Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem tutaj nowy. Nistety nigdy nie byłem w Chorwacji i stąd moje pytanie-prośba o jakis link dla laika. Co i gdzie zwiedzać to juz sporo poczytałem. Interesują mnie rady praktyczne.

1. jakie ubezpieczenia sa wymagane, gdzie najlepiej je w tej chwili nabyć? (promocje itp. )

2. jak większość pewnie, interesuje mnie ekonomiczny przejazd, moja terenówka i tak nie pędzi więc autostrady nie sa konieczne.Jaka drogę wybrać, co warto po drodze zwiedzić(moja pierwsza wycieczka)

3. Chętnie podążałbym za kimś jeśli nadążę :)

Za wszystkie rady, linki z góry dziękuję i przepraszam że tutaj się wtrąciłem, ale czasu na pisanie też niewiele :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam

Jestem tutaj nowy. Nistety nigdy nie byłem w Chorwacji i stąd moje pytanie-prośba o jakis link dla laika. Co i gdzie zwiedzać to juz sporo poczytałem. Interesują mnie rady praktyczne.

1. jakie ubezpieczenia sa wymagane, gdzie najlepiej je w tej chwili nabyć? (promocje itp. )

2. jak większość pewnie, interesuje mnie ekonomiczny przejazd, moja terenówka i tak nie pędzi więc autostrady nie sa konieczne.Jaka drogę wybrać, co warto po drodze zwiedzić(moja pierwsza wycieczka)

3. Chętnie podążałbym za kimś jeśli nadążę :)

Za wszystkie rady, linki z góry dziękuję i przepraszam że tutaj się wtrąciłem, ale czasu na pisanie też niewiele :(

 

Przepraszam ale zachowam się jak stary wyjadacz forumowy... poczytaj forum i użyj funkcji szukaj - jest pełno informacji i naprawdę duużo informacji !! Poczytaj relacje z wypraw kolegów, zajrzyj na forum cro.pl. I będzie naprawdę wszystko wiedział.

 

My np. ruszamy jutro. Wszystko jest w tym dziale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję! Zadałem 3 pytania, na które uzyskałem odpowiedź- "poszukaj sobie... " Zapowiada się ciekawie. Internet, forum to drugi świat. Jest tego za dużo, nie mam czasu siedzieć i godzinami szukać. Wielu z Was ma pewnie gotowce i bieżącą wiedzę np. co do ubezpieczeń czy drogi.

No nic, jak znajdę kilka godzin wolnego czasu to poszukam lub zapytam w innym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum :thank:

 

Dziękuję! Zadałem 3 pytania, na które uzyskałem odpowiedź- "poszukaj sobie...

 

Takie czasy u Nas nastały :]

 

 

Witam

Jestem tutaj nowy. Nistety nigdy nie byłem w Chorwacji i stąd moje pytanie-prośba o jakis link dla laika. Co i gdzie zwiedzać to juz sporo poczytałem. Interesują mnie rady praktyczne.

1. jakie ubezpieczenia sa wymagane, gdzie najlepiej je w tej chwili nabyć? (promocje itp. )

2. jak większość pewnie, interesuje mnie ekonomiczny przejazd, moja terenówka i tak nie pędzi więc autostrady nie sa konieczne.Jaka drogę wybrać, co warto po drodze zwiedzić(moja pierwsza wycieczka)

3. Chętnie podążałbym za kimś jeśli nadążę :)

Za wszystkie rady, linki z góry dziękuję i przepraszam że tutaj się wtrąciłem, ale czasu na pisanie też niewiele :(

 ad1. wymagane to jest aktualne OC auta

ad2. najekonomiczniej to wychodzi autostradami :hmm:  a co zwiedzić to zalezy co lubisz? przyrode, architekture ...

ad3. ja niestety w tym kierunku nie jade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wyjazdu samodzielnego to się trzeba trochę przyłożyć, jak się nie ma czasu to może trzeba obrać kierunek na biuro podróży. Pytania zadałeś takie że można elaboraty pisać ale nie wiem czy znajdziesz czas na czytanie.

Nawet nie nakreśliłeś dokąd chcesz jechać ani skąd i czy zestawem czy solo oraz na jak długo ... a to ma znaczenie choćby w opłatach drogowych, za to z oburzeniem stwierdzasz że las rąk niegotowy do pomocy.

W skrócie... ubezpieczenie tylko oc wymagane chyba że jedziesz do/przez Bośnie to jeszcze Zielona Karta.

Co gdzie i za ile... przeczytaj kilka relacji... dwie w mojej stopce choćby... Możesz druknąć i jechać w ciemno lub wprowadzić korekty swoje :D

Czy bardziej ekonomiczne jest tłuczenie się przez miasta i wioski, przyspieszanie i zwalnianie, postoje na światłach, krzyżówki itd. czy jednostajna jazda autostradą?

Do zwiedzania jest tyle, że za raz ani dwa nie da rady tego zwiedzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Pisałem, że do Chorwacji w pierwszym poście. Auto plus przyczepa. Wszystko do 3,5tony. Nie wiem jak jest teraz i w jakich krajach ale kiedys trzeba było te zielone karty czy cos kupować. Pojadę przez Czechy, Austrię i Słowenię. Nie wykluczam zwiedzenie Węgier i Włoch północnych. Dłuższa wyprawa się szykuje :)

Bywaja problemy z aklimatyzacją czy taka odległość nie wpływa na organizm znacząco? Pytam bo pojedziemy z 4-ro latkiem. Na pewno przeczytam wszystkie ciekawe tematy ale poważnie, teraz tyram za 2 żeby ten urlop mieć. Ledwie znajduje czas żeby tutaj zerknąć. Dużo łatwiej zapytać o konkretne rzeczy i uzyskać odp. w kilku zdaniach niz wyłapywac odpowiedzi na nie z morza tekstu. Dziękuję tym najcierpliwszym za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Pisałem, że do Chorwacji w pierwszym poście. Auto plus przyczepa. Wszystko do 3,5tony. Nie wiem jak jest teraz i w jakich krajach ale kiedys trzeba było te zielone karty czy cos kupować. Pojadę przez Czechy, Austrię i Słowenię. Nie wykluczam zwiedzenie Węgier i Włoch północnych. Dłuższa wyprawa się szykuje :)

Te państwa nie wymagają zielonej karty, także możesz na spokojnie mieć samo OC :) Jedyne państwa blisko tych, które chcesz odwiedzić i które wymagają zielonej karty to Bośnia i Hercegowina oraz Czarnogóra.

 

 

Bywaja problemy z aklimatyzacją czy taka odległość nie wpływa na organizm znacząco? Pytam bo pojedziemy z 4-ro latkiem. Na pewno przeczytam wszystkie ciekawe tematy ale poważnie, teraz tyram za 2 żeby ten urlop mieć. Ledwie znajduje czas żeby tutaj zerknąć. Dużo łatwiej zapytać o konkretne rzeczy i uzyskać odp. w kilku zdaniach niz wyłapywac odpowiedzi na nie z morza tekstu. Dziękuję tym najcierpliwszym za odpowiedzi.

Tutaj powiem Ci szczerze, że nie podróżowałem z dzieckiem i kamperem, ale dla 4 osób w osobówce jest co najwyżej męcząca ze względu na czas. Pogoda jakoś szczególnie się nie zmienia, największy przeskok u nas był między północną Chorwacją (Zagrzeb), a środkową (Split) różnica temperatury +15 stopni, ale jak na to reagują dzieci niech wypowie się ktoś doświadczony w takich podróżach.

 

Z kwestii formalnościowych to polecam zabrać ze sobą oświadczenie o zdarzeniu drogowym polsko-angielskie (super wersja jest na stronie PBUK, tam też znajdziesz dokładne info o zielonej karcie i liście państw) - oby się nie przydało, ale jeśli już to oszczędzi taki papierek czasu i nerwów. 

 

Druga rzecz to jest fajna darmowa aplikacja od MSZ - iPolak. Tam są skondensowane najpotrzebniejsze informacje odnośnie kraju w którym się poruszasz, info m. in. o przepisach ruchu drogowego, czy na danym terenie jest bezpiecznie, najpotrzebniejsze telefony, porady odnośnie karawaningu (gdzie można robić postoje itp.). Ważne, aby nie aktualizować jej za często za granicą ze względu na duże opłaty za transmisję danych ;)

 

Jak dla mnie koniecznością wyjazdu za granicę (a już zwłaszcza z dziećmi) jest też assistance pojazdu. Najważniejsze, aby były wysokie limity holowania (auta + przyczepy), naprawa na miejscu, nocleg w sumie też może się przydać i oprócz tego masz pomoc informacyjną itp.

 

Ze mnie to na razie tyle, jak coś to pytaj :)

 

Pozdrawiam,

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Pogoda jakoś szczególnie się nie zmienia, największy przeskok u nas był między północną Chorwacją (Zagrzeb), a środkową (Split) różnica temperatury +15 stopni, ale jak na to reagują dzieci niech wypowie się ktoś doświadczony w takich podróżach...

Bo tu jest przeskok przez góry i zmiana klimatu - w części kontynentalnej przed pasmem gór jest klimat środkowoeuropejski a na całym wybrzeżu śródziemnomorski.

 

Bywaja problemy z aklimatyzacją czy taka odległość nie wpływa na organizm znacząco? Pytam bo pojedziemy z 4-ro latkiem. ...

Jak przeżyliście ostatni wekend w PL to dacie radę i tam ;)

Edytowane przez gusia-s (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tu jest przeskok przez góry i zmiana klimatu - w części kontynentalnej przed pasmem gór jest klimat środkowoeuropejski a na całym wybrzeżu śródziemnomorski.

 

Jak przeżyliście ostatni wekend w PL to dacie radę i tam ;)

Nie przesadzaj tam zwykle leje .. Nie pamiętasz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tu jest przeskok przez góry i zmiana klimatu - w części kontynentalnej przed pasmem gór jest klimat środkowoeuropejski a na całym wybrzeżu śródziemnomorski.

 

Jak przeżyliście ostatni wekend w PL to dacie radę i tam ;)

Pytałem bardziej o zmianę flory bakteryjnej itd :) Wiem, że to nie Egipt ale wolę sie upewnić i dopytać niż niemile zaskoczyć na miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnych sensacji nie ma - jesteśmy na świeżo po 13 dniach na campingu w Zatonie koło Zadaru. Wraz z 9 latką i rocznym maluchem :) Plaża, baseny, tarzanie się w igliwiu, żwirku ... dziecko umorusane całymi dniami i dalej zdrowe :] .

Podróże ze zwiedzaniem po drodze jeden dzień w Wiedniu na trasie do, i jeden dzień w Budapeszcie na trasie z.  Mała dała radę bez problemu. Gorzej ze starszą bo znudzona jazdą :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.