Skocz do zawartości

Jak naprawić stelaż stołu składanego w Knausie Sudwind


Rekomendowane odpowiedzi

Witam , już praktycznie po sezonie i zaczynam robić porządki w p-p i ku mojemu zdziwieniu klops .

Stół w jadalni "podkowie" ryla się jak opentany.

Zdemontowałem blat ,

post-3179-0-83071000-1315487603_thumb.jpg

sprawdzam a tu się okazuje że pękł zawias.

post-3179-0-09547500-1315487725_thumb.jpg

Czy ktoś ma pomysł co z tym zrobić? spawać chyba się nie da bo to jakiś alu - znal albo inne świństwo co się będzie tylko gotować.

Ma może ktoś pomysł ?? :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Karolu ja jednak bym poszukał firmy zajmującej się spawaniem metali kolorowych, podejrzewam że spawanie będzie tańsze niż dorobienie tego zawiasu.

W Poznaniu na pewno kilka firm znajdziesz chociażby tu: http://www.slusarzspawaczpoznan.pl/

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbował bym znaleść dobra firme zajmującą sie spawaniem :niewiem: albo zlecić odlanie nowego elementu :niewiem: w ostateczności mam też ślusarzy którzy już mi "cuda" robili więc może z tym sobie też poradzą :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbował bym znaleść dobra firme zajmującą sie spawaniem :niewiem: albo zlecić odlanie nowego elementu :niewiem: w ostateczności mam też ślusarzy którzy już mi "cuda" robili więc może z tym sobie też poradzą :niewiem:

 

 

 

 

Hejka.

 

Walcze dokladnie z tym samym problemem , stol identyczny, objawy rowniez, choc u mnie zlamaly sie obie strony. Odwiedzilem prawie 10 spawaczy, wszyscy mowili to samo - nie da rady. Nogi sa stalowe, ale same zawiasy to tak jak napisales ZNAL, stop ktory podobno przetapia sie prawie jak cyna :)) Nie da sie tego pospawac, kilku gosci nawet probowalo, nic z tego. Jakby co stelaz stoi w garazu bo szkoda mi go wyrzucic. Musze przez zime kupic nowy :((

 

 

Daj znac jak znajdziesz cos ciekawego, jak ja cos znajde to tez sie odezwe.

 

 

Pozdrawiam

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nie da się pospawać to proponuje wykonać odlew pękniętego elementu :ok: zbytniej dokładności tam byś nie musi więc spoko można odlać w piasku :ok: a jeśli chce się odlew o idealnych wymiarach to pozostaje droższa metoda na tracony wosk :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie próby spawania - tak jak przewidywałem - skończyły się na niczym, znal płynie jak cyna. Zdecydowałem się na wycięcie uszkodzonych zawiasów , wytoczenie nowych tulejek , i kolega będzie mi to wszystko składał , Jak będzie poskładane wrzucę fotki i opisze czy się udało. Swoją drogą myślę cały czas jak to jeszcze wzmocnić, bo cały stelaż wydaje się słabiutki, " szczególnie do spania ".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wcześniej pisałem , przy pomocy kolegów z pracy wytoczyłem tulejki wg wzoru, tulejki pozostały oryginalne, całość wspawano w miejsce wyciętych starych zawiasów:

post-3179-0-51669500-1316024145_thumb.jpg

post-3179-0-02242000-1316024252_thumb.jpg

Nastepnie wszystko trzeba było odtłuścić i pomalować podkładem

post-3179-0-96255400-1316024377_thumb.jpg

Na gotowo pomalowałem zawiasy w czarnym macie i oto efekt końcowy

post-3179-0-38092700-1316024512_thumb.jpg

Myślę że w praktyce powinny takie zawiasy dłużej wytrzymać niż oryginalne, ale po złożeniu stołu do spania będę myślał jak jeszcze podeprzeć lub wzmocnić ten stół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Jak widać Knaus się tu nie popisał zaoszczędzając na materiale.

kolega Bluemore podesłał mi podstawe gdzie uszkodzenie było identyczne (a nawet poważniejsze).

czyli słaby punkt w tych modelach.

post-5064-0-36758000-1443288382_thumb.jpg

słaby punkt I delikatny materiał.

post-5064-0-46983400-1443288387_thumb.jpg

a tak wygląda wyciągnięty z profila.

 

Byłem w kilku odlewniach i dziwnie patrzyli na taki element.

cyt. "to musi pęknąć".

Skoro już napisałem post wiec informuje że ten element to duraluminium wtryskane ciśnieniowo.

Nie spawa się tego jedynie na nowo odlewa lub w formę wtryskuje.

Ja po obcięciu uszkodzonych elementów (tak jak to zrobił autor tematu) przykręciłem zawiasy burtowe (bardzo mocne)

I konstrukcja zaczęła spełniać swoją funkcję :) (a czy to będzie w Szariku czy w remontowanej eNce to juz bez znaczenia)

najważniejsze ze udało się. 

Za późno trafiłem na ten temat bo fajniej wygląda na gotowo choc przegrzany profil czy nie osłabł??

Edytowane przez ufolz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Byłem w kilku odlewniach i dziwnie patrzyli na taki element.

cyt. "to musi pęknąć".

Skoro już napisałem post wiec informuje że ten element to duraluminium wtryskane ciśnieniowo.

Nie spawa się tego jedynie na nowo odlewa lub w formę wtryskuje.

...

 

A odlać tego nie chcieli czy poprostu zdesydowałeś sie na inny sposób naprawy? :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie ze chcieli za kwote 160zl ale powiedzieli ze to i tak peknie, wiec szkoda wydawac pieniadze. Odlewnia w Zgierzu na ul.Sienkiewicza mogla by to zrobic z jakiegos stopu ale to dopiero za dwa miesiace jak beda mieli surowke ale cena wtedy wzrasta do ok. 300zl za komplet w tym przypadku 4szt. A w lodzkim nikt nie wie gdzie ewentualnie moze byc zaklad odlewniczy z wtryskarka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj tak też tak zareagowałem. ja już nawet pomyślałem żeby formę z gipsu zrobić ale nie wiem jak by tu stopić to duraluminium :( nie mam pojęcia..

aaaa I jak odlewasz czasami to powiedz czy mówili prawdę ze materiał odlewany moze mieć inne wymiary (5%) niż oryginał wiec mogą być luzy?

aaa jeżeli ten zawias nie pełni moich oczekiwań ani wydajnościowych zawsze mam jeszcze dwa  :D pełno wartościowe w drugim ramieniu.. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

aaaa I jak odlewasz czasami to powiedz czy mówili prawdę ze materiał odlewany moze mieć inne wymiary (5%) niż oryginał wiec mogą być luzy?

...

 

Tak, jesli odlew idzie w tzw piasku to minimalne róznice wychodzą (chociaz na to też są sposoby) Idealny odlew mozna zrobić przez tracony wosk ale to koszty wieksze ... Może w sumie podali Tobie cene własnie wyrobu na gotowo tj np odlew przez tracony wosk i po oczyszczeniu itd wtedy ceny są spore Ja odbieram surówke tj odlew nieobrobiony, reszte robie sam (czyszczenie, szlif, polerke, patyne itd) wtedy sobie spasuje i wykończe tak jak potrzebuje a koszty są niewielkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

W tym temacie wspominałem o odlewach i chciałem pokazać na przykładzie jak z niczego zrobić coś ... ale niestety niewiem kiedy będę miał okazje odlewać coś konkretnego,  :niewiem:  co pokazało by możliwości tego sposobu więc najwyżej uzupełnie kiedyś ten temat o jakiegoś konkreta a teraz wrzuce drobnostke

 

Do wykonania odlewu potrzebujemy wzór i tu bierzemy uszkodzony element i kleimy go jak był połamany, uzupełniamy w ramach potrzeby brakujące części itd itp i jak już mamy prowizorke elementu to dajemy go jako wzornik do odlewnika Tam formierz/odlewnik wie już co zrobić i dostajemy nowy gotowy element z wczesniej wybranego materiału :]  Najlepiej jest odbierać surówke ( chropowatą, z nadlewkami itd) i dopasować, doszlifować i wykończyć ją samemu w zależności od potrzeb, wtedy mamy pewnośc idealnego spasowania i przystępnej ceny ;)

 

Pierwsze dwa od lewej to wzory drugie dwa kopie-surówki

post-1137-0-64551100-1450043576_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.