Jump to content

Jak zrobić wyłącznik czujnika parkowania

fish
 Share

Recommended Posts

W samochodzie mam instalacje 13-sto pinową i czujnik cofania z Allegro. Czy można zrobić samem automatyczne odłączenie tego czujnika w momencie podłączania przyczepki :hmm:

Ja zrobiłem półautomatyczny. W bagażniku zainstalowałem wyłącznik. I tak podpinając przyczepkę jesteś przy bagażniku. Więc wyłączałem samodzielnie ;-)

Koszt - kilka złotych plus 10-60 minut roboty (w zależności jak daleko masz sklep) :-) Musisz znaleźć tylko kabelek zasilający do czujników. Najczęściej czerwony...

Ja zrobiłem półautomatyczny. W bagażniku zainstalowałem wyłącznik. I tak podpinając przyczepkę jesteś przy bagażniku. Więc wyłączałem samodzielnie ;-)

Koszt - kilka złotych plus 10-60 minut roboty (w zależności jak daleko masz sklep) :-) Musisz znaleźć tylko kabelek zasilający do czujników. Najczęściej czerwony...

Tak własne chciałem zrobić, ale miec taki w pełni aftomatyczny wyłącznik :hmm: Bo przy mojej sklerozie zapewne zapomnę go włączyć i w coś przywalę :]

Nie przywalisz. Włączysz wsteczny i zacznie Ci "pipać", że "zobaczył" przeszkodę....

Nie przywalisz. Włączysz wsteczny i zacznie Ci "pipać", że "zobaczył" przeszkodę....

W tym sęk że jak nie włączę to nie zacznie pikać. A bilobil nie zawsze jest pod ręką :-]

W mojej Skodziance założyli mi w serwisie przy okazji montażu czujników z przodu wyłącznik na konsoli. Za każdym razem pika i wtedy mogę go wyłączyć ręcznie. O tyle fajna sprawa, że nie muszę pamiętać o włączeniu, a jak przeszkadza pikanie to mogę sobie wyłączyć.

Ale w tych instalacjach 13-sto piniowych jest taka możliwość , żeby automatycznie rozłączał

Niektóre 13 na module mają wyprowadznie do czujników, inne 13 pinowe mają wyłącznik przeciwmgielnych w gniazdku można sie tam wpiąć jak pisałem wyżej

Edited by piotrekbb (see edit history)

Witam, koledzy w gnieździe 13 pinowym jest styk numer 12 najczęściej nie podłączony lub wykorzystywany do informowania kierowcy o podpiętej przyczepie ( jak by trudno było zauważyć podpiętą przyczepę) ten styk we wtyczce przyczepy jest (powinien być zmostkowany z masą z konektorem numer 3 masa od świateł zewnętrznych przyczepy , odnaleźć przewód zasilający czujniki parkowania i w to miejsce podpiąć przekaźnik uruchamiany masą z konektora numer 3 gniazda biegun dodatni bezpośrednio na przekaźnik i sprawa załatwiona Full automat.

Jak wkładasz wtyczkę do gniazda to łączysz biegum ujemny na przekaźnik przekaźnik załącza styki ( czyli je otwiera) i czujniki cofania nie działają po wyjęcu wtyczki przekaźnik się wyłącza ( zamykając obwód czujników parkowania . Żadnych wyłączników czy tym podobnych patentów.

Ale się rozpisałem .

Pozdrawiam serdecznie.

Witam, koledzy w gnieździe 13 pinowym jest styk numer 12 najczęściej nie podłączony lub wykorzystywany do informowania kierowcy o podpiętej przyczepie ( jak by trudno było zauważyć podpiętą przyczepę) ten styk we wtyczce przyczepy jest (powinien być zmostkowany z masą z konektorem numer 3 masa od świateł zewnętrznych przyczepy , odnaleźć przewód zasilający czujniki parkowania i w to miejsce podpiąć przekaźnik uruchamiany masą z konektora numer 3 gniazda biegun dodatni bezpośrednio na przekaźnik i sprawa załatwiona Full automat.

Jak wkładasz wtyczkę do gniazda to łączysz biegum ujemny na przekaźnik przekaźnik załącza styki ( czyli je otwiera) i czujniki cofania nie działają po wyjęcu wtyczki przekaźnik się wyłącza ( zamykając obwód czujników parkowania . Żadnych wyłączników czy tym podobnych patentów.

Ale się rozpisałem .

Pozdrawiam serdecznie.

No to w poniedziałek jak będę miał czas, za to zabiorę się za to i opiszę efekty.

Witam, życzę powodzenia i udanych połączeń, czekamy na foto-opisowo relację ( posłuży dla innych jako wzór).

Pozdrawiam serdecznie.