Skocz do zawartości

montaż haka holowniczego


jacol

Rekomendowane odpowiedzi

niezanisko masz ten hak zmierz prześwit między hakiem a asfaltem przepisowo musi być conajmiej 21 cm

 

Nie słyszałem o tym przepisie... mógłbyś więcej napisać?

 

Jak to jest mierzone? Od góry główki haka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 83
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 3 miesiące temu...

Hej! a co to za przepis, że hak ma byc min. 21 cm od jezdni? Gdzie mogę odszukać taki przepis? Interesuje mnie temay bo moim zdaniem w moim Nissanie Tiida hak (fabryczny) zamontowany jest chyba za nisko i mam ochote na małą awanturke w serwisie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma przepisu o 21 cm od jezdni.Norma określająca położenie środka kuli od jezdni to

350-420 mm PN-76 S-47291 pomimo że to stara Polska norma to jest zgodna z wszyskimi nowymi.

Jaki ten "fabryczny" hak,podaj wszystkie dane z tabliczki znamionowej haka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam pytanie, może ktoś już przerabiał, kupiłem Toyotę Camry 2006 r wersja nadwozia V (przedostatnia). Samochód sprowadzony z USA, silnik 2,4 sedan. Na rynku są dostępne haki w przedziale 2001-2004, od 2004 - 2006 luka, a następne od 2006 dotyczące najnowszej wersji nadwozia. Wizualnie od 2004 do 2006 zmiany kosmetyczne, wobec tego mam pytanie, czy oferowane haki dotyczące roczników do 2004 nadają się także do mojego samochodu. Jeżeli ktoś ma wiedzę w tej dziedzinie to bardzo proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gabiwac, Zadzwoń do producenta haków który ma haki dla obu wersji auta. Zapytaj jakie są różnice. Może być tak, że różnica jest w prowadzeniu układu wydechowego i jakaś blacha w konstrukcji haka musi być delikatnie inaczej wygięta... Ja ze swojej strony polecam autohak ze Słupska - dwa haki od nich montowałem sam, żadnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szadok dzięki za pomoc, ale dowiadywałem się u różnych producentów, pytałem także w serwisie Toyoty, prawdopodobnie konstrukcja nie różni się, chyba będę musiał kupić z możliwością zwrotu, ale jeszcze liczę na pomoc forumowiczów. Jeszcze raz wiekie dzięki i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szadok, tak chciałem zrobić, ale w Rzeszowie poinformowali mnie, że nie ma haka oryginalnego, a innych nie montują. Mogą sprowadzić każdą fabryczną część ale innych nie sprowadzają i nie montują. Pozostaje mi chyba kupić hak, zdemontować zderzak i próbować montażu. Jeżeli się uda to OK, jeżeli nie robota daremna, hak do zwrotu, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gabiwac, to jeszcze możesz zrobić tak: idziesz do punktu gdzie montują haki i mówisz, że chcesz u nich zamontować. Oni muszą martwić się o to, czy hak będzie pasował za pierwszym czy drugim razem :piwko: Ty płacisz tylko za efekt - hak ma być założony :piwko::ok: :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Chciałbym się podzielić swoim problemem oraz poprosić o porady mianowicie:

 

Kupiliśmy samochód który ma jeszcze gwarancję i pytałem w Mercedesie o kupno i montaż haka, jakie ceny w ogóle i jak to u nich wygląda i tak koszt haka odkręcanego to 400 netto, automatyczny 900 netto + wiązka elektryczna 600 netto, a montaż bagatela 1600 też oczywiście netto no i ręce mi opadły.

 

Poszperałem na alledrogo i jest oryginał hak brinka za 540zł odkręcany i moduł za 345zł - 13 pinowy. No i niby wszystko cacy ale...

 

Czy ma ktoś doświadczenie z forumowiczów jak sprawa wygląda z utratą gwarancji za taki numer? Czy w razie awarii np. silnika czy przeglądu okresowego u dealera nie zakwestionują mi tego montażu gdzie indziej?

 

Hurtownia która sprzedaje te haki twierdzi, że będzie dobrze, tysiące klientów montowało i nic się działo, że hak i reszta ma homologację europejską, a nie jakiśtam wyrób rzemieślniczy. No i nie wiem? Poradzicie coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krzych, ja swojego czasu też miałem podobny dylemat, do nowej Cytrynki na gwarancji hak z montażem w serwisie kosztował coś koło 2000 złotych, ostatecznie kupiłem hak u producenta, sam go zamontowałem, elektrykę podpiął elektryk samochodowy, potem udałem się do stacji diagnostycznej i WK w celu dokonania adnotacji w DR, mimo, że autko wielokrotnie bywało na przeglądach serwisowych u dealera nikt nie zwrócił uwagi na zamontowany hak holowniczy a jak awarii uległ rozrusznik ( bezpłatna wymiana na nowy w serwisie ) też nikt nie zwrócił uwagi na jakąkolwiek ingerencję osób trzecich ( z poza serwisu w układ elektryczny auta ), myślę, że w Twoim przypadku też tak będzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy od dilera danej marki oraz od zapisów gwarancyjnych. Mój kumpel nie miał najmniejszych problemów w VW a np. ford ma wyłaczenie w gwarancji dotyczace układu elektrycznego. Pytałem w serwisie i Pan coś mi tam o szynie CAN zaczał gadać o programowaniu itp. Ostatecznie doszliśmy o tyle do porozumienia, że hak i wiązkę 13 pin kupię sam a montaż w serwisie.

Swoja drogą w instrukcji obsługi jak byk pokazana jest Westfalia a wszystkie serwisy forda oferują Brinka. Kolega krzych pisał, że w mercu też go na Brinka namawiają a w niemczech dilerzy merca westfalię montują. Ciekawe jak ten Brink zdołał opanować taki rynek w Polsce ..... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.