podłogę w bakiście, zwłaszcza z boku przyczepy. A dwa to zbędny balast zwiększający nacisk na hak. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu nie widać wentylacji, co oczywiście nie oznacza że jej nie ma. W tym wypadku jest niezbędna i dla akumulatora i dla butli. Fachowcem nie jestem, ale moim zdaniem łatwiej o iskrę na otwartym aku niż w przewodzie do żarówki. 

A co do wagi i obciążenia, to kolejna słuszna uwaga:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja jest w podłodze. Czy chodzi Ci o taką powyżej? tam nic nie ma, to bakista przednia. Z drugiej strony, cała elektryka to będzie aku z podłączonymi klemami i dwa kable idące do przyczepy. Nic więcej. Cała reszta będzie w środku już. Nie ma praktycznie szans na iskrę w takiej sytuacji wg mnie.

20210306_141234.thumb.jpg.a98333742e948866c6c4fe6120040a0f.jpg

A co z tym obciażeniem? Ma ktoś pomysł czy to wytrzyma? Podłoga nie jest z kartonu, ale długotrwałe dynamiczne obciązenie od aku może być groźne tak na wyczucie. Co myślicie?

Jeśli chodzi o obciążenie, to mam z tyłu zbiornik na wodę 44L i Trumę B10 10L+6kg masy własnej. Ten akumulator to zrównoważy raczej. Chcę go dać po przekątnej do tego balastu.

 

Edytowane przez marek8a (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, marek8a napisał:

 

 

A co z tym obciażeniem? Ma ktoś pomysł czy to wytrzyma? Podłoga nie jest z kartonu, ale długotrwałe dynamiczne obciązenie od aku może być groźne tak na wyczucie. Co myślicie?

 

 

Dałbym pod aku jakieś szyny wzmacniające, żeby było do czego go ustabilizować. Wystarczą dwa kątowniki aluminiowe. Do tego plastikowa wanienka jak w samochodzie. Butla jest równie ciężka, a też stoi na podłodze. Dla świętego spokoju można baterię zamknąć w wydzielonym i wentylowanym kojcu,

Powrzucaj do przyczepy wszystkie klocki układanki, zaczep na wagę i rozkład mas sam wyjdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie kupuję AGM Varta Silver Dynamic AGM F21 12V 80 Ah 

Umieszczę go obok tej butli z gazem a jakby co (tylko nie wiem w sumie co) to może go do kabiny wrzucić.

Kupiłem też to i ładowanie będzie z holownika.

https://www.conrad.pl/p/przetwornica-dcdc-dometic-group-perfectpower-dcc-1212-10-12-vdc-10-a-1666095

 

Edytowane przez marek8a (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem całą instalację 12V sam bo przyczepie nie było, może kiedyś była, ale już ja miałem bez, aku żelowy trafił do bakisty, na lewa strone centralnie na rame, do bakisty dalem wzmocnienie oraz pasy aby aku nie latał, 12V puściłem w kablu 4 □, bezpieczniki oraz prostownik, w obudowie bakisty wycięte zostały otwory wentylacyjne, fot z aku nie wstawię bo aku trafił do auta w teren ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marek8a napisał:

Dzięki 

Kupiłem ostatecznie AGM więc mogę go rzucić do środka. 

 

Pewnie, zrób tylko bezpiecznik na wyjściu, ja jeszcze dalem hebel na cała instalacje 12V bo mam w planie panele 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MARKON napisał:

Pewnie, zrób tylko bezpiecznik na wyjściu, ja jeszcze dalem hebel na cała instalacje 12V bo mam w planie panele 

Jak się ma hebel do paneli? Chodzi o to, żeby nie ładował się akumulator cały czas jak przyczepa stoi na parkingu? Czy to mu szkodzi jeśli będzie ładowana tylko na podtrzymaniu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.