Skocz do zawartości

Ledy, mostek prostowniczy


michal1614

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam koledzy , że wtrącę swoje pięć groszy. Ja w mojej budce zamontowałem akumulator 180Ah i całą instalację mam 12V . TZN oświetlenie , Telewizor, pompa wody, dmuchawa itd. Nie korzystam z prądu 230V.

Akumulator przy maksymalnym użytkowaniu wytrzymuje minimum siedem dni. Akumulator ładowany jest podczas jazdy alternatorem z samochodu. Uważam , że jest to bezpieczna i prosta instalacja elektryczna. Pozdrawiam :banan:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam koledzy , że wtrącę swoje pięć groszy. Ja w mojej budce zamontowałem akumulator 180Ah i całą instalację mam 12V . TZN oświetlenie , Telewizor, pompa wody, dmuchawa itd. Nie korzystam z prądu 230V.

Akumulator przy maksymalnym użytkowaniu wytrzymuje minimum siedem dni. Akumulator ładowany jest podczas jazdy alternatorem z samochodu. Uważam , że jest to bezpieczna i prosta instalacja elektryczna. Pozdrawiam :banan:.

 

 

U mnie w budce też mam taki duzy akumulator,(miałem w ciężarówce dwa takie duze ale w jednym padła cela, i zostały zakupione dwa nowe, tak więc zostałem szczęśliwym posiadaczem takiego aku za friko) ale wracając do tematu jak mam mozliwość podpiecia sie pod 230V to nie chce aby część oświetlenie mi migotało

 

Pozdrawiam30.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

................

Sam mostek nie wystarczy, będziesz miał pulsacje, dokładnie tak jak masz teraz.

Z resztą dodatkowy mostek ci nie jest potrzebny - nic nie wnosi.

.......

 

 

A niby z czego jest efekt pulsowania ledów?

 

Kolega ma na tej płytce prostownik na jednej diodzie Schotty'ego i dlatego mu diody pulsują, więc właśnie mostek na zasilaniu ledów jest mu konieczny.

 

Kondensator podbije napięcie i uszkodzi LEDy, lepiej zastosować gotowy produkt, np taki:

http://www.soltronik..._2a/p-3717.html

Jeśli obciążenie obwodu przekracza parametry stabilizatora należy obwód podzielić na kilka części.

 

Do ilu podbije według Ciebie elektrolit np.2200/35v wpięty między ledy a blok z wyjściem12v ?

 

Poza tym co miałby załatwić stabilizator napięcia przy takim prostowniku jaki ma kolega w swym bloku.

Na pewno nie efekt pulsowania diód.

 

...............

Jeśli obciążenie obwodu przekracza parametry stabilizatora należy obwód podzielić na kilka części.

 

Niepotrzebna robota a w niektórych przypadkach niewykonalna bo jeśli Kolega (jak pisze ) ma "Listwę led) to pewnie jest już zintegrowana więc podział jej na odrębne obwody wymagało by ingerować w jej budowę.

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensator podbije napięcie i uszkodzi LEDy, lepiej zastosować gotowy produkt, np taki:

http://www.soltronik..._2a/p-3717.html

Jeśli obciążenie obwodu przekracza parametry stabilizatora należy obwód podzielić na kilka części.

 

Kondensator nie podbije napiecia, jedynie spowoduje jego filtracje.

Dlaczego niby LEDy mialyby sie uszkodzic ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensator nie podbije napiecia, jedynie spowoduje jego filtracje.

Dlaczego niby LEDy mialyby sie uszkodzic ?

12VDC po zasilaczu sieciowym z prostownikiem to wartość skuteczna napięcia, która jest o pierwiastek z dwóch (1,42) mniejsza od wartości szczytowej sinusoidy. Tutaj jest to wyjaśnione : http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic827450.html

Prawidłowy filtr do wygładzenia pulsacji powinien być typu pi, tzn kondensator, cewka, kondensator. Jeśli LEDy są na 12VDC, uszkodzą się. W przypadku gdy prostownik pracuje buforowo z akumulatorem przyczepy funkcję filtra pełni akumulator.

 

Przepraszam koledzy , że wtrącę swoje pięć groszy. Ja w mojej budce zamontowałem akumulator 180Ah i całą instalację mam 12V . TZN oświetlenie , Telewizor, pompa wody, dmuchawa itd. Nie korzystam z prądu 230V.

Akumulator przy maksymalnym użytkowaniu wytrzymuje minimum siedem dni. Akumulator ładowany jest podczas jazdy alternatorem z samochodu. Uważam , że jest to bezpieczna i prosta instalacja elektryczna. Pozdrawiam .

Tak jest, to jest dobre rozwiązanie, ja dodatkowo zawsze wstawiam przekaźnik separacyjny uruchamiany pracą alternatora (zacisk D+) i montuję bezpiecznik 30A między akumulatorem samochodowym a akumulatorem dodatkowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12VDC po zasilaczu sieciowym z prostownikiem to wartość skuteczna napięcia, która jest o pierwiastek z dwóch (1,42) mniejsza od wartości szczytowej sinusoidy. Tutaj jest to wyjaśnione : http://www.elektroda...opic827450.html

Prawidłowy filtr do wygładzenia pulsacji powinien być typu pi, tzn kondensator, cewka, kondensator. Jeśli LEDy są na 12VDC, uszkodzą się. W przypadku gdy prostownik pracuje buforowo z akumulatorem przyczepy funkcję filtra pełni akumulator.

 

Yakater !! Wyjdź z klasy i wróć jak będziesz wiedział o czym mówisz.

 

Kolego . zaopatrz się w transformator, diodę Schottky;ego , zbuduj z tego zasilacz jaki ma Autor tematu i podłącz diody , a potem zamień diodę Schotky'ego na mostek Gretza bądź wepnij go dodatkowo w obieg przed ledami. Doświadczenie powie Tobie co powinieneś napisać.

 

" Prawidłowy filtr do wygładzenia pulsacji powinien być typu pi, tzn kondensator, cewka, kondensator "

 

Filtry się Tobie pomyliły. :)

 

" Jeśli LEDy są na 12VDC, uszkodzą się "

 

Uszkodzą się bo co? kondensator przed nimi "podbije napięcie " jak twierdziłeś wcześniej?

No to bałbym się podłączyć jakikolwiek odbiornik 12v pod jakikolwiek zasilacz fabryczny na 12v bo we wszystkich na wyjściu jest elektrolit od 16v w z wyż. Chyba że masz zasilacz z elektrolitem na 12v :)

 

Pierwszy z brzegu schemat z sieci prostego zasilacza na 12v.... Co ten kondensator elektrolityczny xxxx/25v tam robi?

post-8248-0-61281100-1351263909_thumb.gif

 

 

Reasumując . Nie wypisuj kocopołów w temacie zanim nie nabierzesz trochę praktyki z własnych doświadczeń miast nietrafnie posiłkować się elektrodą.pl.wprowadzając innych w błąd.

 

Do autora tematu.

Użyj " filtra pi " i przefiltruj powyższe odpowiedzi :) . Następnie wstaw przed swą listwą led mostek Gretza min. 3A i diody będą świecić płynnie . Zapewniam Cię.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Nie śledzę dyskusji, moja uwaga jest bardziej ogólna.

Dodam tylko, że przed wszelkimi przeróbkami polegającymi na dokładaniu nowych odbiorników, zawsze Warto wcześniej sprawdzić, czy w skrajnym przypadku trafo poradzi sobie z całym obciążeniem.

Praca na granicy wydajności lub co gorsze, z przeciążeniem, niesie za sobą różne mało sympatyczne skutki.

Często te prostsze zasilacze są projektowane "na styk", tylko dla wyposażenia przyczepki.

Trzeba brać pod uwagę, że mogą zdarzyć się sytuacje, gdy wszystkie urządzenia i sprzęty mogą zostać włączone w tym samym czasie, stąd jak na wstępie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

Problem dzięki waszym podpowiędzią rozwiązany, wstawiłem dwa mostki prostownicze na każdym obwodzie po jednym i pulsacje ustały,

 

Dziękuje i pozdrawiam.30.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

Przepraszam koledzy , że wtrącę swoje pięć groszy. Ja w mojej budce zamontowałem akumulator 180Ah i całą instalację mam 12V . TZN oświetlenie , Telewizor, pompa wody, dmuchawa itd. Nie korzystam z prądu 230V.

Akumulator przy maksymalnym użytkowaniu wytrzymuje minimum siedem dni. Akumulator ładowany jest podczas jazdy alternatorem z samochodu. Uważam , że jest to bezpieczna i prosta instalacja elektryczna. Pozdrawiam :banan:.

 

 

w moim przypadku 200 A starczy na jakieś 2 -dni DWA DNI oczywiscie bez ładowania aku ! . Witam wszystkich

 

Problem dzięki waszym podpowiędzią rozwiązany, wstawiłem dwa mostki prostownicze na każdym obwodzie po jednym i pulsacje ustały,

 

Dziękuje i pozdrawiam.30.gif

a jak wygladaja koszta ? tak ze zwykej ciekawości pytam . bo 30-60 zł to zasilacz i zawsze jest nadmiar mocy do wykorzystania a nawet w razie awari mozna podaczyć jakąs pompkę czy coś tam .:hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak wygladaja koszta ? tak ze zwykej ciekawości pytam . bo 30-60 zł to zasilacz i zawsze jest nadmiar mocy do wykorzystania a nawet w razie awari mozna podaczyć jakąs pompkę czy coś tam .:hmm:

 

2,60 za pięć sztuk mostków 3A na Alle.... W sklepie ok.30gr/sztuka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.