Skocz do zawartości

Zbiornik LPG w przyczepie


piotrekbb

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się czy można zainstalować samochodowy zbiornik LPG w przyczepie (bakiście) .Jako,że prawie nikt nie napełnia butli a nie zawsze wiemy ile jest gazu to taki zbiornik wydaje się być lepszym rozwiązaniem.Przed wyjazdem dobijamy do pełna i po kłopocie.Takie zbiornik maja odpowiedni atesty więc raczej są bezpieczne, tylko czy mozna je stosować bez parownika,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem,że można zważyć lub kupic reduktor z manometrem.Problem jest inny ,wracasz i masz 1/3 gazu , skąd wiesz czy wystarczy na nastepny wyjazd? Jak dla mnie idealnym rozwiązniam jest właśnie dopełnianie butli na stacji a nie wymiana butli z końcówka gazu lub wożenia dwóch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, tylko czy mozna je stosować bez parownika,

 

Parownik jest po to by gaz ze stanu ciekłego przeszedł w lotny , w butli samochodowej ( instalacja LPG)jest czerpany z dołu (rurka do dna) . Przy sprzęcie turystycznym wszelakiej maści potrzebna jest juz tylko stan lotny dlatego rurke ta się skraca i gaz jest czerpany z góry butli a tam zawsze "lata" a nie "pływa ". Kamperowcy zimowi walczą ze zjawiskiem zamarzania butli w zimie i często je ogrzewaja w różny sposób , sam przerobiłem szafkę z butlami by z mrozem nie mieć problemów ... są i tacy , którzy zrezygnowali z butli i do kamperów wstawili właśnie butle samochodowe , nawet takie po 60 litrów .... duże butle zamontowane nawet na zewnatrz tak szybko nie zamarzną jak małe jedenastki ale ..... czy warto wozić ze soba aż tyle gazu ? Nie wiem ..... cały czas jestem zwolennikiem wymian jedenastek , może dlatego , że na półce nie leży taka "krowa" i by ja mieć musiałbym ja kupić .... moze tylko dlatego , nie wiem . :niewiem:

Edytowane przez Kogut69 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszukaj w arch, przynajmniej dwie osoby tak mają ;)

nie ma żadnego problemu z takim montażem, ani tankowaniem

 

minus takiego rozwiązania, jak skończy się gaz to musisz jechać całym zestawem na stacje ;)

a cenowo nie ma różnicy, 22L wchodzi do 11kg, to daje jakieś 60zł ... i tyle kosztuje teraz wymiana

 

a na kończący się gaz mam małą 2kg awaryjnie, można wozić większą 5kg, czy nawet drugą 11kg zwłaszcza zimą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem zimą jest dlatego,że u nas nie mozna kupic czystego propanu (jest dostepny tylko w BP Gaslight) , nie jezdze zimą.

 

Chciałbym tylko miec pełną butlę przed kazdym wyjazdem ,bez wożenia zapasowej , może poprostu dopełniać 11kg takim patentem ? cfaniaczek.gif

 

http://allegro.pl/przejsciowka-lpg-polska-butla-11kg-i1846244528.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem zimą jest dlatego,że u nas nie mozna kupic czystego propanu (jest dostepny tylko w BP Gaslight) , nie jezdze zimą.

 

Chciałbym tylko miec pełną butlę przed kazdym wyjazdem ,bez wożenia zapasowej , może poprostu dopełniać 11kg takim patentem ? cfaniaczek.gif

 

http://allegro.pl/pr...1846244528.html

 

można ale jest problem ... nie wszędzie chcą napełniać

a jeszcze parę lat temu każda stacja miała taką przejściówkę "na wyposażeniu"

 

u siebie pytałem, powiedział że jak będę miał końcówkę to wleją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka instalacja butli jest możliwa w tym celu należy:

- zdemontować bądź skrócić rurkę którą fabrycznie gaz ciekły jest odprowadzany z dna butli przez wielozawór do parownika, ta czynność spowoduje że przez wielozawór będzie przepływał gaz a nie ciecz

- do konstrukcji wsporczej butli (tej która utrzymuje butlę w miejscu) należy dospawać mocowanie dla złączki do reduktora gazowego jaki jest na wyposażeniu przyczepy, a złączkę połączyć z wielozaworem rurką stosowaną w samochodowych instalacjach gazowych

- wlew gazu zamontować albo na konstrukcji j/w lub zamontować go na zewnątrz schowka - Bardzo ważna uwaga: rurka łącząca wielozawór z wlewem gazu nie może ulegać uginaniu (odkształcaniu) podczas jazdy z przyczepą, całość powinna być sztywna.

Pozdrawiam Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- wlew gazu zamontować albo na konstrukcji j/w lub zamontować go na zewnątrz schowka - Bardzo ważna uwaga: rurka łącząca wielozawór z wlewem gazu nie może ulegać uginaniu (odkształcaniu) podczas jazdy z przyczepą, całość powinna być sztywna.

 

podobno wg nowych przepisów można już stosować węże elastyczne :niewiem: (nie wiem czy już weszło, czy jeszcze nie)

auta z NL mają wlew połączony z butlą wężem elastycznym i niekiedy diagności się czepiali

 

ale w przyczepie ? nie wiem czy elastyczny wąż nie będzie lepszy, bo tu jednak wszystko pracuje :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można ale jest problem ... nie wszędzie chcą napełniać

a jeszcze parę lat temu każda stacja miała taką przejściówkę "na wyposażeniu"

 

u siebie pytałem, powiedział że jak będę miał końcówkę to wleją

 

Czyli to może być rozwiązanie, tylko jak to się ma do bezpieczeństwa , nie "przepełni" butli.Ciekawe czy zagranicą można tak dopełnić.

Może by tak zastosowac wlew samochodowy na ścianie przyczepy z w bakiście przewód przykręcany do butli 11kg , przeciez chyba gośc nie sprawdza jaką mam butle cfaniaczek.gif

Wtedy byłby ideał ,wymienna butla z możliwością napełniania.

Edytowane przez piotrekbb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.