Skocz do zawartości

Panel słoneczny GS 50 - tani z allegro - ma ktoś zdanie na ten temat?


Kamil_xxx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

na allegro są panele amorficzne 50W za 75zł, cena się wydaje bardzo atrakcyjna, jest w tym jakiś haczyk? amorficzne z tego co czytałem między innymi na tym forum panele amorficzne są tanie i dobre bo są dobre i tanie. (tańsze, lepsze przy pracy poziomej) Problem tych z tematu jest taki, że mają wyższe napięcie więc pewnie będzie trudniej będzie dobrać regulator napięcia nie wszystkie zniosą 62V.

 

Prosiłbym o opinię osoby będące w temacie - czy ten konkretny panel w tej cenie warto kupić? mono czy polikrystaliczne można kupić max 10-20w w tej cenie.

Ewentualnie prosiłbym o polecenie jakiegoś taniego, godnego polecenia regulatora i pomoc w zakresie akumulatora. Czy akumulator firmy MW Power to jest dobry wybór? Jakiej pojemności akumulator do tego dobrać? Planując wcześniej panel 20W myślałem o akumulatorze 12V 18Ah (w cenie 84zł na allegro). Czy można akumulatory łączyć równolegle żeby podwoić pojemność? czy też może takie połączenie na dłuższy czas to zły pomysł? wolałbym mieć 12V niż 24V w przyczepie ze względu na to że odbiorniki są na 12V więc odpada kombinowanie z zasilaczem 24->12V.

 

Jaka jest różnica między regulatorem napięcia PWM i MPPT - czy dobrze rozumiem, że PWM (ten tańszy) jest tylko do typowych napięć 12-24V - tzn "obcina" napięcie wejściowe żeby ładować akumulator, a MPPT to jest taka jakby przetwornica DC-DC i wykorzystuje całą dostępną moc?

 

czyli mając panel dający 50V i 1A, stosując PWM który "wytrzyma" to napięcie i akumulator 12V to on tak naprawdę będzie ładował ten akumulator prądem 1A (czyli 38V*1A=38W pójdzie w kibel)?

 

pozdrawiam. Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale "pijesz" do mocy czy że to lipa jest?50w w moim przypadku spokojnie wystarczy, miałem kupić 20w więc i tak będę miał nadwyżkę. Jedynie że kontroler ładowania drogi jest, ale na elektrodzie ktoś pisał że zrobił sam i cena wyszła przyzwoita.

 

Pozdrawiam. Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Podstawowy błąd w tworzeniu instalacji solarnej - kierowanie się ceną i poszukiwanie najtańszych paneli.
Wszystko jest na forum opisane: od czego zacząć, jakie panele, jaki akumulator i czy można je łączyć oraz jak, jaki kontroler i cała reszta.
Poszukaj i przeczytaj - lektura przynajmniej na jeden dzień, czytając tylko pobieżnie.
Panele wskazane przez Ciebie, nie są odpowiednie dla karawaningu. To panele dla tworzenia dużych instalacji np. przydomowych.
Z napięciem 43 V, odpowiedni kontroler sobie bez problemu poradzi, oczywiście najtańszy będzie kosztował tyle, co 4 takie panele. Pytanie tylko, jaki jest sens montowania panelu dającego lekko ponad jeden amper, bardzo ciężkiego (waży prawie tyle, co 2 standardowe panele 100 W), nieposiadającego ramy (samo szkło) i wielkiego ( 124,5 cm x 63,5 cm )?
Zadajesz pytania, które świadczą, że nie masz dostatecznej wiedzy w tym zakresie. Elektroda nie jest rozwiązaniem dla każdego. Nie wystarczy przeczytać, aby mieć gwarancję sukcesu. Oczywiście możesz eksperymentować, ale to są koszty, których chcesz uniknąć, a bez tematycznego przygotowania, to każda wydana na taki cel kwota, będzie raczej powiększać Twoje straty
W takich przypadkach, najlepsze są gotowe i sprawdzone rozwiązania. Zadałeś pytanie"od końca", więc taką, a nie inną odpowiedź od Kolegi Bartosza uzyskałeś. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te panele w pelnym sloncu lezac na plasko moze w porywach dadza 1,5A - mialem kiedys taki wynalazek na starej cepce, i szybko polecial na dzialke...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Dzięki za odpowiedź. Faktycznie właściwości mechanicznych nie bralem pod uwagę. Ale trochę na elektronice się znam i ten 1A przy napięciu 50V mnie nie przeraża (1x50=50W - mi wystarcza, ale każdemu wg. potrzeb). Jedynie kontroler... Ale jak sie poszuka to mppt poniżej 200zl można mieć, wiec dramatu nie ma. Dzięki niskiemu prądowi wystarczy cieńszy przewód więc to raczej zaleta jest. No ale przekonałeś mnie właściwościami mechanicznymi - tu nie dyskutuje ;)

 

Generalnie forum czytałem, ale raz na jakiś czas można temat odświeżyć - postęp idzie do przodu - kiedyś np. sterowniki mppt były drogie i to mogła być przeszkoda.

 

Dzięki za info i pozdrawiam. Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko 3 słowa z ustaleń w razie jak by kogoś interesowało:

- ten panel powinien przy dobrym oświetleniu ładować akumulator 12V prądem ok. 3,7A (BartoszK pisał że tym można tylko telefon naładować ;) - przy 5V będzie prawie 9A więc kilka telefonów jednocześnie się naładuje),

- na tablicy znalazłem człowieka który sprzedaje zbudowane przez siebie regulatory MPPT za 170zł, wg. niego ten regulator może obsłużyć 3 takie panele.

- regulator MPPT tak dobiera odbierany prąd od baterii, żeby moc była jak największa (charakterystyka paneli jest taka, że w zależności od odbieranego prądu napięcie się zmienia, więc czasem warto ograniczyć odbierany prąd bo wzrastające napięcie to zrekompensuje) - dla przypomnienia dla ludzi którzy się śmieją z prądu 1A: moc to jest napięcie razy prąd (U*I), czyli 50V*1A to jest to samo co  12V*4,1A, a nawet to samo co 5V*10A - temat załatwia przetwornica DC DC wbudowana w regulator MPPT.

- licząc koszty:

50W z regulatorem (amorficzny: 245zł, monokrystaliczny: ok. 320zł)

150W z regulatorem (amorficzny: 400zł, monokrystaliczny: ok. 670zł)

 

Różnica jakaśtam jest. Ze względu na gabaryty i wagę pewnie bardziej na działkę niż na przyczepę ;)

 

pozdrawiam. Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Też jestem zainteresowany niekoniecznie tym , ale panelem solarnym.

To, że ten GS50 waży ok. 14 kg to chyba nie jest aż taka wielka wada, co ? A moc max 50W to teoretycznie sporo, tyle że to moc

maksymalna...

 

pzdr Nix

Edytowane przez Nix2 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby zastosować taki fabryczny regulator?

http://www.ledon.eu/pl/falowniki-i-kontrolery-/2583-kontroler-ladowania-tracer-1210rn-12v-24v-10a-mppt.html

 

A realnie patrząc... Co do wad panelu GS-50... to jakie one konkretnie są, prócz masy >14kg?

pzdr! Nix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://olx.pl/i2/oferta/regulator-ladowania-mppt-do-paneli-uoc-100v-CID628-ID8L2gn.html#:40e2014f91

 

Ale widzę że pojawiło się w niewiele wyższej cenie gotowych z chin. Nie mam za bardzo zdania, ale ten robiony wygląda solidnie.

 

Ja dałem się przekonać i zamówiłem zestaw 30W z akumulatorem i sterownikiem soltec.

 

Co do wad amorficznych to właśnie ich waga i brak metalowej obramówki. Chociaż podejrzewam że jak się użyje nmocowań z gumami to będzie dobrze. A. No i większe trochę są.

 

Pozdrawiam. Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/zestaw-sloneczny-eko-12v-30w-panel-fotowoltaiczny-i5365747680.html

 

Ją kupiłem to. A czy dobre? Mogę się pochwalić jak przetestuję. Trzeba sobie dokładnie przeliczyć czego się oczekuje. Ja na stałe chcę mieć tylko podgląd z pozostawionej komórki z androidem (taki alarm bo zostawię przyczepę na większość sezonu 70km od domu), a w czasie zamieszkiwania pompka wody, jakieś oświetlenie led. Wyliczyłem że wystarczyło by mi spokojnie 20W ale wziąłem 30W żeby lekki zapas był. Generalnie jestem początkującym "przyczepiarzem" więc robię trochę na czuja. Wychodzę z założenia że skoro wytrzymuję tydzień na biwaku z prądem z samochodu to i tak teraz będę miał lepiej ;)

 

Pozdrawia. Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.