Skocz do zawartości

Pytanie o możliwość podłączenia akumulatora do przyczepy Knaus komfort 365


BladyWiesiek

Rekomendowane odpowiedzi

Od niedawna użytkuję przyczepę kempingową na działce rekreacyjnej. Raczej na stałe będzie z nią "związana". Poprzedni właściciel twierdzi, że w tym modelu istnieje możliwość podłączenia akumulatora i widział kable połączeniowe, ale nie był w stanie mi powiedzieć gdzie dokładnie się znajdują. Sam po prostu z tego nie korzystał. Starałem się je znaleźć, ale pomimo dokładnego przeszukania przyczepy nie udało mi się to. Także, albo źle szukałem albo jedyną możliwością podłączenia akumulatora jest "jakiś patent". Przyczepka ma gniazdo przyłączeniowe do auta oraz sieci elektrycznej. W jaki sposób radzilibyście mi podłączyć akumulator? Nie znam się w ogóle na elektryce, także łopatologiczne wytłumaczenie będzie niezbędne. Z góry dziękuje za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez zdjęć, najpewniej nikt Ci nie pomoże. Wklej zdjęcia wszystkich urządzeń do których idą kable, wtedy może się coś poradzi. Najprościej jest wpiąć w gniazdo haka. Ilu pinową masz wtyczkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, kolego żeby odpowiedzieć wyczerpująco na twoje pytanie to tak ja mój przedmówca napisał jakieś fotki by pomogły , jak to przyczepa, a tak z innej beczki kable do akumulatora najczęściej są w szafie, pod łóżkiem lub w przednim luku bagażowym więc możliwości jest wiele. napisz jaka to przyczepa , zrób zdjęcia urządzeń w szafie i pod łóżkiem i wtedy coś będziemy mogli doradzić.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od niedawna użytkuję przyczepę kempingową na działce rekreacyjnej. Raczej na stałe będzie z nią "związana". Poprzedni właściciel twierdzi, że w tym modelu istnieje możliwość podłączenia akumulatora i widział kable połączeniowe, ale nie był w stanie mi powiedzieć gdzie dokładnie się znajdują. Sam po prostu z tego nie korzystał. Starałem się je znaleźć, ale pomimo dokładnego przeszukania przyczepy nie udało mi się to. Także, albo źle szukałem albo jedyną możliwością podłączenia akumulatora jest "jakiś patent". Przyczepka ma gniazdo przyłączeniowe do auta oraz sieci elektrycznej. W jaki sposób radzilibyście mi podłączyć akumulator? Nie znam się w ogóle na elektryce, także łopatologiczne wytłumaczenie będzie niezbędne. Z góry dziękuje za rady.

Witam !

Czy Twoja przyczepka, to taka, jak na fotce ?

post-8228-0-53353400-1374447934_thumb.jpg

Jeśli tak, to nie sądzę, aby było tam gdzieś fabryczne przyłącze do akumulatora.

Raczej szkoda szukać. Jakby temat się nie rozwinął, to w każdym przypadku, przed zainstalowaniem akumulatora, poczytaj np.   tu   , zwłaszcza, jeśli myślałeś o umieszczeniu go w przestrzeni mieszkalnej i tam też miałby być ładowany (nie dotyczy akumulatorów z wewn. rekombinacją gazów, np. żelowych). Piszesz, ze w ogóle nie znasz się na elektryce, więc tym bardziej poczytać warto.

 

Schemat prostej, a jednocześnie automatycznie działającej instalacji był np.   tu 

 

:banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez zdjęć, najpewniej nikt Ci nie pomoże. Wklej zdjęcia wszystkich urządzeń do których idą kable, wtedy może się coś poradzi. Najprościej jest wpiąć w gniazdo haka. Ilu pinową masz wtyczkę?

 

Najpóźniej do środy powinienem być na działce i wówczas mógłbym wykonać zdjęcia. Przyczepa posiada 7 pinową wtyczkę przyłączeniową do samochodu.

 

Witam, kolego żeby odpowiedzieć wyczerpująco na twoje pytanie to tak ja mój przedmówca napisał jakieś fotki by pomogły , jak to przyczepa, a tak z innej beczki kable do akumulatora najczęściej są w szafie, pod łóżkiem lub w przednim luku bagażowym więc możliwości jest wiele. napisz jaka to przyczepa , zrób zdjęcia urządzeń w szafie i pod łóżkiem i wtedy coś będziemy mogli doradzić.

 

Pozdrawiam serdecznie.

 

Wszystkie te miejsca przeszukałem. Pod łóżkiem znajduje się plastikowa skrzynka. Miałem nadzieje, że w niej znajdę kable połączeniowe do akumulatora, niestety były w niej jedynie jakieś elementy elektryczne. Zrobię jej zdjęcie następnym razem.

 

Witam !

Czy Twoja przyczepka, to taka, jak na fotce ?

attachicon.gifKnaus komfort 365.jpg

Jeśli tak, to nie sądzę, aby było tam gdzieś fabryczne przyłącze do akumulatora.

Raczej szkoda szukać. Jakby temat się nie rozwinął, to w każdym przypadku, przed zainstalowaniem akumulatora, poczytaj np.   tu   , zwłaszcza, jeśli myślałeś o umieszczeniu go w przestrzeni mieszkalnej i tam też miałby być ładowany (nie dotyczy akumulatorów z wewn. rekombinacją gazów, np. żelowych). Piszesz, ze w ogóle nie znasz się na elektryce, więc tym bardziej poczytać warto.

 

Schemat prostej, a jednocześnie automatycznie działającej instalacji był np.   tu 

 

:banan:

 

Tak to dokładnie taka przyczepa. Zamierzam nabyć akumulator żelowy 45Ah [musiałem wybrać dobry stosunek pomiędzy pojemnością a wagą aby nie przeciążać kręgosłupa], także wygląda na to, że mógłbym go zamontować w środku przyczepy.

Jeśli faktycznie nie ma fabrycznych kabli przyłączeniowych akumulatora to rozumiem, że samemu trzeba będzie się wpiąć w instalacje lub wykorzystać 7 pinowe złącze zasilające przyczepę. Tylko jak się w nie wpiąć tak aby nie paliły się światła przyczepy a działało w niej oświetlenie czy pompa wody? Kabel ten ma 7 pinów a z akumulatora idzie plus (+) i minus (-) [2 kable], jak to połączyć? Przepraszam za tak prymitywne pytanie, ale nie znam się na tym zupełnie a nie chce nic popsuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jeśli chodzi o podłączenie to żeby cokolwiek zadziałało to przy wtyczce 7-pinowej jest tylko jedna możliwość ( pod warunkiem że jest to podłączone do instalacji wewnętrznej), i do rzeczy na pin nr3 należy podać biegun ( -) a na pin nr2 podać biegun (+) i sprawdzić co działa w przyczepie, zwróć uwagę że rysunek pinów to widok gniazda !!!!!!!!

 

post-1979-0-71698300-1374525331_thumb.jpg

 

posiłkuj się tym schematem

 

Pozdrawiam serdecznie i powodzenia .

Edytowane przez California (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, kup gniazdo (w dowolnym sklepie motoryzacyjnym lub allegro), klemy (też są w sklepach) oraz gniazdo na bezpiecznik (ok. 20A) i sam bezpiecznik. Podjedź do elektryka i poproś aby na jednym końcu pozagniatał Ci końcówki żeńskie i od razu wpiął  gniazdo (powiedz, że do światła przeciwmgielnego), a na drugim końcu przykręcił Ci klemy, Gdzieś na tym przewodzie (najlepiej najbliżej akku, niech zamontuje jeszcze ten bezpiecznik).

 

Jedziesz na działkę z takim przewodem (powiedzmy około 50cm długości) i montujesz akku  tym kufrze na dyszlu a gniazdo z jego boku (na zewnątrz). Podpinasz wtyczkę pod to gniazdo i powinno być po temacie.

Koszty oceniam:

- gniazdo około 40zł

- przewód (pewnie jakiś masz lub 2zł za mb)

- końcówki - 40gr

- klemy 10zł

- bezpiecznik z gniazdem do niego - 2 zł

- usługa elektryka 10zł lub jakieś dobre piwo (zajmie mu to około 5 minut)

 

nie musisz już się zastanawiać co i jak. Pozostaje tylko kwestia ładowania akku, ale zakładam, że prostownik umiesz podłączać w aucie to i tu sobie dasz radę :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.