Skocz do zawartości

Temperatura silnika


pplaw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Czy można prosić doświadczonych karawaningowców o rady związane ze wzrostem temperatury silnika w trakcie jazdy z przyczepą?

Standardowo (bez przyczepy) mam około 75 stopni. Ostatnio jak jechaliśmy po 3 godzinach jazdy miałem 10 stopni więcej. Oczywiście naturalnym jest, że silnik pracuje w trudniejszych warunkach ale przyznam, że widząc wskazówkę wyżej niż zwykle zacząłem się mocno zastanawiać...

Mamy silnik diesel HDi.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 37
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Witam - ja mam benzynę co prawda ale

Zauważyłem że wentylator włącza mi się częściej więc wzrost temepratury jest faktem.

Być może właśnie ze względu na mocny silnik jedziesz na biegu bezpośrednim - wtedy są małe obroty - jako że pompa wody też chodzi tak jak obroty (na pasku) jest mniejszy przepływ wody - zawsze lepiej (z praktyki autobusowej ) jest np górki pokonywać na niższym biegu i wyższych obrotach niż odwrotnie. Ja się tak staram jechać - jak ciut za niskie obroty, to mimo że silnik "idzie" - zmieniam bieg na niższy właśnie ze względu na pompę - coby miała większe obroty. A może sprawdź jeszcze czy np termostat Ci się otwiera? Ja miałem ciekawostkę - mianowicie rozsypała mi się pompa wody i termostat - ale to kiedyś - całe szczęście ze w porę zauważone bo jakbym holował przyczepę to "zagotowanie" murowane...

Pozdrawiam

Pabloo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jak to jest kiedy temperatura silnika przekracza 90 stopni. Dokładnie chodzi mi o to, czy jest to "efekt chwilowy" czy też stopniowo się wskazówka przechyla w "czerwony przedział" i można zapobieć awarii.

Przepraszam za możliwy brak użycia fachowych terminów :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalna temperatura pracy silnika to ok 90 st. wentylator włącza się w temp ok 100 do nawet 110 stopni. Sprawny układ chłodzenia nie pozwoli na przegrzanie silnika, a wejście wskazówki na czerwone pole (zakładając że wskaźnik działa prawidłowo) jest oznaką uszkodzenia któregoś z elementów ukł. chłodzenia, lub uszczelki pod głowicą (kiedy to w układzie chłodzenia tworzą się poduszki powietrzne zakłucające obieg płynu chłodzącego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc dalej... przy jakiej temperaturze postój to konieczność? Czy to jest jakaś "standardowa" wartość czy też zależy od silnika, modelu etc.

 

Kiedy wskazówka dobije do czerwonego i nie chce zchodzić mimo pracy wentylatora wtedy koniecznie stop :) Jak silnik się przegrzewa należy unikać większych obrotów i tym samym zwiększenia ciśnienia wody w silniku. Istnieje niebezpieczeństwo rozszczelnienia układu chłodzenia... jeśli przewody są podparciałe - przygoda murowana :ok:

 

Ale puki temperatura mieści się w NORMIE można jechać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak silnik się przegrzewa należy unikać większych obrotów i tym samym zwiększenia ciśnienia wody w silniku.
Pompa wody nie powoduje powstawania ciśnienia w układzie wodnym a jedynie wymusza cyrkulację płynu. Ciśnienie w układzie chłodzenia powodowane jest wzrostem objętości cieczy chłodzącej (w normalnym sprawnym układzie). Za wysokie ciśnienie w układzie może powodować uszk. uszczelka pod głowicą ewentualnie za wysokia temperatura.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak silnik się przegrzewa należy unikać większych obrotów i tym samym zwiększenia ciśnienia wody w silniku.
Pompa wody nie powoduje powstawania ciśnienia w układzie wodnym a jedynie wymusza cyrkulację płynu. Ciśnienie w układzie chłodzenia powodowane jest wzrostem objętości cieczy chłodzącej (w normalnym sprawnym układzie). Za wysokie ciśnienie w układzie może powodować uszk. uszczelka pod głowicą ewentualnie za wysokia temperatura.

 

Mi się wydaje że zwiększa ciśnienie (nie tylko z objętości cieczy czy jej par). Większa prędkość przepływu, większa siła i większe ciśnienie. Tą teze poprę tym, że w pracy mamy sporo pomp, sporo czujników i z każdym wzrostem prędkości przepływu wzrasta też ciśnienie. I to niezależnie czy ciecz płynąca w linii ma 10 stopni, czy 80.

 

Ale jeśli się mylę Mrsulki to podtłumacz mi to bo moze czegoś nie rozumuje prawidłowo. :ok::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większa prędkość przepływu' date=' większa siła i większe ciśnienie.[/quote']

Wzrost prędkości przepływu = spadek ciśnienia. Praw fizyki pan nie zmienisz i nie bądź pan...

:)

 

No nie umiem tego fizycznie wytłumaczyć... po prostu na manometrach ciśnienie wzrasta i tyle moge powiedzieć :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że się wtrącam, z fizyki nie jestem najlepszy, ale co by było gdyby wyłączono pompy tłoczące wode w sieci wodociągowej ? Czy po odkręceniu kranu leciałaby tak jak do tej pory ?
Tomek aleś gafę walnął!!!!

Chyba przykład ni w ząb do poruszanego tematu.

Szary sprawa prosta Pewnie że przepływ cieczy powoduje zmianę ciśnienia ale zależy to od wielu czynników takich jak wydajność pompy czy średnica przewodów. W samochodach pompa jest małej wydajności a średnica przewodów duża w związku z tym zmiany ciśnienia są tak znikome że nie bierze się ich pod uwagę. Jak chcesz to przeprowadź prosty test: na zimnym silniku odkręć korek w zbiorniczku a na jego miejsce załuż (nie śmiać się!!!) prezerwatywę po czym odpal silnik i daj wysokie obroty (oczywiście na tyle krótko aby płyn się nie rozgrzał) jeśli jest tak jak piszesz napompuje się jeśli nie to ja mam rację. :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj moje uwagi na temat holowników.

Jeżeli masz klimę, to ją włącz i wtedy masz wentylator chłodnicy włączony cały czas.

Mnie to pomaga przy silniku benzynowym 1,6.

Jeżeli nie masz klimy to będziesz musiał chyba dołożyć drogi wentylator na chłodnicę, to załatwi problem. Francuskie auta mają słabe chłodzenie i w ekstremalnych obciążeniach sobie z tym nie radzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.