Skocz do zawartości

Jaka Nawigacja najlepsza jadąc z cepką?


Odrzutowy

Rekomendowane odpowiedzi

Mogę się wypowiedzieć tylko na temat tomtom bo używam go od 7 lat , i muszę stwierdzić ze pokazuje często głupoty , Przykład w tamtym tygodniu przez 2 dni pokazywał że Berliński ring od Ferha do 115 jest zamknięty i kazał objeżdżać , jak bym nie miał bieżących informacji  z firmy to głowa boli , jak na pasku wskazówka  czerwona to na pewno coś się dzieje ,jak pomarańczowa nie koniecznie  . Dzisiaj pokazywał zamkniętą A9 z przeciwnego kierunku ,ruch się odbywał normalnie . Po prostu trzeba się nauczyć selekcji informacji i jakoś leci . Z iGo urządzenie mam bez TMC ,więc nie wiem jak działa ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.07.2018 o 19:53, sailor69 napisał:

A z Waszego doświadczenia wynika, że która nawigacja ma najlepszą funkcję TMC?

Ale jeśli nie wyjeżdżamy poza UE to właściwie po co ci TMC? Zjeździłem już mnóstwo nawigacji i eksperymentowałem chyba ze wszystkim i ostatecznie zawsze okazuje się, że najlepsze są darmowe Google Maps online. A teraz jak internet w całej Unii jest darmowy to moim zdaniem nie ma sensu się bawić w co innego. Szczególnie, że Google maps ma opcję wyznaczania adresów po nazwach, czyli przykładowo wklepujesz sobie nazwę kempingu czy hotelu czy czegokolwiek i w 99% przypadków znajduje. A jak nie chcesz używać swojego telefonu, bo czasem ktoś zadzwoni itp, to kupujesz jakiegoś starego androida albo bierzesz z szafy, wkładasz mu kartę prepaid i hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.07.2018 o 10:11, Zulos napisał:

No i jeszcze dochodzą płycizny, zatopione wraki i inne przeszkody, które trzeba omijać przy wejściu do portu, ale chodziło o analogię do trasy na kemping, a nie manewrowania na kempingu, a skok przez ocean raczej zbyt wielu ograniczeń nie niesie...;)

i zrobiło się znów trochę oftopikowo;)

Żaden sternik, marynarz czy kapitan nie wpływa statkiem do portu. Tylko w formie "pasażera". 

Zanim statek wpłynie do portu to na redzie wsiada za ster pilot portowy i on przejmuje statek. Nie używa żadnych navi, gps itd. On po prostu musi znać drogę wejścia na każde nabrzeże. Robi to z pamięci.

Holowniki pomagają statką które mają zbyt małą skrętność lub trzeba je obrócić na obrotnicy (ta zawsze jest w porcie).

 

Oczywiście nie mówię o portach rybackich tylko takich jak Gdańsk, Gdynia i większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, strus251 napisał:

Zanim statek wpłynie do portu to na redzie wsiada za ster pilot portowy i on przejmuje statek. Nie używa żadnych navi, gps itd. On po prostu musi znać drogę wejścia na każde nabrzeże. Robi to z pamięci. 

Ja do sklepu też jeżdżę z pamięci. Ale jadąc gdzieś, gdzie nigdy przedtem nie byłem, raczej nie biorę "na pokład" miejscowego, który doskonale zna okolicę. Wolałbym więc mieć niezawodną nawigację :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sailor69 napisał:

...jadąc gdzieś, gdzie nigdy przedtem nie byłem, raczej nie biorę "na pokład" miejscowego, który doskonale zna okolicę. Wolałbym więc mieć niezawodną nawigację :)

Ja bym tam wolał miejscowego. Przynajmniej ma wszystkie najświeższe aktualizacje :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, strus251 napisał:

Żaden sternik, marynarz czy kapitan nie wpływa statkiem do portu. Tylko w formie "pasażera". 

Zanim statek wpłynie do portu to na redzie wsiada za ster pilot portowy i on przejmuje statek. Nie używa żadnych navi, gps itd. On po prostu musi znać drogę wejścia na każde nabrzeże. Robi to z pamięci.

Holowniki pomagają statką które mają zbyt małą skrętność lub trzeba je obrócić na obrotnicy (ta zawsze jest w porcie).

 

Oczywiście nie mówię o portach rybackich tylko takich jak Gdańsk, Gdynia i większe.

Ja tam akurat pływam takim jednostkami, że do portu wpływam zawsze sam;)

Zresztą analogia była do osobówki z cepką, a nie do autobusu, TIRa czy  pociągu na ten przykład...

Ale się oftopik zrobił;)

A jeśli chodzi o statki to też nie zawsze tak jest. Jest gros portów, tzw. "otwartych" (tzn takich, gdzie przepływa się jedynie przez główki portu w otwarty basen portowy, z którego jest bezpośrednio keja dla takiego dajmy na to statku pasażerskiego), do których nawet ogromne statki pasażerskie dobijają same (tzn. za sterami jest załoga) i jedynie w asyście holowników na przykład. No ale tu oczywiście jest dużo reguł i dużo wyjątków od nich...

21 minut temu, BUMERANG napisał:

Ja bym tam wolał miejscowego. Przynajmniej ma wszystkie najświeższe aktualizacje :hehe:

Zdecydowanie - od tubylców można nieraz dowiedzieć się o ciekawych miejscach - kiedyś nas tubylec zaciągnął zaledwie kilka uliczek od "majnstrimowego" traktu w pewnym kurorcie i trafiliśmy do świetnego masarza i "rakijo-pędzacza" i od tej pory mieliśmy niemal codziennie inne pyszne mięsko na grilla i inny napitek do niego, za ćwierć (no, może przesadzam - pół) ceny jak gdzie indziej, nie mówiąc ilukrotnie smaczniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jadąc tydzień temu do Włoch używałem GM i apki via Michelin. W tej drugiej miałem ustawioną opcję Przyczepa i poprowadziła mnie jakimiś lokalnymi uliczkami miedzy winnicami. GM w tym czasie sugerował bardziej cywilizowaną drogę. Ale też Google lubi zrobić psikusa jak znajdzie trasę 2 minuty szybszą. Przestawia się automatycznie i można się wpakować w tarapaty.
Każdą wyznaczoną trasę staram się weryfikować przed podróżą i średnio ufam sugerowanym zmianom. Zawsze też patrze na drogowskazy w kolejności nr drogi, a potem miejscowość i jak mi navi każe zjechać w bok to zapala mi się czerwona lampka. Np w Presovie GM każe zjechać z drogi tranzytowej na Koszyce bo jest 1 minuta szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Z dedykacją dla wszystkich fanów nawigacji działających wyłącznie online:

Screenshot_20180810-160541.png.e650a1f9ded3142e866c21092ed53bcd.png

 

Ciekawe ile kosztowało by przejechanie kilkuset km, skoro nawi pobrała by mapę ważącą kilkaset MB... jakieś kilka tysięcy PLN-ów ;D
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Łza Włóczynutka napisał:

Ciekawe ile kosztowało by przejechanie kilkuset km, skoro nawi pobrała by mapę ważącą kilkaset MB... jakieś kilka tysięcy PLN-ów ;D

Łza Włóczynutka - to nie jest tak do końca... Przy wyznaczeniu i potem nawigowaniu tej trasy, nie pobiera aż kilkuset megabajtów. Wszystkie obliczenia odbywają się na serwerze, my dostajemy tylko drogę którą się będziemy poruszać + trochę "na lewo i prawo".

Gorsza jest inna rzecz - w tych SMSach nie piszą o tym, że minimalny pakiet pobrany to 1 MB. I w tym przypadku każde "zapytanie" o np. ruch, pomimo że zabierze nam z transfertu jakąs tysięczną... no może setną 1MB i zamknie to połączenie z internetem, to i tak nas skroją za 1 MB.

Chyba że coś się zmieniło, to niech mnie ktoś poprawi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Cześć. Czytam i widzę że macie wiedzę.

Mam prośbę aby ktoś mnie poinstruował itd w temacie:

Mam navi Garmin nuvi44LM.

Jak na moje potrzeby jest ok, ma darmową aktualizację map itd.

Ma też opcję w POI informowania o "kamerach". Myślałem, że to o radary chodzi ale tylko 50% ostrzeżen to radary. Nie bardzo wiem co oznacza pozostale 50%. Może kamery GIDiA?

Nie mniej chciałbym wrzucić jej POI jakimi są fotoradary stacjonarne (najlepiej cala UE ale jak się nie da to chociaż PL).

Umiałby ktoś podpowiedzieć jak to ogarnąć?

Podobno jest jakiś program Garmin POIloader czy coś w podobie tylko nie wiem skąd pobrać bazę POI aktualną i pewną.

Jestem w stanie zapłacić nawet za taką bazę, byle była warta wydania PLNów na nią (dokładna i działająca).

 

Jeżeli temat zbyt odbiega od tematu wątku a jest jakiś bardziej odpowiedni, proszę o wskazanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.07.2018 o 21:55, freealbercik napisał:

Ale jeśli nie wyjeżdżamy poza UE to właściwie po co ci TMC? Zjeździłem już mnóstwo nawigacji i eksperymentowałem chyba ze wszystkim i ostatecznie zawsze okazuje się, że najlepsze są darmowe Google Maps online. A teraz jak internet w całej Unii jest darmowy to moim zdaniem nie ma sensu się bawić w co innego. Szczególnie, że Google maps ma opcję wyznaczania adresów po nazwach, czyli przykładowo wklepujesz sobie nazwę kempingu czy hotelu czy czegokolwiek i w 99% przypadków znajduje. A jak nie chcesz używać swojego telefonu, bo czasem ktoś zadzwoni itp, to kupujesz jakiegoś starego androida albo bierzesz z szafy, wkładasz mu kartę prepaid i hej!

Mapa google jest świetna pod warunkiem łączności online, ale już funkcja offline nie działa tak jak powinna, mimo pobrania mapy i tak nie da się wyznaczyć trasy bez łączności z siecią.

Internet w Unii jest darmowy? trzeba kupić jakąś specjalną kartę sim? bo mam telefon w play i niestety ale płacę za dane w roamingu.

Po ostatnich trasach doceniłem mapy offline w urządzeniu.

 

Macie może przetestowane mapy offline najlepiej bezpłatne, na sklepie googla jest tego sporo do pobrania, brakuje mi czasem cierpliwości do testowania wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostsatnio AM przy w sumie krótkiej trasie do jakiegoś lokalnego pipidówkowa ~50km od domu się pogubiła i zaczęła mi rekalkulować trasę co sekundę, zapętliła się w tym. Po restarcie robiła to samo.. ;) Mało brakło i już nigdy bym do domu nie wrócił, wilcy by mnie zjedli a AM by dalej rekalkulowała ;) Jakiś bug w mapach w tamtym rejonie? trójkąt Szczekocińsko-Charsznicko-Żarnowiecki? Nie wiem, po wyjeździe z tamtąd działa OK ;)

Jak dla mnie to z każda apka do nawigacji ma jakieś fajne funkcje oraz takie, które są denerwujące ;) 
Fajnie by było gdyby powstał kiedyś taki konglomerat który łączy te najfajniejsze funkcje ;)

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mandrol zmienił(a) tytuł na Jaka Nawigacja najlepsza jadąc z cepką?
  • Voku przypiął/eła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.