Skocz do zawartości

Nordelettronica NE213


areko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Zamontowałem na swojej budce dwa panele po 150W, podłączyłem wszystko zgodnie ze schematami, które pojawiły się na tym forum jakiś czas temu (publikowane przez kolegę Kristofera dwa lata temu, dziękuję!) oraz sugerując się schematem z niemieckiego forum http://abload.de/img/verdrahtung_2013-10-1lnsmw.png, gdzie zastosowano podobnie jak u mnie regulator 30A. Poprzez hebel i kilka bezpieczników wszystko zasila 150Ah akumulator. Akumulator po podłączeniu zgodnie z powyższymi schematami do energobloku zasila mi przyczepę. Wszystko gra!

 

Mam 3 pytania, gdyż analiza poprzednich wątków nie do końca wyjaśnia moje wątpliwości:

 

1. Czy w czasie jazdy auto które poprzez 13pin złącze podaje 12V do cepki będzie również ładować akumulator w budce? Czy przypadkiem nie odbywa się to wtedy kosztem ładowania akumulatora w aucie? Jeśli tak, to nie potrzebuję tego, mam solary, lepiej niech alternator porządnie doładuje aku w aucie. Czy wystarczy wtedy odpiąć piny 9 i 13 w złączu do auta, znalazłem to w innym wątku, dotyczącym innego EBL-a więc nie jestem pewien? Poza tym wolałbym tam nie grzebać. Mam też hebel przy aku, mogę go odłączać na czas jazdy, ale wtedy nie będzie doładowywany z paneli. A może zakładając, że aku w budce będzie prawie full a panele też będą go doładowywać w czasie jazdy, to prąd z auta nie będzie zbytnio pobierany?

 

2. Co się będzie działo po podłączeniu 220V - normalnie przez zewnętrzne wejście budki? Czy prostownik EBL-a zacznie ładować akumulator w budce, czy też niesie to jakieś ryzyka i lepiej odłączać go wtedy heblem?

 

3. I ostatnie pytanie. Panele na dachu spiąłem równolegle, ale czytałem na tym forum, że powinno się zastować diody do ich izolacji (bodajże diody Schottkiego?). W schemacie nie znalazłem takiej informacji albo przegapiłem. Czy w przypadku paneli elastycznych również należy stosować diody? Mam wydzieloną puszkę na dachu łączącą panele więc w razie co jest miejsce gdzie mógłbym te diody dodać.

 

Pozdrawiam,

Arek

 

 

 

post-21118-0-95493800-1466363941_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.