Skocz do zawartości

Wiatraczki lodówki - nawiewne czy wyciągowe?


PYNIUS

Rekomendowane odpowiedzi

wyciągają , wymuszają lepszą cyrkulację powietrza ... bardzo fajna sprawa choć do tej pory nie miałem tego u siebie, żałowałem prądu na to ale z solarami nie będę się zastanawiał , jeśli wiatraczki to tylko od "prezessu ":skromny: :skromny: :skromny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Pynius za zatytułowanie tematu powinno się należeć manto rant.gifzlosnik.gif.

 

Wiatraki mogą i dmuchać i wyciągać - w zależności od tego na której kratce zainstalowane skromny.gif, ważne żeby wspomagały naturalną konwekcję i nie chłodziły warnika ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko wyciąg ... bo ciepłe powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz

u mnie po założeniu wentylacji blat jest wreszcie chłodny, a nie jak do tej pory gorący

 

dmuchanie od spodu raczej by nie pomogło, dalej ciepłe powietrze by ogrzewało szafkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko nawiew ... bo zimne powietrze jest wtłaczane do środka zlosnik.gif

Miałem w poprzedniej budce tą wersje i dawało rady tak samo jak na wyciągu. Sprawdzane empirycznie waytogo.gif. Z taką różnicą że tam miałem tylko jedną kratkę na ścianie. Dolna była w podłodze, a i szafka była na tyle szczelna że czuć było ruch powietrza po przyłożeniu ręki do górnej kratki.

 

No bo tak szczerze co za różnica czy za plecami szafki masz podciśnienie czy nadciśnienie. Najważniejsze żeby odprowadzić nadmiar ciepła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam-ja w swojej przyczepie muszę też coś wykombinować.Raz ,że wyjście ciepła od lodówki mam do przedsionka to tylko kominkiem przez ścianę,a dopływ powietrza by była cyrkulacja jest od spodu w podłodze.Tak samo jest z ogrzewaniem. Ale wracając do lodówki to tego lata było OK - lato chłodne i wilgotne.W przyczepie przez to było cieplej.Ponadto nad lodówką mam szufladę w której suszyłem grzyby.Przez noc na rano były kamyczki. Ale jak jest gorąco to w przyczepie jest Sahara.Dla tego muszę dodatkowo zrobić w ścianie dodatkowe kratki wylot i wlot. Na wylocie przy kratce zamontuje wiatraczek wypychający ciepło.U kolegi w przyczepie na użebrowaniu jest jakiś czujnik ciepła,który włącza wiatraczek gdy jest zbyt wysoka temp.Tylko nie wiem jaki to może być (proszę o jakąś podpowiedź).:banan:

 

pozdro,,,,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo tak szczerze co za różnica czy za plecami szafki masz podciśnienie czy nadciśnienie. Najważniejsze żeby odprowadzić nadmiar ciepła...

I tu się z tobą nie zgodzę. Zależy od konstrukcji mebla z lodówką i lokalizacji kratek wentylacyjnych.U mnie konstrukcja jest tak perfidna, że wtłaczając powietrze dalej ogrzewał bym środek i suszył dodatkowo łyżki w szufladce pod zlewem ponieważ konstrukcja jest otwarta, a kratka wylotowa jest przy samej szufladce.

 

Z tego też powodu przed każdym wyjazdem muszę myć sztućce bo są totalnie zakurzone ;(

 

Co innego wysysane powietrze ( ale łyżki musiał bym chyba myć codziennie :mlot: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego też powodu przed każdym wyjazdem muszę myć sztućce bo są totalnie zakurzone ;(

Co innego wysysane powietrze ( ale łyżki musiał bym chyba myć codziennie :mlot: )

 

No dobra ale jak wysysasz powietrze a nie masz szczelnego mebla to powietrze które napływa do "wysysania" tez przepływa przez szufladę brudząc Ci sztućce grinser006.gif. Więc racje masz tylko w wypadku kiedy powietrze zewnętrzne będzie mniej zakurzone od powietrza wewnątrz przyczepy zlosnik.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem i ja w swoich angielkach. Moje doświadczenie z wiatraczkami jest bardzo proste a zarazem spore. Nie tylko w kwestii lodówki w p-pie.

Jak wiadomo wiatraczek wiatraczkowi nie równy.

Dobrałem więc wiatraczki wolnoobrotowe na 12V, spiąłem je razem w szeregu żeby jeszcze wolniej (i ciszej!) się kręciły i zamontowałem w górnej kratce z wydmuchem na zewnątrz. (To dla laików)

Pamiętać trzeba że ich rolą nie jest produkcja wiatru w cyrkulacji, lecz tylko jej wspomaganie i to całkowicie wystarczy do znacznego poprawienia skuteczności działania lodówki.

Druga sprawa to inny mój patent: Odwilgociki.

Tak, 100% skuteczności ale to już nie dotyczy karawaningu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem i ja w swoich angielkach. Moje doświadczenie z wiatraczkami jest bardzo proste a zarazem spore. Nie tylko w kwestii lodówki w p-pie.

Jak wiadomo wiatraczek wiatraczkowi nie równy.

Dobrałem więc wiatraczki wolnoobrotowe na 12V, spiąłem je razem w szeregu żeby jeszcze wolniej (i ciszej!) się kręciły i zamontowałem w górnej kratce z wydmuchem na zewnątrz. (To dla laików)

Pamiętać trzeba że ich rolą nie jest produkcja wiatru w cyrkulacji, lecz tylko jej wspomaganie i to całkowicie wystarczy do znacznego poprawienia skuteczności działania lodówki.

Druga sprawa to inny mój patent: Odwilgociki.

Tak, 100% skuteczności ale to już nie dotyczy karawaningu.

 

No fajnie to opisałeś- ale jeszcze chciałbym coś takiego zamontować na użebrowaniu lodówki w miejscu najbardziej się grzejącym,które to urządzenie będzie przekaźnikiem napięcia na wiatraczki by nie chodziły na okrągło.I właśnie najbardziej o to mi chodzi od czego to będzie się nadawać.Jest to taki termostat - taki jak w czajnikach,tosterach i tp. tylko jakiej mocy?,,,,,,,,,,,

 

pozdro,,,,,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ÔÇŽtak mi się zdaje , że wszystkie lodówki do jednego wora wrzucacie ÔÇŽ one z tyłu się różnią ÔÇŽ zauważcie , że w starszych rozwiązaniach są kratki wentylacyjne i obok górnej jest jeszcze kominek do spalin(taka srebrna , metalowa) ÔÇŽten system jest szczelny tylko w sferze tych spalin , dlatego macie ciepłe łyżki i blaty ÔÇŽ

 

Nowsze rozwiązania już tej małej kratki (komina) nie mają , za to są z tyłu wyposażone w fartuch z blachy aluminiowej , fartuch ten dochodzi idealnie do ściany i na styku jest jeszcze dodatkowo uszczelniony uszczelka gąbkową ( ok. 2 cm przed ściśnięciem ) ÔÇŽ górną kratka na zewnątrz wylatują też spaliny . Obawiam się , że wymuszenie cyrkulacji na zasadzie wtłaczania powietrza do komory chłodzenia może zachwiać prawidłową pracę systemu gazowego ÔÇŽ wyciąg zaś ( wentylatory w górnej kratce ) pomaga nie tylko pozbyć się nadmiaru ciepłego powietrza ale i spalin ÔÇŽ więcej nic nie wiem na ten temat :dzieki: , sorki za wtrącenie ÔÇŽ:skromny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka że na pewno to ciepło łatwiej wyciągać niż wtłaczać powietrze do chłodzenia waytogo.gif.

Mogą zaistnieć jednak warunki że i nawiew nie będzie błędem.

Jeśli chodzi o gaz, spalanie itp. to tu tak jak wszędzie zresztą można kota obrócić no bo przecież wtłaczając powietrze nie zabraknie nam tlenu do spalania a tym samym nie powstanie tlenek węgla 001.gif. No i z lodówki z palnikiem inżektorowym robimy urządzenie z palnikiem wentylatorowym hahaha.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co przeszkadza, że wiatrak chodzi cały czas? Ja zamontowałem wiatrak do pianki PP, czyli nie jest zamontowany do przyczepy na sztywno. Kable wpiąłem w kostkę 12 V i żeby sprawdzić czy się kręci muszę nasłuchiwać w kratce wentylacyjnej.

A słychać tylko szum powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roztrząsacie czy lepiej wyciągać powietrze czy wdmuchiwać i taka myśl mi przeszła przez głowę że można by w dolną kratką wtłaczać powietrze a górną wyciągać i wtedy mamy całkowicie wymuszony obieg świeżego powietrza za lodówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.