Skocz do zawartości

Historia edycji

Jaśki

Jaśki

20 minut temu, lbuster napisał:

W skrajnym przypadku, gdy ładować będzie i solar i ładowarka, będzie on na granicy obciążalności i może strzelić.

Właśnie nie mogę teraz tego znaleźć, ale ktoś mądry napisał na forum, że ładowarka procesorowa (ja mam Jula) i regulator MPPT są na tyle "inteligentne" aby nie ładować na raz zbyt dużym prądem

 

20 minut temu, lbuster napisał:

U mnie panel lub przewody są blisko anteny i zakłócają odbiór sygnału radiowego (TV jest OK). W praktyce radia mogę słuchać tylko w nocy :(

Ja nie jestem takim audiofilem aby instalować radio na stałe w przyczepie. mam małe przenośnie, które jest za razem głośniczkiem dla telefonu i czytnikiem USB/SD więc z anten na stałe chodzi tylko TV

20 minut temu, lbuster napisał:
2 godziny temu, Jaśki napisał:

podłączone bezpośrednio do akumulatora (przewód 2x 2,5mm2) gniazda USB i zapalniczkowe (zabezpieczone bezpiecznikiem 5A i włącznikiem kołyskowym)

Na końcu prac przełączyłbym ten obwód pod regulator, by zabezpieczał akumulator przed nadmiernym rozładowaniem.

5A może się przepalić przy gniazdach zapalniczki - miej w zapasie większe.

tutaj ładuję praktycznie tylko telefony i radyjko przez USB. gniazdo zapalniczki wsadziłem w ramkę chyba trochę na wyrost. Oczywiście mam zapas różnych bezpieczników :) 

 

20 minut temu, lbuster napisał:

Wydaje mi się, że regulator bardziej się grzeje niż zasilacz, więc i jego żywotność może się zmniejszyć. Z drugiej strony, gdy używamy piecyka to także słońce z reguły mniej operuje, więc i regulator będzie działał na mniejszych "obrotach".

Dokładnie mam takie same przemyślenia i dlatego chcę zdecydować się na montaż w szafie. Dodatkowo będzie tam najkrótsza droga dla przewodów solarnych, które jak wiadomo najmocniej "pracują" i dlatego chcę aby akurat te przewody były jak najkrótsze

 

20 minut temu, lbuster napisał:

Mam nadzieję, że AKU nie będzie w tej szafie?

oczywiście, że nie :) jest pod podkową :)

Jaśki

Jaśki

9 minut temu, lbuster napisał:

W skrajnym przypadku, gdy ładować będzie i solar i ładowarka, będzie on na granicy obciążalności i może strzelić.

Właśnie nie mogę teraz tego znaleźć, ale ktoś mądry napisał na forum, że ładowarka procesorowa (ja mam Jula) i regulator MPPT są na tyle "inteligentne" aby nie ładować na raz zbyt dużym prądem

 

11 minut temu, lbuster napisał:

U mnie panel lub przewody są blisko anteny i zakłócają odbiór sygnału radiowego (TV jest OK). W praktyce radia mogę słuchać tylko w nocy :(

Ja nie jestem takim audiofilem aby instalować radio na stałe w przyczepie. mam małe przenośnie, które jest za razem głośniczkiem dla telefonu i czytnikiem USB/SD więc z anten na stałe chodzi tylko TV

15 minut temu, lbuster napisał:
2 godziny temu, Jaśki napisał:

podłączone bezpośrednio do akumulatora (przewód 2x 2,5mm2) gniazda USB i zapalniczkowe (zabezpieczone bezpiecznikiem 5A i włącznikiem kołyskowym)

Na końcu prac przełączyłbym ten obwód pod regulator, by zabezpieczał akumulator przed nadmiernym rozładowaniem.

5A może się przepalić przy gniazdach zapalniczki - miej w zapasie większe.

tutaj ładuję praktycznie tylko telefony i radyjko przez USB. gniazdo zapalniczki wsadziłem w ramkę chyba trochę na wyrost. Oczywiście mam zapas różnych bezpieczników :) 

 

16 minut temu, lbuster napisał:

Wydaje mi się, że regulator bardziej się grzeje niż zasilacz, więc i jego żywotność może się zmniejszyć. Z drugiej strony, gdy używamy piecyka to także słońce z reguły mniej operuje, więc i regulator będzie działał na mniejszych "obrotach".

Dokładnie mam takie same przemyślenia i dlatego chcę zdecydować się na montaż w szafie. Dodatkowo będzie tam najkrótsza droga dla przewodów solarnych, któr jak wiadomo najmocniej "pracują" i dlatego chcę aby akurat te przewody były jak najkrótsze

 

18 minut temu, lbuster napisał:

Mam nadzieję, że AKU nie będzie w tej szafie?

oczywiście, że nie :) jest pod podkową :)

  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.