Skocz do zawartości

Jaka przyczepe moge ciagnac ?


Rekomendowane odpowiedzi

ale były tez zapisy które mnie wprowadzały w zakłopotanie i ww. zapis prawny.

Stan prawny sam podałeś. Masz jasno napisane, że powyżej 3,5t musisz mieć odpowiedni wpis do prawa jazdy

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 48
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

... a dodatkowo (jeśli chodzi tylko o uprawnienia dla prawa jazdy):

MW - masa własna i masa ładunku, to nie jest DMC przyczepy, tylko MR - masa rzeczywista przyczepy.

DMC przyczepy masz wpisane w DR - dowodzie rejestracyjnym tej przyczepy.

:nono:

Spoko spoko. Napisałem tak w telegraficznym skrócie. Laweta to 600 kg a moja łódka to de facto 500 kg czyli MR 1200 kg . Wpisałem 1300 dla ogólnienie.

TERAZ męczę się z prawo jazdy B, B96 i nadanymi mi uprawnieniami. :)

Edytowane przez Robertos2000 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.info-car.pl/infocar/artykuly/masz-kategorie-b-zobacz-czym-mozesz-jezdzic.html

 

Nie rozumiem problemu.

Z danych Twojego samochodu wynika, że zestaw może mieć max DMC 2800 kg, czyli w żadnym przypadku nie przekroczysz 3500 kg, które masz z uprawnień PR, chyba, że będziesz chciał zmienić holownik na taki o innych parametrach :hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.info-car.pl/infocar/artykuly/masz-kategorie-b-zobacz-czym-mozesz-jezdzic.html

 

Nie rozumiem problemu.

Z danych Twojego samochodu wynika, że zestaw może mieć max DMC 2800 kg, czyli w żadnym przypadku nie przekroczysz 3500 kg, które masz z uprawnień PR, chyba, że będziesz chciał zmienić holownik na taki o innych parametrach :hmm:

Problem jest tu, że Robert rozumie przepisy tak, że tylko przyczepę lekką można ciągnąć na B a wszystkie inne przyczepy ciężkie na B96. I Robert szuka problemu tam gdzie go nie ma :-)

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:bzik: 
Reasumując: jest prawo jazdy kat.B, jest laweta z DMC 1300, jest ograniczenie dla zestawu w postaci F3 (DR holownika) 2800, MR zestawu = 1200, więc MR holownika nie może przekroczyć 1600.  Jeśli tak będzie, to wystarczy wsiąść i jechać, gdzie dusza zapragnie

PS
Zastanawiam się, jaka wartość widnieje w rubryce "G" holownika :hmm:

1600 minus G = możliwość załadunku (kierowca, pasażerowie, bagaże, paliwo itd.)

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram się podsumować mój przypadek. DMC mojej przyczepy to 1500kg + Hamulec najazdowy.

 

- wariant A, Jeep 2.1

DMC 2210 kg.

Q1 1600 kg.

1)Warunek do spełnienia w Pl 2210/1.33=1661kg >DMC przyczepy -OK

2) DMC+DMC= 1500 + 2210= 3710kg, prawojazdy B +B96 lub B+E

 

wariant B, Kia Sportage 2.0

DMC 1928 kg

Q1 > 1500 kg

1) 1928: 1.33= 1450 kg < DMC przyczepy, warunek nie spełniony

2) 1500+ 1928= 3418 kg. tylko kategoria B.

Z tym, ze nie spełniam warunku 1 i nie mogę legalnie tym jechać?

 

Dzięki za podpowiedzi!

 

Wysłane z mojego D2403 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję, abyś śledził wątek:

http://forum.karawaning.pl/topic/22124-nowe-rozporządzenie-dotyczące-warunków-technicznych-pojazdów/?p=483476

ewentualnie możesz zgłębić ostatnie zmiany w przepisach - może coś się jednak zmieniło z "1,33" :hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki TOM!

 

Czyli jest szansa dla mojego wariantu B :)

kia Sportage jest autem terenowym, napęd 4x4 i tu mogę mieć ulgę od wymagania DMC/1.33. W takim wypadku mój zestaw ma mniej niż 3500 kg i wymagana jest tylko kategoria B.

 

Wysłane z mojego D2403 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoniłem na dyżur do GITD, oficer poinformował mnie, że :

-Każda Przyczepa inna niż lekka, czyli powyżej 750kg, to kategoria B nie wystarcza. musi być B +B96, lub B+E.

- Co do zestawu to patrzy się na Q1 z DR auta i pozycja F1 z przyczepy. Jeśli Q1 jest > =F1. Jest Ok. Nie stosuje się żadnych dzielnikow 1,33 itp.

 

Wysłane z mojego D2403 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne przeczytaj ustawę i porównaj

 

Dz.U. z 2015 poz. 155 • Brzmienie od 4 stycznia 2016
USTAWA z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami

Rozdział 2
Osoby uprawnione do kierowania pojazdami

 

 

art. "6)   kategorii B:

a)  pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,

B)  zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c)  zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

d)  pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoniłem na dyżur do GITD, oficer poinformował mnie, że :

-Każda Przyczepa inna niż lekka, czyli powyżej 750kg, to kategoria B nie wystarcza. musi być B +B96, lub B+E.

- Co do zestawu to patrzy się na Q1 z DR auta i pozycja F1 z przyczepy. Jeśli Q1 jest > =F1. Jest Ok. Nie stosuje się żadnych dzielnikow 1,33 itp.

 

Wysłane z mojego D2403 przy użyciu Tapatalka

I po co gdziekolwiek dzwonisz? Trafiasz na ignoranta. Równie dobrze możesz zapytać kogoś pod budką z piwem. Wartość odpowiedzi jest taka sama. To że ktoś pracuje w policji czy w GITD nie znaczy, że zna się on na przepisach - niestety ale takie są fakty.

 

Przepisy reguluje ustawa a nie ktoś po drugiej stronie słuchawki, komu się coś wydaje.

Tak więc zamiast dzwonić to radzę czytać jaki jest stan prawny w Polsce.

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jacek00 ,

kto pyta nie błądzi, ale faktem jest, że ludzie którzy są od egzekwowania przepisów to nie mają o nich pojęcia.

Wiec sumie trzeba wiedzieć gdzie pytać ;p

Prawdopodobnie mylił się w kwestii kategorii B, ale też mówił ze nie stosuje się przelicznika 1,33.!?

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo weszło nowe rozporządzenie, które ponoć zlikwidowało przelicznik. Piszę ponoć bo tego nie sprawdzałem więc nie mam pewności czy jednak tam gdzieś tego nie ukryli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie mylił się w kwestii kategorii B, ale też mówił ze nie stosuje się przelicznika 1,33.!?

 

Bo to już tak u nas jest, że ci, którzy powinni wiedzieć, to na ogół nie wiedzą.

http://forum.karawaning.pl/topic/22124-nowe-rozporządzenie-dotyczące-warunków-technicznych-pojazdów/?p=483996

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.