Skocz do zawartości

Wentylator okna dachowego


Rekomendowane odpowiedzi

Dwa lata temu bardzo dokuczała mi temperatura w przyczepce, szczególnie podczas używania kuchenki, ale i nocą też. W zeszłym roku przed wyjazdem założyłem wentylator w górnym wywietrzniku, zamocowany do blaszanej płyty. Sprawdził się na tyle, że teraz zrobiłem wersję nowszą, z plexi. Koszt jest nieduży (50-70zł). Może ktoś będzie chciał sobie zrobić coś podobnego.

post-2556-0-64785300-1311799514_thumb.jpg

post-2556-0-56799200-1311799606_thumb.jpg

post-2556-0-85616900-1311799652_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam rozwiązanie na 230 V , poprostu wentylatow scienny , taki łazienkowy ale myślę o przerobieniu tego na 12 v i zastosowaniu wentylatora chłodnicy od motocykla , niezbyt wielki ale ma potężną wydajność , to tego regulator obrotów i gitara !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o to to :) właśnie się nad tym zastanawiałem już w tym roku, czy warto samemu zrobić bo te oryginalne fiammy to straszne pieniądze, a wydaje mi się że pomaga wyciągać najbardziej nagrzane powietrze, może mi się uda zmajstrować na przyszły rok :) Fajny pomysł z tą pleksi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wotar jak tam pociągnąłeś prąd?

 

Pod szafką dochodzi zasilanie do lampki podszafkowej 12 i 230. Tam wstawiłem woltomierz i kilka włączników. Od jednego doprowadziłem przewód w szafce do sufitu + otwór w górnej listwie szafki + cienka listwa kablowa + regulator obrotów + małe pudełeczko z gniazdkiem, żeby można było odłączać wentylator.

post-2556-0-83998400-1311870519_thumb.jpg

post-2556-0-31732600-1311870594_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo. Skorzystam z porady. POZDRO!!!

 

Pod szafką dochodzi zasilanie do lampki podszafkowej 12 i 230. Tam wstawiłem woltomierz i kilka włączników. Od jednego doprowadziłem przewód w szafce do sufitu + otwór w górnej listwie szafki + cienka listwa kablowa + regulator obrotów + małe pudełeczko z gniazdkiem, żeby można było odłączać wentylator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś zastanawiałem się nad zastosowaniem wentylatora wyciągowego stosowanego na jachtach, który jest zasialny z solara. Solar jest na "grzybku" nad wentylatorem - na zewnątrz przyczepy. To rozwiąznie niestety wymaga dziurawienia poszycia lub wywietrznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Czy ktoś widział jakieś normalne ceny okien 40x40 z wbudowanym takim wentylatorem, znalazłam takie za 900 zł, ale Szef oprotestował, z uwagi na brak logiki w cenie (sam wentylator to 100 zł w porywach a nowe okno 200-300 zł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Temat umarł mimo próby reanimacji, ale mam pytanie: czy ktoś z Was używa takiego dużego wentylatora na okno dachowe np. Fiamma i jak on się sprawdza?

Dziś wszelkie sztuczki spełzły na niczym. W najzimniejszym momencie nocy było 27, o 22 jeszcze 30, o północy 29... I ZERO ruchu powietrza. O noclegu na zewnątrz nie było mowy przez komary. Wentylacja Trumy oczywiście zero efektu.

Zastanawiam się, czy taki właśnie wentylator Fiammy odczuwalny będzie w całej przyczepie i będzie wydajny w takich sytuacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Zulos napisał:

Temat umarł mimo próby reanimacji, ale mam pytanie: czy ktoś z Was używa takiego dużego wentylatora na okno dachowe np. Fiamma i jak on się sprawdza?

Nie spodziewałbym się cudów

33 minuty temu, Zulos napisał:

Dziś wszelkie sztuczki spełzły na niczym. W najzimniejszym momencie nocy było 27, o 22 jeszcze 30, o północy 29... I ZERO ruchu powietrza. O noclegu na zewnątrz nie było mowy przez komary. Wentylacja Trumy oczywiście zero efektu.

Pamiętam ten koszmar właśnie we Włoszech i na Węgrzech gdzie nocami było blisko 30 stopni. Nie szło spać mimo otwartych wszystkich okien. Właśnie dlatego postanowiłem zainstalować klimatyzację, aby w tym roku uniknąć już męczarni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Zulos napisał:

Temat umarł mimo próby reanimacji, ale mam pytanie: czy ktoś z Was używa takiego dużego wentylatora na okno dachowe np. Fiamma i jak on się sprawdza?

Dziś wszelkie sztuczki spełzły na niczym. W najzimniejszym momencie nocy było 27, o 22 jeszcze 30, o północy 29... I ZERO ruchu powietrza. O noclegu na zewnątrz nie było mowy przez komary. Wentylacja Trumy oczywiście zero efektu.

Zastanawiam się, czy taki właśnie wentylator Fiammy odczuwalny będzie w całej przyczepie i będzie wydajny w takich sytuacjach.

Jest aktualny temat:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, jacek00 napisał:

Nie spodziewałbym się cudów

Pamiętam ten koszmar właśnie we Włoszech i na Węgrzech gdzie nocami było blisko 30 stopni. Nie szło spać mimo otwartych wszystkich okien. Właśnie dlatego postanowiłem zainstalować klimatyzację, aby w tym roku uniknąć już męczarni. 

No właśnie patrzyłem na wykres odczuwalnej temperatury i było o godz. 22 - 32 stopnie, o północy - 31, a najzimniej 30...;-)

Klima jak najbardziej, ale ja już mam 60 kg nadwagi mimo podniesienia DMC i to jest problem...:-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.