Skocz do zawartości

Karawaningowe (i nie tylko) artykuły i ciekawostki znalezione w sieci


BJoe

Rekomendowane odpowiedzi

15 minut temu, Maras napisał:

A jakby przyczepa ze swoim podwoziem robiła tylko za magazyn energii w postaci tylko samych aku ,które by wspomagały autko cos jak power bank. 

Podejrzewam, że przewód przyłączeniowy do przyczepy by był grubości ręki. Dużo tego prądu by musiało tam iść. 

 

 

 

Edytowane przez Piotrekm13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

22 godziny temu, peja76 napisał:

przyczepa kempingowa z elektrycznym napędem

Producent od razu pomyślał o obniżeniu środka ciężkości i rozkładzie mas. A 80kWh baterie mogą "trochę" ważyć.

Widoczna na zdjęciu drabinka (w tylnej części przyczepy) to element kontrolowanej strefy zgniotu.

chassis.jpeg.b5791eca77cc7bc1c674669af1765b4c.jpeg

 

Skoro już wybiegamy w przyszłość, to propozycja zmiany jednego z elementów...

737799659_dethleffsframe.thumb.png.8864ba12f810b5357a49e8ba94833004.png

 

I od razu zagadka - co przedstawia grafika ?

connection1.thumb.png.32779ee04b2ae1fe62abcd777a86d0cd.png

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Piotrekm13 napisał:

Gniazdohak???

Niepotwierdzone informacje mówią, że projektant nie rozpoczął produkcji z powodu braku "chwytliwego" marketingowo określenia.:D

Dzięki @Piotrekm13 :bravo: może ruszyć z tematem.:brawo:

Zatem

"Gniazdohak" rodem ze Szwecji

semcon.jpeg.2cce2974db126cdf89ef8fe6067532bc.jpeg

 

https://semcon.com/addperspectives/

Cały "myk" polega na tym, że to nie przyczepa ale właśnie holownik podpinany jest do przyczepy.

https://www.autoexpress.co.uk/car-news/105289/automatic-caravan-and-trailer-hitch-concept-revealed

Pozdrawiam

ps. @Piotrekm13 - :hej:

Edytowane przez Tofel (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Maras napisał:

A jakby przyczepa ze swoim podwoziem robiła tylko za magazyn energii w postaci tylko samych aku ,które by wspomagały autko cos jak power bank. 

Już ktoś na to wpadł. :palacz:

https://wrc.net.pl/mh-samochod-elektryczny-bedzie-mial-wiekszy-zasieg-firma-ep-tender-wymyslila-jezdzacy-powerbank

46 minut temu, Tofel napisał:

A 80kWh baterie mogą "trochę" ważyć.

Sam napęd to pewnie ze 50 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Tofel napisał:

"Gniazdohak" rodem ze Szwecji

Już widzę podpinanie. Podjeżdżam na cztery razy i w końcu mam gniazdohak kilkanaście centymetrów od zderzaka. Zostaje tylko cofnąć na wprost. Niestety na kempingu jest dołek i jedno koło w niego wpada, i w ten sposób mam dziurę w zderzaku na drugi gniazdohak powyżej oryginalnego. :mlot:

Dziękuję wolę sobie poszarpać ręcznie... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, peja76 napisał:

i w końcu mam gniazdohak  :winner::ok::D

Ja miałem gniazohak, zanim jeszcze były modne. Niestety mam zdjęcie tylko z operacji usuwania go (poniżej). Ostatecznie przeszedłem na zwykły hak. :D

image.png.e7023829ada4915a71258a0700e159d5.png

image.png.4af88a34f47c80b033ccf014a63a02e2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc już przy gniazdohaku powiedzcie mi panowie jak 2 tony ma się trzymać na trzech „kulkach z łożyska” :laugh:

mam hak wpinany westfalia i zanim znalazłem kule nie byłem pewien jak to działa. Po odnalezieniu i sprawdzeniu go patrze a tam 2 tony mogą być holowane i cały hak trzymają 3 kulki z łożyska :laugh: jak mi to w domu powiedzieli „ ktoś mądrzejszy od ciebie to wymyślił” ale ja mam przyjęte żeby było „z zapasem” i dla mnie te 3 kulki to nie jakiś wielki zapas :laugh:

co o tym myślicie :laugh:?

 

E4878E86-FD48-4318-8881-D97BE3993261.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Tomek515 napisał:

Będąc już przy gniazdohaku powiedzcie mi panowie jak 2 tony ma się trzymać na trzech „kulkach z łożyska” :laugh:

mam hak wpinany westfalia i zanim znalazłem kule nie byłem pewien jak to działa. Po odnalezieniu i sprawdzeniu go patrze a tam 2 tony mogą być holowane i cały hak trzymają 3 kulki z łożyska :laugh: jak mi to w domu powiedzieli „ ktoś mądrzejszy od ciebie to wymyślił” ale ja mam przyjęte żeby było „z zapasem” i dla mnie te 3 kulki to nie jakiś wielki zapas :laugh:

co o tym myślicie :laugh:?

 

E4878E86-FD48-4318-8881-D97BE3993261.jpeg

Czemu chcesz obciążać to siłą 2 tony. :blink: To nie jest do tego zaprojektowane. Dwie tony stoi na asfalcie z tyłu, a ciągniesz z siłą może z 200-300kg.  A tak poza tym, to liczyłeś ile te kulki wytrzymają nacisków według hipotez Hertza? Ile zapasu wyszło?:niewiem:

Edytowane przez Piotrekm13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Amerykę odkryłeś, wszystkie wypinane Westfalie tak działają od lat. Kulki odpowiadają za przenoszenei sił piononowych, a nie za uciąg haka, a hak pod obciążeniem w zasadzie nie będzie miał przesadnych tendencji do tego, żeby z gniazda wypaść. Gdyby włożyć do gniazda końcówkę pozbawioną kulek, to też nie wypadnie pod swoim ciężarem, bo ją kula przeważy i nawet bez kulek się zaklinuje w gnieździe :)

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Maras napisał:

A jakby przyczepa ze swoim podwoziem robiła tylko za magazyn energii w postaci tylko samych aku ,które by wspomagały autko cos jak power bank. 

Gdzieś coś takiego widziałem, takie mobilne centra ładowania. Duża przyczepa, na pokładzie bateria akumulatorów + agregat. :) Zdycha ci autko, szybko ładujesz z akumulatorów, a dostawca w drodze do ciebie ładuje sobie te akumulatory agregatem. Takie pseudo zielono mi, rozwiązanie zamiast lawety/holowania. Oczywiście usługa płatna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Piotrekm13 napisał:

Czemu chcesz obciążać to siłą 2 tony. :blink: To nie jest do tego zaprojektowane. Dwie tony stoi na asfalcie z tyłu, a ciągniesz z siłą może z 200-300kg.  A tak poza tym, to liczyłeś ile te kulki wytrzymają nacisków według hipotez Hertza? Ile zapasu wyszło?:niewiem:

To tak Panowie trochę z przymrużeniem oka :laugh: ja wiem, że to wytrzyma ale Po prostu trzy kulki i na tym budka?:laugh: jak to tak :laugh:

@czyś w tym modelu one odpowiadają za uciąg haka. On nie jest wpinany od dołu jak większość. Po prostu ciągniesz budkę na trzech kulkach :laugh:

Wiem że to znane rozwiązanie ale to tak przy temacie "gniazdohaka" :P

Edytowane przez Tomek515 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpinany poziomo - też to nic nie zmienia. Między te kulki od środka wchodzi stalowy bolec. Nacisk pionowy na hak też będzie "trzymał" całość na miejscu, kulki nigdy nie będą przenosić 100% sił na haku, musiałby być nacisk ~0 kg i idealnie wzdłuż osi haka działanie sił, ale w takim położeniu nikłe szanse żeby na końcówkę działały jakiekolwiek duże siły. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.