Skocz do zawartości

Adria Mistral 530 - naprawa ścian


ser252

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Trafiła mi się okazja kupić przyczepe ADRIA MISTRAL 530 z 1985r. za 450zł więc grzech by był jej nie kupić mianowicie musze w niej zrobić cały przód i bok mianowicie poprzedni właściciel chcąc zatamować przeciek wody wstrzelił pianke montażową i rozeszło się wszystko dając taki efekt że woda lała się jeszcze bardziej i pogniło wszystko. Chce tą przyczepe zrobić dla siebie i mam takie pytanie czy jest możliwość dostania jakis schemató tej przyczepy abym wiedział jak zrobić szkielet dodam iż mam dość dużo maszyn stolarskich więc myśle że sobie z tym poradze ale martwi mnie to jak to wszystko dobrze rozmierzyc aby po nałożeniu blach wszytsko pasowało. postaram dodać kilka fotek. Prosze was o pomoc pozdr. Sergiusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Co z tymi fotkami?

Nie sądzę byś gdzieś dostał pełną dokumentacje z wymiarami ale jeśli chodzi o odtwarzanie ścian to wymiary przecież masz z poszycia . To jest Twój szablon. Pamiętaj tylko o prowizorycznym wzmocnieniu konstrukcji na czas demontażu i remontu by buda nie siadła i się nie przekosiła.

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz rozbierał ścianę, będziesz widział rozstaw i wymiary poszczególnych listewek, poszczególne łączenia i ewentualne wzmocnienia. Tak jak pisze Kolega, ciężko będzie trafić na gotową instrukcję, bo przecież producenci przyczep niechętnie dzielą się informacjami o tajnikach budowy.

 

Na filmach w sieci można coś podpatrzeć:

np:

 

http://www.youtube.com/watch?v=TxwyR4RkgSg&feature=related

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli ze ściany czołowej zostało mi niewiele bo praktycznie wszytako przegnil to co mam zrobic??

Myśle również czy nie zdemontować poszycia z dachy i zobaczyć jak to wygląda a ewentualne uszkodzenia naprawić.

Chciałbym też zmienić całą instalację elektryczną żeby mieć pewność, że przyczepa mi posłuży kilka lat, stare szafki zdemontowałem i zostawiłem je sobie jako szablony gdyż założę nowe tylko ich fronty zostawie stare bo są z litego drewna. Narazie przyczepa jest już przykryta aby nie lala sie do niej woda i czeka do wiosny. A możecie mi powiedzieć jakie mogą być mniej więcej wymiary listew gdyż chce już kupić aby mi dobrze przez zime wyschły. Kupie je troszke większe a do wymiaru dostosuje sie je grubosciowce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli ze ściany czołowej zostało mi niewiele bo praktycznie wszytako przegnil to co mam zrobic??

Myśle również czy nie zdemontować poszycia z dachy i zobaczyć jak to wygląda a ewentualne uszkodzenia naprawić.

Chciałbym też zmienić całą instalację elektryczną żeby mieć pewność, że przyczepa mi posłuży kilka lat, stare szafki zdemontowałem i zostawiłem je sobie jako szablony gdyż założę nowe tylko ich fronty zostawie stare bo są z litego drewna. Narazie przyczepa jest już przykryta aby nie lala sie do niej woda i czeka do wiosny. A możecie mi powiedzieć jakie mogą być mniej więcej wymiary listew gdyż chce już kupić aby mi dobrze przez zime wyschły. Kupie je troszke większe a do wymiaru dostosuje sie je grubosciowce.

 

Miałeś wrzucić jakieś foty. Tak to możemy sobie pogdybać.

Jeśli chodzi o szafki to pamiętaj że stanowią część konstrukcji , Nie tak jak w domu. Biorąc pod uwagę że w ścianach jest zgnilizna to te szafki p/podobnie stanowiły jedyny "zdrowy stelaż". Może być tak że na wiosnę geometria budy odkształci się i ze zdziwieniem stwierdzisz że że blacha poszycia ścian jest dziwnie wybrzuszona bo przyczepa klapła z jednej strony.

Wymiary listew będziesz widział w ramie okiennej .Grubość ściany minus, blacha -minus, grubość wewnętrznej sklejki. Stare Knausy ,Wilki. mają listwy 3-3,2 x 2 cm.(3-3,2cm to dystans od poszycia do sklejki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli ze ściany czołowej zostało mi niewiele bo praktycznie wszytako przegnil to co mam zrobic??

Myśle również czy nie zdemontować poszycia z dachy i zobaczyć jak to wygląda a ewentualne uszkodzenia naprawić.

Chciałbym też zmienić całą instalację elektryczną żeby mieć pewność, że przyczepa mi posłuży kilka lat, stare szafki zdemontowałem i zostawiłem je sobie jako szablony gdyż założę nowe tylko ich fronty zostawie stare bo są z litego drewna. Narazie przyczepa jest już przykryta aby nie lala sie do niej woda i czeka do wiosny. A możecie mi powiedzieć jakie mogą być mniej więcej wymiary listew gdyż chce już kupić aby mi dobrze przez zime wyschły. Kupie je troszke większe a do wymiaru dostosuje sie je grubosciowce.

 

 

podeślij fotke na pv pewnie coś znajdę z dokumentacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama dobra i ta druga sciana i tyl tez jest ok wiec doradźcie jak to zrobic aby bylo dobrze. zaznaczam ze ta przyczepe mam zamiar urzytkowac przez pare najblizszych lat i nie chce robic fuszerki. pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porywasz się na wysoka górę ÔÇŽ

 

 

Widać , że już ktoś wcześniej próbował reanimować elementy nośne , podłoga , sufit w niektórych miejscach ÔÇŽ. To nie będzie miejscowa naprawa tylko całkowita a tylko miejsca pozostaną ÔÇŽ. Robiłem parę przyczep w życiu ale powiem szczerze , tej bym nie robił , to się zwyczajnie nie kalkuluje pod żadnym względem , potraktować ją jako dawcę do innej , nowszej , przypalonej ÔÇŽ.

 

 

Jednak wprawy się nie nabiera z książek tylko z ruszania rączkami, życzę sporo samozaparcia i wytrwałości ÔÇŽ wycinaj wszystko co jest czarne , śmierdzące , miękkie i mokre ÔÇŽpokaż potem co zostało i wymyślimy co dalej ÔÇŽ

 

 

Powodzenia :gitara:

Edytowane przez Kogut69 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obawiam sie ze niewiele zostanie. wiem ze sporo kasy i pracy bedzie to mnie kosztowalo ale mam nadzieje ze uda mi sie. to bedzie prawie budowa od podstaw hehe. a macie jakies rady od czego zacząc (sciany czy dach)?? bede dodawal fotki z moich zmagan. mam nadzieje ze bede mogl liczyc na wasza pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę coś nieśmiało zasugerować to widzę dwa rozsądne rozwiązania.

 

1) Wcale tego nie remontować. Gdy rozbierzesz to podwozie doprowadź do porządku i możesz sprzedać za rozsądne pieniądze (szczególnie jeśli jest zarejestrowane). Oś, rama, koła, hamulec najazdowy itd kosztują wcale niemało. Jest na to rynek. Gdybyś miał podwozie sprawne to znajdziesz kupca. Sam niedawno szukałem i nie udało mi się znaleźć w rozsądnej cenie i stanie technicznym więc zdecydowałem się robić sam. Kupiłem oś z kołami od Koguta (pozdrawiam!), a resztę będę spawał jak się ociepli na wiosnę (i wyzdrowieję). Podobnie myślących ludzi jest więcej i na to możesz liczyć.

Z pozostałoci powyciągaj jak najwięcej sprawnych "gratów" i spróbuj sprzedać na allegro na części. Wiosną pewnie będzie trochę ludzi szukało elementów do remontu własnej przyczepy.

Za uzyskane pieniądze plus budżet planowany na remont kup inną przyczepę, ale suchą.

 

 

2) W drugiej wersji też potrzebujesz w pełni sprawne i zakonserwowane podwozie, Na nim budujesz od podstaw budę o kształtach mniej więcej starej budy, aby pasowało z wyposażenia co się tylko da. Idealnie byłoby, gdyby blacha dała się założyć bez dodatkowych kombinacji. A wyposażenie sanitarne i ew. kuchenne uzupełniasz do współczesnych standardów kupując brakujące elementy z przyczep używanych (np. na "popularnym portalu aukcyjnym"). Masz wówczas przyczepę sprawną i na dłuższy czas. Ale takiej odbudowy nie zrobisz szybko! Musisz mieć na to czas i warunki, a bez stodoły / hangaru jakoś tego nie widzę. Nawet gdy będziesz chciał położyć gdzieś laminat na sklejkę (tzw. technologia WEST) to musisz mieć sucho i pod dachem. A najlepiej z możliwością dogrzania.

 

Ogólnie to robota na wiele weekendów dla pasjonata ze smykałką, pieniądzmi, narzędziami warsztatowymi i hangarem. Tylko czy będziesz po tym miał jeszcze siłę i czas skorzystać z przyczepy do wypoczynku? No i czy żona Cię nie zamorduje za spędzenie np. 500-1000 godzin na remoncie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rób foty , notatki , jak i co rozkręcasz , taka przyczepę powoli da się rozebrać na kawałki , nie wszystko da się odkręcić bo jest przyklejone , powoli oderwiesz ... wyjmij wszystko z środka ... i najważniejsze pytanie ...ile chcesz w to wsadzić kasy maksymalnie , nie liczymy prądu i Twojej pracy ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze wstepnych wyliczen okolo 3 tys zł powinno mi wystarczyć?? nie spieszy mi sie z jej zrobieniem moze powiem ta ze bardzo chcialbym ja odremontowac a czy sie uda to czas pokaze.

A i jesli chodzi o wyposazenie to wszytsko jest tylko zdemontowalem zeby dobrac sie do tych scian brakuje mi tylko WC

Edytowane przez ser252 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.