Jump to content
elaola

Spuszczenie wody na zimę

Recommended Posts

elaola

Mam pytanie: czy żeby spuścić wodę z instalacji w przyczepie wystarczy poodkręcać wszystkie krany i "na oko" stwierdzić, że wody już nie ma? Do tej pory mieliśmy Niewiadówkę, więc nie znamy się zupełnie na tym.

MirasM

Jeszcze są zaworki przy termie

Effendi

Chodzi Ci Ela o instalacje wodną ? Jeśli tak możesz spróbować przedmuchać sprężonym powietrzem - ja tak robię i nigdy nie było na wiosnę przykrych niespodzianek

elaola

Chodzi mi o zimną wodę do umywalki. Nie mamy termy.

Kajman

Nie tylko przy termie. Generalnie trzeba dokładnie spuścić wodę ze zbiornika. niektóre mają korek wewnątrz, który trzeba wyjąć, w innych jest taki dinks na wężach, który trzeba otworzyć. Z termy też róznie się spuszcza. Są takie, gdzie zaworek jest w samej termie na zewnątrz przyczepy, w innych jest taki sam dinks na wężu jak w przypadku zimnej wody.

Spuszczanie warto zrobić podczas ostatniego przed zimą powrotu do domu. Zostawiamy otwarte zawory i odkręcamy kran. Wtedy wytrzepie nam dokładnie wodę znajdującą się w wężach czy kranie. Zapobiegniemy w ten sposób rozmrożeniu powyższych. Jeżeli tego nie zrobimy możemy mieć kłopoty wiosną.

Pamiętaj też o kibelku, tam też trzeba spuścić wodę i wyjąć kasetę:)

MirasM

Ja na zimę zostawiam odkręcone krany i wyciągam pompkę ze zbiornika (kładę ją na zbiorniku) jak zostanie coś wody to tylko w wężykach a im mróz nie powinien szkodzić ( tak było do tej pory)

bartosz_b

Pamiętaj też o kibelku, tam też trzeba spuścić wodę i wyjąć kasetę:)

To że trzeba spuścić wodę ze spłuczki to oczywiste ale powiedz mi po co wyciągać pustą kasetę ?

Kajman

To że trzeba spuścić wodę ze spłuczki to oczywiste ale powiedz mi po co wyciągać pustą kasetę ?

Nie wiem, ale jak to mówił Pawlak, dla przezorności:)

bartosz_b

Nie wiem, ale jak to mówił Pawlak, dla przezorności:)

MHM no to chyba że tak :D

Socale

To że trzeba spuścić wodę ze spłuczki to oczywiste (...)

Ło kurde... a ja o spłuczce zapomniałem i nie sprawdziłem czy jest w niej woda czy nie, mimo że to oczywiste sciana.gifmlot.gif

Dzisiaj polecę puki mrozów nie ma. Bartosz, thx za to przypominające zdanie.

Edited by Wojtek Chrysler (see edit history)

bartosz_b

Ło kurde... a ja o spłuczce zapomniałem i nie sprawdziłem czy jest w niej woda czy nie, mimo że to oczywiste sciana.gifmlot.gif

Dzisiaj polecę puki mrozów nie ma. Bartosz, thx za to przypominające zdanie.

:ok: nie ma za co

Swoją drogą leć bo u nas już są przymrozki w nocy.

piotrekbb

Instrukcja Trumy mówi tak - wyłaczyć zasilanie , ustawic krany otwarte w pozycji ciepła, zlać wode ze zbiornika , odkręcić zawory przy boilerze sprawdzajac czy wylało sie 5 litrów ,własnie tak zrobiełem tydzień temu.Przewody można przedmuchać jednak moim zdaniem to nikenieczne, nawet jeśli zostaną resztki to rozpręży na boki , gdyby instalacja była pełnan i zamknięta to pewnie rozerwie weże lub złącza ale przy śladowych ilościach wody niepowinno.

Oczywiście ze spłuczki woda zlana, kasety nie wyciągam bo po co, jesli jest pusta to nic jej nie będzie.

Odrzutowy

Ja zamontowałem pompe od spryskiwaczy samochodowych od jakiegoś busa bo inne pompki padały jak muchy po zimie. Wyjmuję pompę ze zbiornika, wylewam całą wode z niego, wsadzam spowrotem pompę, podłączam budke do prądu lub pompke do akumulatora i włączam ją na krótką chwilkę żeby wypompowac wode, która pozostała w przewodach. Jak tylko przestaje końcówka wody lecieć w kranie już wiem ze nic nie pozostało co mogłoby ulec uszkodzeniu przez mróż.

Edited by Odrzutowy (see edit history)

old

Instrukcja Trumy mówi tak - wyłaczyć zasilanie , ustawic krany otwarte w pozycji ciepła, zlać wode ze zbiornika , odkręcić zawory przy boilerze sprawdzajac czy wylało sie 5 litrów ,własnie tak zrobiełem tydzień temu.Przewody można przedmuchać jednak moim zdaniem to nikenieczne, nawet jeśli zostaną resztki to rozpręży na boki , gdyby instalacja była pełnan i zamknięta to pewnie rozerwie weże lub złącza ale przy śladowych ilościach wody niepowinno.

Oczywiście ze spłuczki woda zlana, kasety nie wyciągam bo po co, jesli jest pusta to nic jej nie będzie.

Instrukcja prawdę ci powie. Dwa lata temu zapomniałem o Trumie i mi plastikową obudowę rozerwało. Dobrze, że można zakupić samą obudową. Ostatnia zima bez niespodzianek, woda spuszczana wg instrukcji, kaseta na swoim miejscu i nic się nie stało.

Edited by old (see edit history)

Kogut69

pamiętajcie o wodzie , która jest w wężu od prysznica , tym chowanym w ścianie, umywalce czy jak kto tam ma zamontowane ...:swiety: