Jump to content

Dodatkowe oświetlenie wnętrza

wodex
 Share

Recommended Posts

Witam

Podczas remontu mojej przyczepki chciałem dołozyć oświetlenie halogenowe pod szafki i w sufit.

Niestety nie wiem jak podłączyć układ transformator toroidalny-lampki halogenowe aby świeciły wg. moich potrzeb.

post-2600-0-60225500-1313399595_thumb.jpg

czyli

-lampki 1-4 świecą razem po włączeniu oraz 5-6 na żądanie

-lampki 1-4 są wyłączone ale 5-6 włączą się na żądanie

Witam

W pierwszej opcji cały czas zasilane trafo ,wyłącznik lampek L1-L4 steruje przekaźnikiem (przekaźnik dlatego ,że pobierana moc 80W będzie wymagała przepływu ok8-10A -przy długim użytkowaniu będą narażone styki samego wyłącznika na przegrzanie) ,lampki L5 i L6 mają cały czas możliwość użycia .

W drugim przypadku trzeba by użyć dwóch trafo o odpowiednio dobranej mocy tzn mniejszej .

Przy możliwości wykorzystania dwóch rodzajów zasilania 220V i 12V korzystając z tych samych lampek i wyłączników najbardziej wskazanym będzie pierwsza opcja .

Jest to wersja teoretyczna -do bardziej praktycznej tzn schemat ,musiałbym się przygotować :hej:

Witam

Podczas remontu mojej przyczepki chciałem dołozyć oświetlenie halogenowe pod szafki i w sufit.

A nie lepiej zrobić już w technologii LED ? Same korzyści :hmm:

sp3qfv

A jaki to ma być przekaźnik (podaj jakiś symbol lub nazwę żeby wiedzieć o co pytać) .

Jeśli mógłbyś uzupełnić ten mój rysunek o połączenia bardzo proszę.

A jaki przekrój przewodów zastosować?

Edited by wodex (see edit history)

Witam

Niestety nie wiem jak podłączyć układ transformator toroidalny-lampki halogenowe aby świeciły wg. moich potrzeb.

post-2600-0-60225500-1313399595_thumb.jpg

czyli

-lampki 1-4 świecą razem po włączeniu oraz 5-6 na żądanie

-lampki 1-4 są wyłączone ale 5-6 włączą się na żądanie

Wiesz co Kolego, same niekorzyści płyną z Twojego pomysłu.

Raz , że obciążenie prądowe wymaga zastosowania odpowiednich złącz , włączników.

Dwa, zastosowanie przekaźnika wiąże się z koniecznością "wyprostowania" prostownikiem wychodzącego z trafa prądu przemiennego na stały po to żeby przekaźnik np. samochodowy mógł działać.

Z jakiego źródła zasilania najczęściej korzystasz? 230V czy 12V z aku pokładowego?

Nawet jeśli jest to pomysł koniecznie do zrealizowania to z góry określam: "da się".

LED ma jedną wadę, nadal mało daje światła, ale poza tym same zalety. Oszczędność prądu, delikatne obciążenie instalacji a zarazem jej trwałość i przede wszystkim bezpieczeństwo związane z grzejącymi się stykami, połączeniami itp.

Wiesz co Kolego, same niekorzyści płyną z Twojego pomysłu.

Raz , że obciążenie prądowe wymaga zastosowania odpowiednich złącz , włączników.

Dwa, zastosowanie przekaźnika wiąże się z koniecznością "wyprostowania" prostownikiem wychodzącego z trafa prądu przemiennego na stały po to żeby przekaźnik np. samochodowy mógł działać.

Z jakiego źródła zasilania najczęściej korzystasz? 230V czy 12V z aku pokładowego?

Nawet jeśli jest to pomysł koniecznie do zrealizowania to z góry określam: "da się".

LED ma jedną wadę, nadal mało daje światła, ale poza tym same zalety. Oszczędność prądu, delikatne obciążenie instalacji a zarazem jej trwałość i przede wszystkim bezpieczeństwo związane z grzejącymi się stykami, połączeniami itp.

Korzystam tylko z 220V , ale instalację do oświetlenia chcę zrobić na 12V jak pisałem wcześniej.