Jump to content
Kogut69

LEGALNE , FREE , kamperowanie w lasach Polski .

Recommended Posts

Kogut69

Lekko się wkupię w Wasze „łaski „ przekazując kilka wiadomości , które mogą być przydatne i dla przyczepowców . Wcześniej już na CT to wkleiłem , więc jak ktoś znajdzie coś zbieżnego to nie jest to przypadek . Całość jest opracowana właściwie dla kampera ale myślę , że i Wy macie swoje sposoby na bycie zgodne z paragrafami . Myślę też , że i wśród Was są osoby lubiące dzicz i brak gniazdka z 230V nie jest żadnym problemem a Wasze uwagi i dodatkowe informacje mogą tylko pomóc tym , którzy nie znają się jeszcze na dzikim bytowaniu a chętnie by coś zdziałali .

Wakacje się kończą i chyba już czas podzielić się spostrzeżeniami z tego sezonu . Razem z Ekosmaczkami z CT postanowiliśmy lekko rozpracować Bory Tucholskie pod względem przydatności do kamperowania ale nie takiego z wykorzystaniem kempingów tylko w miejscach gdzie wcześniej może i nikogo nie było . Udało się , znaleźliśmy sporo nie komercyjnych miejsc . Cały widz polega na tym jak i gdzie pojechać .

Weekend za krótki by szukać i odpoczywać , wolimy tylko odpoczywać choć w szukaniu jest coś ze zdobywania , coś fajnego i jak wjeżdżasz na taką polankę nad wodą gdzie ni żywej duszy to aż się chce sobie jakiś symboliczny dyplomik wypisać ...

Nie wszystko jednak złoto co się świeci .

Przeważnie a raczej zawsze teren należy do kogoś , skarbu państwa , lasów państwowych albo jest w rękach prywatnych . Planując jakikolwiek wyjazd posiłkujemy się google earth gdzie z góry widać przynajmniej jakiś przydatny dla nas teren , czasami dodatkowo ktoś tam już wcześniej umieścił fotkę i obraz się klaruje . Niestety często po przyjeździe okazuje się , że stoi tam płot albo tabliczki „teren prywatny „ i plan leży ...

W tym roku podeszliśmy do sprawy poważniej - postanowiliśmy wykorzystywać lasy państwowe , te same które opłacamy z naszych podatków , więc po trosze i nasze . Założenie słuszne ale warto znać podstawy by nie popaść w poważne problemy i koszty. Porozmawiałem więc z leśnikami , gajowymi i nadleśniczymi , maja też swoje forum i to nie jedno , informacje z pierwszej ręki czyli najlepsze .

Ustawodawca chcąc ułatwić im zycie postanowił , że nie trzeba ogółowi pokazywać gdzie do lasu wjeżdzać nie wolno , On po prostu jedna ustawą zakazał wjazdu do lasów wszystkim i to zawsze powinniśmy wiedzieć zjeżdzając z drogi głównej na leśna . Gdyby tego nie zrobił to średnio jedno leśnictwo powinno postawić 400 znaków zakazu wjazdu na odpowiednich słupach a wszystko zgodnie z normami unijnymi , potem tego pilnować i uzupełniać po wandalach i kradzieżach ... potężne koszty , przerastające budżet niejednego leśnika . Mamy więc na terenie całej Polski zakaz wjazdu do lasu i na bank nie jeden jadąc na grzybki stawia auto tam gdzie nie wolno , nie wiedząc o tym .

Od każdego jednak zakazu są odstępstwa , droga dojazdowa do miejscowości zaznaczona zieloną tablica z jej nazwą , droga z tabliczką „udostępniona dla ruchu turystycznego czy pojazdówÔÇÖ. Każda też droga do leśnictwa też jest legalną i bez problemu można nią jeździć .

Takie leśne dukty dla zmotoryzowanego turysty to początek fajnej przygody . Przy właśnie takich drogach leśnicy wyznaczają miejsca postojowe , odpoczynku lub też parkingi . Różnie to nazywają ale uwaga ... nie są to miejsca biwakowe i to trzeba rozróżnić bo oni są na to uczuleni .

Leśnik to bardzo fajny i przyjazny człowiek , nienawidzi bezczelności i chamstwa , pilnuje swojego lasu bo to, poniekąd jego dom ,praca i często całe życie . Największym wrogiem leśnika jest ogień , wandalizm i śmieci , dlatego miejsca do biwakowania( gdyby i to pojęcie chcieć wyjaśnić chyba dwie strony nie wystarczą) są na mapach zupełnie inaczej klasyfikowane i prawie wszystkie jakie pod tą nazwą spotkaliśmy to już komercja i biznes .

Ustawa o lasach też wyraźnie opisuje czego nie wolno :

· możliwość poruszania się pojazdami silnikowymi, tylko po specjalnie wyznaczonych drogach - art. 29.1.

· zakaz biwakowania poza miejscami specjalnie do tego wyznaczonymi - art. 30.1. pkt. 10).

· zakaz palenia ognisk na terenie leśnym i w granicy 100m od niego - art. 30.3. (wyjątek - miejsca specjalnie do tego wyznaczone).

Interesowały nas tylko te postojowe ,przeznaczone do wypoczynku.

Tu powoli dochodzę do sedna , w prawodawstwie polskim nie ma słowa o kamperze (przynajmniej w skojarzeniu z lasem) co nam , użytkownikom kampera, daje pewne prawa a raczej ich nie odbiera tak jak w przypadku namiotu lub odczepionej przyczepy kempingowej . Te dwa wspomniane „domki turystyczne” nie mogą zatrzymać się w lesie uzasadniając to odpoczynkiem , namiot ewidentnie , tak jak i ludzie przebywający w przyczepie kempingowej , nie daj Boże odczepionej od samochodu z rozstawionymi podporami . Leśnik to wychwyci w mig i potencjalny problem gotowy . Kamper to zupełnie inna bajka , nie ujęty w wytycznych , więc problemu jakby nie było , kierowca się zmęczył to odpoczywa , nigdzie nie jest określony czas maxi takiego odpoczynku . Pewnym czasami zaczepieniem może być rozwinięta markiza choć odsetek chwytających się tego bajeru leśników jest znikomy . Wśród środowiska "zielonych ludków" panuje pogląd , że stojący na miejscu postojowym kamper jest traktowany na równi z fiatem 126p (o ile znaki doprowadzające do takiego miejsca nie stanowiły ograniczeń,np. wagowych ze względu na jakiś mostek). Pamiętać należy , ze leśnik na wykroczenia nie ma taryfikatora , górną granicą jest na dziś 500 zł i w przypadku „chlewu” dookoła i zacietrzewienia gościa nie będzie się wahał z wypisaniem kwitu , ma też przy pomocy straży leśnej uprawnienia do przetrząśnięcia nam auta w poszukiwaniu broni , zwierza lub drewna . Odrębną sprawą jest rozpalenie ogniska w takim miejscu , kategorycznie nie wolno bo to nie jest pole biwakowe ...

Podsumowując :

Jak staniemy na takim miejscu (często wyposażonym w wiaty , stoliczki , śmietniki) , będziemy mieli na aucie przyczepiony worek na śmieci , nie będziemy rozpalać ogniska , ryczeć z głośników patatajką to leśnik przyjdzie i zapyta się czy wszystko jest OK. życząc nam miłego wypoczynku a wszystko w środku lasu nad jeziorkiem ,czasami i w pięć kamperów .

Teraz jak znaleźć te miejsca . Możemy zadzwonić do leśniczego i zapytać gdzie na jego terenie są takowe , podobno chętnie odpowiedzą , nie próbowałem . Te miejsca to z jednej strony dla nich promocja terenu (LKP –leśne kompleksy promocyjne) a z drugiej potencjalne zagrożenie kłopotami wynikającymi z różnego pokroju gości . Warto jednak spróbować .

Jest taka mapka Polski gdzie po najechaniu na odpowiednie miejsce , nad jeziorkiem klikamy i wyskoczy nam do kogo teren należy , potem już każdy w internecie wie jak odszukać kontakt .

http://www.lasy.gov.pl/mapa

Mam chyba szczęście bo gdański rejon lasów ma wybitnie dokładną mapę swojego terenu z zaznaczonymi miejscami które nas interesują :

http://mapa.gdansk.l...pl/appMapa.aspx

po powiększeniu wybranego obszaru mamy wszystko co nas ucieszy a po przybyciu na dany teren odkryjemy jeszcze kilka takich miejsc , których nie ma na żadnych mapach .

Są jeszcze mapki Parków Krajobrazowych , tą z której korzystałem jest ta:

http://www.wpk.org.pl/mapa_web_wpk4.html

Leśnicy sami przyznają , że takie opracowania w internecie to dopiero raczkująca sprawa , są podobno wersje drukowane ale gdzie ...? Nikt nie wie .

My skupiając się na obszarze Borów Tucholskich ani razu nie natrafiliśmy w centrach turystycznych na mapki z odznaczonymi miejscami postojowymi w lasach , mapki drukowane to sponsoring tych właścicieli miejsc , którzy chcą być odnalezieni przez turystę i tylko takie miejsca tam są .

Zachęcam wszystkich z innych regionów Polski do włączenia się w temat , do dodawania swoich odnośników do map internetowych z miejscami postojowymi w lasach .

Edited by Kogut69 (see edit history)

kit

Kogut :ok: fajne info "+"

Effendi

Witam!

tutaj już pisaliśmy troszkę o postojach na dziko i w lesie zwróć uwagę na post nr 3

Kocer

Co nie zmienia faktu, że Kogut podszedł do tematu profesjonalnie.

W województwie opolskim jest coraz więcej ogrodzonych, leśnych parkingów ( przeważnie z wiatą, stołem i ławkami) i można tam spokojnie stanąć - o ile ktoś się nie boi ryczących o tej porze roku jeleni...

Kogut69

oj .... nie zauważyłem tego tematu , sorki , może admin coś z czymś połączy i bedzie razem ? W swoim wywodzie dałem kilka gotowców z terenu , który w jakims tam stopniu juz poznałem . Mam nadzieję na inne ,podobne od innych z innych terenów , kiedyś przecież pojadę w inne strony , dalej a tam fajne miejsca są zawsze , czekają , tylko trzeba wiedzieć gdzie tak naprawdę są .... stworzenie takiej "mapki" byłoby fajna sprawą , ceny za postoje coraz wieksze , więc trzeba szukać czegos tańszego i co ważniejsze...dzikiego ....to jest to co uwielbiam, na szczęście nie tylko ja.

Effendi

Temat postoju w lesie jest mi znany bo sam od kilku lat jeżdżę :przyczepa: do lasu i za wiedza i zgoda leśniczego stoję w okresie letnim w lesie nad ładnym leśnym jeziorkiem :biwak:

Sławcio

Witam.

Mała nieścisłość: LP nie są utrzymywane z Naszych podatków.

Nie wiem co mam myśleć ?

Czy powinienem się cieszyć że da się naciągnąć prawo i wjechać kamperem w środek lasu, czy lepiej dogadać się z Leśnikiem i za jego wiedzą i pod jego kontrolą korzystać z uroków przyrody?

Problem z tz. prywatnymi lasami polega na tym że jak brakuje na % to sprzedaje się wszystko jak leci a jak nie brakuje to gania się turystów z widłami.

Zamiast szukać dziury w całym lepiej kombinować jak Effendi.

Jak rozjeżdżą LP to dzieciakom będę chyba pokazywał sracz na Pacu Defilad a nie ostoję zwierzyny.

Wierzę że w większości przypadków potrafimy bez szkody dla przyrody. uprawiać Nasz sposób spędzania wolnego czasu.

Pozdrawiam

Kogut69

Nie wiem co mam myśleć ?

Czy powinienem się cieszyć że da się naciągnąć prawo i wjechać kamperem w środek lasu, czy lepiej dogadać się z Leśnikiem i za jego wiedzą i pod jego kontrolą korzystać z uroków przyrody?

nie bardzo rozumiem gdzie tu naginanie prawa ? Otwarta droga , udostępnione miejsce ...... a z doświadczenia ,to leśniczy sam się pojawia i tylko sprawdza czy wg. niego wszystko gra , porozmawia chwile i jedzie dalej..... Wydaje mi się , że taka kolejność jest właściwa a nie odwrotnie choć oczywiście mogę się mylić ...

i jeszcze to :

Ustawa o lasach...

...Art. 54.

Lasy Państwowe otrzymują dotacje celowe z budżetu państwa na zadania zlecone przez administrację rządową, a w szczególności na:

1) wykup lasów i gruntów do zalesień oraz ich rekultywację, a także wykup innych gruntów w celu zachowania ich przyrodniczego charakteru,

2) wykonywanie krajowego programu zwiększania lesistości, o którym mowa w art. 14 ust. 2a, oraz pielęgnację i ochronę upraw i młodników powstałych w ramach realizacji tego programu,

3) zagospodarowanie i ochronę lasów w przypadku zagrożenia ich trwałości, o którym mowa w art. 12 ust. 1,

4) sporządzanie okresowych, wielkoobszarowych inwentaryzacji stanu lasów, aktualizacji stanu zasobów leśnych oraz prowadzenie banku danych o zasobach leśnych i stanie lasów, o których mowa w art. 13a ust. 1 pkt 2 i 3,

5) (33) opracowanie planów ochrony dla rezerwatów przyrody znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych, ich realizację, ochronę gatunkową roślin i zwierząt oraz sprawowanie nadzoru nad obszarami wchodzącymi w skład sieci Natura 2000,

6) finansowanie edukacji leśnej społeczeństwa, w szczególności poprzez tworzenie i prowadzenie leśnych kompleksów promocyjnych, zakładanie ścieżek przyrodniczo-leśnych,

7) (34) na sporządzanie planów zalesienia, o których mowa w art. 35 ust. 5. ..."

czyli z podatków naszych jednak coś tam w lesie jest :hej:

Edited by Kogut69 (see edit history)

Effendi

( ... )

Problem z tz. prywatnymi lasami polega na tym że jak brakuje na % to sprzedaje się wszystko jak leci a jak nie brakuje to gania się turystów z widłami.

Zamiast szukać dziury w całym lepiej kombinować jak Effendi.

Jak rozjeżdżą LP to dzieciakom będę chyba pokazywał sracz na Pacu Defilad a nie ostoję zwierzyny.

( .. )

1. Nie kombinuję z wjazdem do lasu!

Na legalu od wielu lat wjeżdżam do lasu, za drobną odpłatnością - mam możliwość wjechać do lasu to korzystam z tego. Fakt faktem, że kilka lat trwało zanim przekonałem do tego leśniczego i "pokazałem" mu, że umiem to uszanować i dbać o naturę.

2. Z lasami prywatnymi jest tak samo z wjazdem. Trzeba mieć zgodę od właściciela. Tylko gdzie go szukać w dobie wielkiej tajemnicy o dane osobowe?

3. Dlaczego od razu wjazd do lasu kojarzy się Tobie z cwaniactwem, naginaniem prawa i stojącym kiblem na placu defilad ? :niewiem:

Sławcio

Witam.

ustawa ustawą a gdzie kasa???

Generalnie to bardziej się martwię żeby nasi partyjni przedstawiciele do ,,władzy,, nie uwłaszczyli się na LP jak na PGR_ach

Przepraszam ale pozostanę przy własnym zdaniu.

Kol. Effendi odpowiedź na PW.

Pozdrawiam.

skrool

Przeszukując sieć w poszukiwaniu miejsc biwakowych w lasach państwowych trafiłem na stronę pt: czaswlas.pl, gdzie zakładka "mapa" można odnaleźć takowe w całym kraju.

Sławcio

Witam.

Stronka fajna. Pewnie o takie coś mi chodziło. :ok:

Pozdrawiam

Kogut69

Niestety ta mapka na "czaswlas" jest bardzo słaba , przerabiałem jej "zalety" . Aby nie być gołosłownym proszę porównać okolice Tlenia na mapce czaswlas i na mapce Wdeckiego Parku Krajobrazowego . Z tego ostatniego korzystałem i śmiało powiem , że wszystkie "P" to nie tylko parkingi leśne ale i miejsca postojowe nad jeziorkami gdzie śmiało i LEGALNIE można dojechać i odpoczywać .... o takie mapki w necie bardzo ciężko i takich szukam ...

post-8073-0-61511300-1317491172_thumb.jpg

post-8073-0-55185400-1317491185_thumb.jpg

kit

a dla mnie stronka "czaswlas" jest przydatna :ok: i mysle że na jej podstawie pare wyjazdów zrobie :-] Potem będę się mógł o niej konkretnie wypowiedzieć :hmm:

Kogut69

wrócimy do tematu ... :piwo:

Fajnie by było odszukać stronę z mapką gdzie można nanosić swoje odkrycia... takich miejsc postojowych , które nie są ujęte na żadnych mapkach też jest sporo .