Skocz do zawartości

Jaka Nawigacja najlepsza jadąc z cepką?


Odrzutowy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, miałem podobną sytuację z "AM" i w takiej okoliczności niestety nie usuniesz przejechanego inną drogą wyznaczonego punktu ( tak mi się wydaje bo też nie mogłem takiej opcji wyszukać w menu), po prostu zatrzymuję się na chwilę i w menu usuwam ten punkt ( wg twoich wskazówek) i jadę dalej.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Edytowane przez California (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu nabyłem nawigację 5" Garmin Nuvi 1490T z dożywotnią aktualizacją map. Akurat ten model ma funkcję synchronizacji z mapami na PC. Wyznaczam trasę na swoim komputerze, podłączam urządzenie i eksportuję opracowaną trasę do urządzenia. Przy moich wyprawach to rewelacyjna funkcja. Kolega będący w podróży w Albanii pisze, że Garmin nie pomylił się ani razu. Urządzenie kupiłem w Warszawie i przez jakiś czas miałem podłączone obie nawigacje. W mieście 1:0 dla Garmina - AM prowadziła mnie przez drogę dostępną tylko dla komunikacji miejskiej i innych służb, Garmin prawidłowo. AM pokazuje częściej manewry (np do najbliższego skrzyżowania), Garmin, jeśli trasa wiedzie np. 60km prosto główną drogą to przez 60km milczy. Wgrana baza radarów podobna, ale AM ma opisy nawet z rejestracją radiowozu. AM pokazuje też km na słupkach, to ważne dla informacji drogowych z CB. To tyle porównania na szybko. Wydaje mi się, że AM będzie lepsza w Polsce, a Garmin w Europie i przy planowaniu wypraw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz, masz :)

Wg Garmina:

N48 41,252 E21 15,378

Wg Google

48.687653,21.256265

Witam.

 

Faktycznie jakieś inne są. Ja mam i to i to ale nie zwróciłem uwagi że inaczej podają.

 

 

Ktoś potrafi to wytłumaczyć. Przystępnie. :hmm:

 

Miłego dnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś potrafi to wytłumaczyć. Przystępnie. :hmm:

 

Różnice we współrzędnych geograficznych najczęściej wynikają z innych parametrów elipsoidy odniesienia. Albo w dwóch urządzeniach (na dwóch mapach) masz ustawione różne elipsoidy, albo tę samą (standardowo WGS'84) ale producent mniej bądź bardziej dokładnie zaszył w danych zaokrąglenia wartości współczynników.

 

 

Gdyby Ziemia była kulą to takiego problemu by nie było wcale. Ale nawet elipsoidy opisują z rozsądną dokładnością powierzchnię Ziemi tylko lokalnie. Stąd elipsoida globalna musi się rozjeźdźać tu i ówdzie. A w różnych mapach są różne elipsoidy lub nieco różne wartości półosi elipsoidy WGS'84.

 

Inne ważne źródło błędów to źródło danych. Wiele jest obszarów na świecie, gdzie ostatnie pomiary są relatywnei stare. Co z tego, że technika poszła naprzód i rząd USA udostępnił w miarę dokładny kod pozwalajacy na ustalenie pozycji GPS z odchyłkami rzędu kilku metrów, gdy pomiary mogły być dla jakiegoś obszaru robione dawnej i z mniejszą dokładnością.

 

 

Było przystępnie?

 

 

 

 

Aaa - tutaj jeszcze nie dostrzegłem wcześniej.

 

Różnica moze zależeć od sposobu pisania współrzędnych. Możesz mieć stopnie i po przecinku dziesiąte części stopni (przykład wg. google) albo stopnie i po spacji minuty kątowe (przykład Garmina). Wówczas oczywiście wartosci liczbowe są inne, ale mogą pokazywać dokładnie to samo miejsce (dla przypomnienia: stopnień ma 100 setnych stopnia, ale tylko 60 minut kątowych :banan:).

Edytowane przez inhalt (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

 

Aaa - tutaj jeszcze nie dostrzegłem wcześniej.

 

Różnica moze zależeć od sposobu pisania współrzędnych. Możesz mieć stopnie i po przecinku dziesiąte części stopni (przykład wg. google) albo stopnie i po spacji minuty kątowe (przykład Garmina). Wówczas oczywiście wartosci liczbowe są inne, ale mogą pokazywać dokładnie to samo miejsce (dla przypomnienia: stopnień ma 100 setnych stopnia, ale tylko 60 minut kątowych :banan:).

 

 

 

 

 

 

I prawdopodobnie o to właśnie chodzi.

 

 

Wystarczy w Garminie zmienić sposób wyświetlania danych i wszystko powinno się zgadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się :hehe:.

 

1) Jeśli nie masz możliwości wejścia do ustawień GPS'u to się nie przejmuje i idź na piwo. Ale jesli możesz coś ustawiać, to ustaw odbiornik GPS na "to samo" co w używanej mapie - porównywac okienka "elipsoida odniesienia", cokolwiek to jest. Najczęściej będzie tam WGS'84. Ważne, żeby obdiornik podawał współrzędne wedle tej samej siatki, w której mapa to czyta.

 

2) Gdy chcesz porównywać współrzędne punktów (dowolnych) z dwóch różnych map (np. z urządzenia przenośnego i z google) to w obu mapach musisz mieć ten samo sposób wyświetlania współrzędnych. To tak jak z zegarkiem. Jeden ma 18:25, a drugi 6:25. Ta sama godzina, ale inaczej zapisana. W przypadku współrzędnych przed ich porównaniem trzeba je tak samo zapisać. Czyli jesli Garmin stosuje inny zapis niż google, to wybierz dla siebie ładniejszy, a następnie zmień sposób wyświetlania w tym drugim. Wtedy porównuj.

 

3) Wyświetlanie pozycji z tak dużą liczbą miejsc po przecinku, jak robią to typowe urządzenia to idiotyzm.

1 stopień = 111120 m;

1 minuta = 1852 m;

0,1 minuty = 185 m'

0,01 minuty = 18 m;

czyli przy realnej dokładności urządzenia rzędu kilku metrów (w najlepszym przypadku) to wyswietlanie powinno się kończyć co najwyżej na trzecim miejscu po przecinku (mam na myśli minuty): ss mm,mmm i nie więcej. A z powodów marketingowych producenci wyświetlają 5 i nawet 7 miejsc po przecinku. Bez sensu, ale ludzie wierzą, że urządzenie wyświetlające coś z pięcioma miejscami po przecinku jest dokładniejsze niż inne z trzema. Bazdura.

 

 

Jeszcze o dokładności - skoro się już wymądrzam. Standardem w satelitarnych systemach nawigacyjnych jest podawanie dokładności pozycji na poziomie ufności 95%. Czyli np. pozycja z dokładnoscia do 10 m oznacza, ze na 100 pozycji ustalonych przez urządzenie, 95 będzie oddalonych o mniej niż 10 m od prawdziwej, a pozostałe 5 pozycji "wyjdzie" poza kłóko o promieniu 10 m od pozycji prawdziwej. Po co więc podawać współrzędne w zapisie do 0,1 m albo 0,001 m? :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was,

a powiedzcie mi czy mial ktos z Was do czynienia z NAVIGONEM w Europie?

Jak z jego dokladnoscia, wyznaczaniem tras i jesli ktos ma jakies doswiadczenie to jak wyglada NAVIGON w porownaniu z TOMTOMem.

Pytam, bo mam iPhone'a i niestety nie moge kupic mapy GARMIN i kupilem NAVIGONA ale nie wiem jak sie bedzie sprawowal za granica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki protrekbb,

no wlasnie, problem w tym, ze ja nie mam w iPhonie nawet TMC, co prawda jest cos takiego jak traffic i dziala fajnie, ale do tego jest potrzebny caly czas internet w telefonie i tak jak w Polsce mam pakiet internetowy to przez roaming sa zgola inne koszty internetu. Rozumiem, ze dokladnosc map i algorytm ustalania tras przejazdu jest OK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, po EU jest bardzo dobrze , ta na iPhone aktulanie dostepna jest identyczna jak 8 , mam równiez taka w telefonie, oczywiście jest bez TMC. Navigon po przejęci/fuzji z Garminem bardzo się poprawił, na dniach będą mapy Q4.

Gdyby ktoś chciał N42 to dysponuje takimi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

Ja postawiłem na AutoMape i jestem zadowolony. W samochodzie mam jeszcze zestaw seryjny.

Najczęściej jeździmy do Chorwacji i samochodowy GPS nie ma map HR.

AutoMapa owszem, ale i tak potrafiła mi się gubić. A na ich wąskich lokalnych drogach nie było za fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mandrol zmienił(a) tytuł na Jaka Nawigacja najlepsza jadąc z cepką?
  • Voku przypiął/eła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.