Skocz do zawartości

Klima tyzacja montaż u Kluchów


Rekomendowane odpowiedzi

Zainspirowany wpisami Marmura jakie to proste, przyzwyczajony do możliwości chłodzenia w domu, postanowiłem wyposażyć Burstnera w klimatyzator.

Zakup odp. modelu wymagał pomyślunku gdzie będzie umieszczony, padło na kufer z przodu (ten od butli z gazem). Dlatego wybrałem Zibro Tectro TP20

tp20.jpg

Na początku musiałem wyczyścić kufer z mocowania drugiej butli oraz podciąć kilka oczek metalowej siatki.

Potem po długich namysłach jak ma to być zrobione, wywierciłem 2 dziury (na pobór powietrza do schłodzenia z przyczepy i wylot zimnego powietrza)

 

DSC_9011.JPG

DSC_9012.JPG

 

Wyszło prawie idealnie, w większej dziurze trafiłem na jakąś dechę ale tylko ją minimalnie zahaczyłem.

Dalej był próbny montaż

DSC_9014.JPG

 

Odpalenie i radość z chłodku panującego w środku :skromny:

 

DSC_9040.JPG

 

A tak to wygląda od przodu (brakuje jeszcze kratek, no i ten komin jest tymczasowy smirk%281%29.gif

 

DSC_9044.JPG

 

Co do rozprowadzenia powietrza w środku to w dolnym otworze wyląduje kratka, a z górnego pójdzie do góry rura i gdzieś nad szafkami pojawią się dwie kratki. Panel od sterowania i czujnik temp wylądują prawdopodobnie nad kuchnią.

Ale to robota na następne wolne dni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jesli mogę zabrać głos, chciałbym coś podpowiedzieć....

Ja bym to wykonał troszeczkę inaczej....

 

Po pierwsze to ja bym nie zdemontował całej obudowy tego klimatyzatora.

Połączył bym tylko kratkę nawiewną i wywiewną z wnętrzem przyczepy, reszte bym pozostawił tak jak to wymyśliła fabryka, tak zeby była mozliwość otwarcia kufra i wentylowania skraplacza.

Jesteś świadomy ze teraz musisz poziomowac budke?

 

Czy "esy" w skrzynkach elektrycznych wytrzymają takie obciążenie?

Edytowane przez Adam1988 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli mogę zabrać głos, chciałbym coś podpowiedzieć....

Ja bym to wykonał troszeczkę inaczej....

 

Po pierwsze to ja bym nie zdemontował całej obudowy tego klimatyzatora.

Połączył bym tylko kratkę nawiewną i wywiewną z wnętrzem przyczepy, reszte bym pozostawił tak jak to wymyśliła fabryka, tak zeby była mozliwość otwarcia kufra i wentylowania skraplacza.

Jesteś świadomy ze teraz musisz poziomowac budke?

 

Czy "esy" w skrzynkach elektrycznych wytrzymają takie obciążenie?

 

Co do zostawienia obudowy - takich maleństw za mniej niż 500zł nie kupię - tutaj demontaż obudowy odejmował co najmniej po 5cm od wymiarów podanych przez producenta

Co do kratek ... producent wymyślił je do użytku domowego (40cm szerokości i 5cm wysokości) a nie przyczepowego hehe%281%29.gif

Co ciekawe otwarcie kufra powoduje automatyczną blokadę mocy klimy bo skraplacz nie jest odp wentylowany - widać jest tam jakiś wymuszony wewnętrzny obieg.

A poziomowanie budy ... i tak to robię dla lodówki :jump:

 

 

Pomysł oryginalny... A jak wygląda masa urządzenia i tym samym nacisk na hak przy klimatyzatorze i pełnej butli?

 

Producent przyczepy przewidział tu dwie 11kg butle + miejsce na graty czyli ok 45kg, ja mam 24kg klimy + 10kg butli (5kg) + pusty zbiornik na 15l wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja rozumiem i bardzo dobrze wiem że skraplacz musi być wentylowany dlatego ma własnie tak skonstruowaną obudowę żeby całe powietrze zaciągane przez wentylator skraplacza było tłoczone przez skraplacz.

 

Dasz rade w tym połozeniu opróżniać pojemniczek na kondensat?

 

Jeszcze jedno pytanie, w "kominie" nie widzę filtra powietrza? zapomniałeś o filtrze? Jeśli nie ma obudowy to zdaje się ze nie ma go w czym zamocować :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dasz rade w tym połozeniu opróżniać pojemniczek na kondensat?

 

Jeszcze jedno pytanie, w "kominie" nie widzę filtra powietrza? zapomniałeś o filtrze? Jeśli nie ma obudowy to zdaje się ze nie ma go w czym zamocować :niewiem:

 

Pojemniczek zakończony jest rurką, a ta skierowana jest w dół, resztę zostawiam grawitacji...

Co do filtra powietrza to będzie on zamontowany w dużej dziurze wewnątrz przyczepy bo tamtędy jest wciągane powietrze do schłodzenia.

Komin jest natomiast wyrzutnią gorącego powietrza ze skraplacza (wlotem są dwie dziury pod "kominem") i tam filtrów nie przewiduje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję.

 

Zupełnie inny patent niż u mnie ale ważne żeby końcowy efekt był zadowalający.

 

Dobrze, że udało Ci się wywiercić otwory bez naruszania konstrukcji (też tego się bałem).

 

A teraz kończ robotę i zmykaj do ciepłych krajów by potwierdzić słuszność swoich decyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemniczek zakończony jest rurką, a ta skierowana jest w dół, resztę zostawiam grawitacji...

Co do filtra powietrza to będzie on zamontowany w dużej dziurze wewnątrz przyczepy bo tamtędy jest wciągane powietrze do schłodzenia.

Komin jest natomiast wyrzutnią gorącego powietrza ze skraplacza (wlotem są dwie dziury pod "kominem") i tam filtrów nie przewiduje

 

 

No tak, myslałem ze kominem nazywasz ten duży otwór w środku :dzieki: to własnie on musi być zaopatrzony w filter. Masz racje skraplacz nie potrzebuje filtra natomiast potrzebuje regularnego czyszczenia :tuptup:

 

Ciekawy jestem jak to bedzie działać, czy wystarczy mocy do schłodzenia budki w upale. Sam jestem zainteresowany użyciem takiego urządzenia tylko że, ja bym je przebudował i zamocował w bakiście.

 

Powiedz jeszcze jak tam awlory akustyczne? dasz rade się wyspać w tym "chłodzie"??

 

:bravo: Brawo za chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ciąg dalszy prac:

 

Pojawiła się kratka + rura rozprowadzająca zimne powietrze

 

klima07.jpg

 

Kratka dla małego pokoju:

 

klima08.jpg

 

A tu duży pokój + widoczne sterowanie:

 

klima09.jpg

 

Testy ... powietrze przez kratki leci więc działa :)

Funkcji klimatyzacji z racji obecnych upałów nie testowałem.

 

Teraz pozostało wykończenie prac, muszę też jakoś zakryć te rury w małym pokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwuczęściowa wychodzi zdecydowanie drożej ;)

 

 

Patent bardzo mi się podoba, w kolejnej budce będę o czymś takim myślał ;)

 

Mam drobne pytanie ... te dziury do zasysania powietrza czymś zatykasz w czasie jazdy ... bo jak zacznie padać deszcz po drodze to raczej niewiele zostanie z tego klimatyzatora po przejechaniu paru km ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie lepiej było złożyć dwuczęściową ?

 

A: drożej,

B: samemu nie zrobię próżni by odp. dobrze naładować instalacje, nie wspominając o samodzielnej instalacji,

C: jednostkę wew trzeba gdzieś też w środku powiesić ... a mała nie jest (wiem bo mam w domu),

D: mam dwa pokoje więc bym musiał chyba multi-splita zakładać. :P

 

 

Mam drobne pytanie ... te dziury do zasysania powietrza czymś zatykasz w czasie jazdy ... bo jak zacznie padać deszcz po drodze to raczej niewiele zostanie z tego klimatyzatora po przejechaniu paru km ...

 

Nie mam aktualnej foty - obecnie zamiast dziur są kratki a na czas podróży planuje je zabezpieczać przed działaniem wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam aktualnej foty - obecnie zamiast dziur są kratki a na czas podróży planuje je zabezpieczać przed działaniem wody.

 

Zrób to dokładnie i bardzo szczelnie podczas podróży z Ustki do Wrocławia w deszczu zalało i zatarło mi dwa nowe zamki do bakisty ... kupione były zwykłe i przez rok się sprawdzały woda+ nieczystości z drogi je rozbroiły zupełnie ... ;)

 

W tym miejscu napór wody będzie dość mocny w deszczu i na pewno będzie się przeciskała zakamarkami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.