Skocz do zawartości

Dziś jade po nową przyczepe


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

Prawo jest poronione, ale dam ciekawy przykład jak ktoś sobie miło je naciągnął:

w zeszłym roku widziałem daewoo tico, które mimo, że producent nie przewidział montażu haku ono go posiadało, a do tego ciągnął kemping klasy 330-350.

 

Andy, a patrząc na Twój zestaw (octavia + przyczepa) to też mam wątpliwości, czy możesz w świetle prawa ją ciągnąć. Strzelając octavia niech waży 1300kg. 2/3 z tego to ok 860kg. Dmc przyczepy domniemam, że też przekracza 1000kg. Więc czyżby trzeba kupić sobie ursusa?

 

Piszecie, że ja swoim fordem nie moge holować swojej przyczepy. To czemu Filip może swoją corsą jeśli wziąść nawet z masy własnej 1100kg te 2/3 to max DMC przyczepy ma wynosić 726kg mimo, że w dowodzie ma 1000kg na przyczepe hamowaną!!!

 

Następny przykład renault kangoo i przyczepa o DMC jak dobrze kojarze ze starych postów janusa chyba to 1200kg. Kangoo MW ma pewnie nie wiecej niż 1100kg. To też nie może holować swojego kempingu!!! I tak pewnie z 90% nas wszystkich forumowiczów nie powinno holować przyczep jakie posiadamy...

 

Więc skąd ten kit, że raptem Filip może holować? Chyba niektórzy sami się pogubili w swoich postach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 41
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Niestety muszę się z Tobą zgodzić, że nasze prawo jest powalone !!!! :D

 

Co do Twoich domniemań na temat MW pojazdów naszych forumowiczów to nie będę zgadywał, ale na oko to nic nie zgadniesz, bo podając taki mały przykład.... FIAT PANDA ma MW sporo ponad 900kg i raczej wątpię, aby "KANGÓREK" Janusza był tylko o nieco ponad 100kg cięższy :D

 

I jeszcze jedno normalną rzeczą jest, że dwa identyczne samochody mają dwie różne MW a mianowicie różnica w silnikach :D Może nie będą to wielkie różnice, ale jednak.

 

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd te dane . Co prawda szukałem specjalnie przepisów, ale wszystkie interpretacje jakie zdarzyło mi sie słyszeć, widzieć lub czytać mówiły tylko, że DMC przyczepy nie może być większe od MW holownika (przy przyczepie hamowanej oczywiście) i połowę MW przy niehamowanej. Zestaw nie może przekraczać 3,5 tony. No i w DR musi być podana i przestrzegana waga przyczepy.

Moje Kangoo ma MW 1095kg a DMC przyczepy 1200 wpisane i tego się trzymamm (chociaż jest to sprzeczne z tym co napisałem wcześniej;))

Nie spotkałem nigdy interpretacji (poza pojazdami wojskowymi), w której brano by po uwage owe "warunki techniczne hamulców"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogólnie to ładny młynek nam wyszedł :D ale co zrobioć... myśle, że nie ma co zawracać sobie głowe tymi bzdetami jeśli przed nami tyle wspaniałych podróży i wypraw :D nie ma co się zamartwiać na zapas!!! Pozdrawiam!!! :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moich postach wymieniałem dane wypisane w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Wszystko to się zgadza.

Inna sprawa jeśli chodzi o te 2/3 masy samochodu.

Jeśli chodzi o dokumenty to u mnie wszystko OK.

Przepis "2/3 masy samochodu" to kolejny martwy przepis w naszym prawie.

Uważam, że jeżeli w papierach się wszystko zgadza i DMC przyczepy nie przekracza tego co jest w dowodzie to ... w drogę!!! :D

U Ciebie Szary nie zgadza się nawet to w dowodzie i tu jest problem :D

Pozdro :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak masa własna Mitsubishi carismy to 1105 kg , dmc pojazdu to 1630 kg .W dowodzie mam wbite ze pojazd przystosowany do ciagnieca przyczepy BEZ hamula o masie calkowitej 600 kg, to jest wpis w adnotacjach urzedowaych. Natomiast na koncu dowodu rejestracyjnego w rubryce O1 jest wpis maksymalna masa calkowita przycz epy Z hamulcem to 1220 kg wiec wiecej niz masa wlasna carismy :D a przyczepa ma mase wlasna 827 kg a calkowitom 1100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Koledzy, nie wiem skąd wytrzasneliście te 2/3 masy ?

W prawie o ruchu drogowym znalezłem dwa zapisy:

jeden mówiący o tym czym możecie kierować mając prawo jazdy kategorii "B"

Art. 88. 1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii.

 

2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:

 

3) kategorii B:

 

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

 

:D pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

 

oraz drugi mówiący o warunkach używania pojazdów w ruchu drogowym:

Art. 62. 1. Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez:

 

1) samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobus - nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego;

 

gdzie :

Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:

53) "masa własna" - masę pojazdu z jego normalnym wyposażeniem, paliwem, olejami, smarami i cieczami w ilościach nominalnych, bez kierującego;

 

54) "dopuszczalna masa całkowita" - największą określoną właściwymi warunkami technicznymi masę pojazdu obciążonego osobami i ładunkiem, dopuszczonego do poruszania się po drodze;

 

55) "rzeczywista masa całkowita" - masę pojazdu łącznie z masą znajdujących się na nim rzeczy i osób;

 

Teraz niech każdy zinterpretuje to na swój sposób :D:D

 

Ja jestem "czysty" DMC przyczepy 1200 , DMC samochodu 1860 ,

MW samochodu 1240 ,DMC przyczepu w dowodzie samochodu 1300 i wszystko w tym temacie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co napisał Andy to mam teraz wrażenie, że jednak mogę holować swoją przyczepę. MC samochodu 1550kg, DMC przyczepy z hamulcem 900kg, przyczepa ma MW 604kg, mase DMC 1000kg, więc zanim dobiłbym wyposażeniem do 1000kg to chyba pół domu musiałbym włożyć! ┼╣le rozumuje? Bez sensu jest patrzenie tylko na DMC jeśli masy własne mieszczą się w normach. Chyba, że ktoś ma inną wzmiankę z jakiegoś kodeksu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andy AJK myśle, że z tego co zacytował ANdy z kodeksu to jeśli masa własna przyczepy mieści się w DMC przyczepy jaką może ciągnąć samochód to nic nie będzie. NIe zauważyłem żadnej wzmianki by miały być równe DMC tu i tam.Zreszta to bez sensu! Jeśli MW przyczepy przekracza to co może holować samochód to już wtedy problem... tak mi się wydaje przynajmniej.

 

A jak reszta forumowiczów myśli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.